'
Читаєте зараз
Оксфордський словник вибрав топ-3 виразів 2022 року: один з них стосується України 

Оксфордський словник вибрав топ-3 виразів 2022 року: один з них стосується України 

Ilona Kivva
Автор:
  • Oxford English Dictionary щороку обирає вираз чи слово, яке визначає загальний настрій суспільства продовж 12 місяців.
  • Словом 2021 року було обрано VAX. Українською воно перекладається як вакцина, вакцинація.
  • У 2022 році вираз вперше обрали шляхом онлайн-голосування, у якому взяли участь понад 300 000 людей.

Один із найвідоміших академічних словників англійської мови вибрав найпопулярніше слово 2022 року. Ним став англомовний термін goblin mode (гоблінський режим). Це сленговий вираз, який передає настрій суспільства після ослаблення коронавірусних обмежень у світі. Також у топ-3 від Оксфордського словника увійшло слово метавсесвіт та хештег #IStandWith, який почав широко використовуватися у соціальних мережах для підтримки Україні після повномасштабного вторгнення РФ.

Заборона розповідає про трійку виразів 2022 року, які можуть стати загальновживаними ідіомами.


Oxford English Dictionary: слова 2022 року

Оксфордський словник щороку обирає вираз, слово чи словосполучення, яке відображає етос, настрій або занепокоєння, яке переважає впродовж 12 місяців та має потенціал стати популярним культурним терміном. Приміром, у 2013 році таким словом стало «селфі», у 2019-му — «кліматична надзвичайна ситуація». У 2021 році це було VAX (вакцина), йдеться на офіційному сайті Oxford English Dictionary.

У 2022 році головне слово вперше обрали шляхом голосування. Переможцем став вираз goblin mode (гоблінський режим) — сленговий англомовний термін, який означає тип ледачої, дещо недалекоглядної чи жадібної поведінки, яка відкидає соціальні норми чи очікування.

Вираз вперше був помічений у Twitter у 2009 році, але вірусним став у лютому 2022 року. У багатьох країнах якраз пом’якшилися карантинні обмеження через COVID-19 і люди стали частіше виходити з дому. Термін відобразив настрої людей, які відкидали ідею повернення до нормального життя або бунтували проти все більш недосяжних естетичних стандартів і стилю життя, демонстрованого в соціальних мережах, пояснили у пресрелізі.

Читати більше новин в Telegram

«Гоблінський режим — це як коли ти прокидаєшся о другій годині ночі й лізеш на кухню в одній довгій футболці, щоб приготувати дивну закуску, на кшталт розплавлений сир на солонці», — описали термін у The Guardian.

Популярність виразу goblin mode з 25 вересня 2021 по 26 вересня 2022 року. Інфографіка: Oxford languages

На другому місці опинилося слово metaverse (метавсесвіт) — середовище віртуальної реальності, в якому користувачі взаємодіють з аватарами один одного та своїм оточенням. Воно розглядається як потенційне розширення або заміна Інтернету, зокрема, соціальних мереж. Вперше використання цього слова було зареєстроване у 1992 році у науково-фантастичному романі Ніла Стівенсона «Снігова катастрофа».

«До кінця 2021 року ‘метавсесвіт’ використовувався порівняно мало за межами спеціалізованих контекстів. До жовтня 2022 року в Оксфордському корпусі воно зросло майже в чотири рази порівняно з попереднім роком. Хоча деяку частину цього збільшення можна пояснити зміною назви конгломерату соціальних мереж Facebook у жовтні 2021 року», — йдеться у пресрелізі. 

Слова, які зазвичай зустрічаються разом із ним:

  • Web3;
  • virtual;
  • NFT;
  • crypto;
  • build (у контексті «як побудувати метавсесвіт»);
  • vision (як «бачення метавсесвіту).

Вживаність слова metaverse з 25 вересня 2021 року по 26 вересня 2022 року. Інфографіка: Oxford languages

Закриває топ-3 хештег #IStandWith, який використовується для підтримки чи прийняття когось. Вперше виник у першому десятилітті XXI століття, хоча сам вираз бере початок у XIV столітті.

Тег набув популярності у соціальних мережах для вираження солідарності з певною справою, групою чи людиною. «#IStandWith» і варіанти стали значно більш частими та помітними в березні 2022 року після російського вторгнення в Україну. Найпопулярніші: 

  • #IStandWithUkraine;
  • #StandWithUkraine.

Раніше Заборона розповідала про шортлист англомовного освітнього ресурсу Collins Dictionary та їхнє значення. В 2022 році в тренди словотворення увійшла увага до себе та майбутнього.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій