Читаєте зараз
Озонові дірки таки затягуються: в ООН розповіли, що допомогло і що буде далі

Озонові дірки таки затягуються: в ООН розповіли, що допомогло і що буде далі

Ilona Kivva
Автор:
  • У 1970-х роках вперше було зафіксовано руйнування озонового шару, а у 1985 році над Антарктидою виявили першу озонову діру.
  • У 1987 році було підписано Монреальський протокол щодо відмови від шкідливих хімікатів, що пошкоджували шар. 
  • Під заборону потрапили майже 100 штучних хімічних речовин, 99% станом на 2022 рік повністю вилучено з виробництва. 

Озоновий шар стратосфери, який є природним щитом Землі, може повністю відновитися. Якщо тактика відмови від шкідливих речовин подовжиться, це відбудеться вже в найближчі 40 років.

Заборона розповідає про позитивний прогноз ООН щодо глобального потепління. 

Що таке озоновий шар

Це прошарок стратосфери, який поглинає більшу частину ультрафіолетового випромінювання Сонця, а саме — радіоактивні його часточки. Вони можуть проникати у молекули ДНК рослин, тварин і людей, знищуючи рослини, а також викликаючи опіки та ракові захворювання, пише National Geographic.

У 1970-х роках вперше було зафіксовано руйнування озонового шару. Науковці встановили, що хлорфторвуглеці (CFC), які зазвичай містяться в балончиках, холодильних рідинах, піноізоляції та кондиціонерах поглинають його. Ці речовини також мали вплив на процес глобального потепління.

Вже у 1985 році цей вплив остаточно підтвердився — над Антарктидою виявили першу озонову діру. Її діаметр складав понад 1000 км, а площа — близько 9 млн квадратних кілометрів.

Читати більше новин в Telegram

Монреальський протокол спрацював — ООН

Щоб запобігти подальшим руйнуванням природного щита Землі, у 1987 році 46 країн-учасниць Організації Об’єднаних Націй підписали Монреальський протокол, яким зобов’язалися поступово відмовитися від шкідливих хімікатів, що пошкоджували шар. Згодом до угоди приєдналися й інші держави. У результаті вона стала першим загальноратифікованим міжнародним договором ООН.

Відповідно до документа, під заборону потрапили майже 100 штучних хімічних речовин, 99% станом на 2022 рік повністю вилучено з виробництва, пише BBC.

Такі дії дали позитивні результати: Антарктична діра, яка розширювалася до 2000 року, почала швидко затягуватися, а нові більше не утворювалися, йдеться у звіті ООН.

Це дає підстави вважати, що озоновий шар можна повністю відновити до стану 1980-ого року:

  • до 2045 року над Арктикою товщина озонового шару нормалізується;
  • до 2066-го над Антарктикою, де руйнування озонового шару було найбільшим, повністю зникне діра, а озоновий шар відновиться;
  • до 2040 року — для решти світу.

«Попри те, що звіт був сприйнятий як хороша новина і доказ того, що швидкі міжнародні дії для запобігання екологічних криз можуть спрацювати — він попереджає, що продовження прогресу в озоновому шарі не гарантовано. Наприклад, пропозиції щодо обмеження глобального потепління шляхом надсилання мільйонів тонн діоксиду сірки у верхні шари атмосфери, відомі як впорскування стратосферного аерозолю, можуть кардинально повернути назад процес відновлення озонового шару», — зазначили у BBC.

Раніше Заборона розповідала про план сповільнення глобального нагрівання Землі, запропонований у США. Вчені розглядають кілька методів, однак деякі з них можуть бути не менш небезпечними, ніж потепління.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій