'
Читаєте зараз
В США вперше в історії відправили у відставку спікера Конгресу: як це вплине на Україну

В США вперше в історії відправили у відставку спікера Конгресу: як це вплине на Україну

Yevheniia Kostina
  • Контрольована республіканцями Палата представників звільнила свого ж представника Кевіна Маккартні з посади спікера. 
  • До усунення призвело відверте непідтримання ініціатив демократів (в тому числі по Україні), а також невиконання обіцянок, які він дав трампістам.
  • Щоб продовжити роботу Палати, було призначено виконуючого обов’язки. Ним став республіканець Патрік Макгенрі.

До призначення нового спікера розгляд всіх іншим питань, в тому числі і виділення фінансування для допомоги Україні, відкладається. Це суттєве гальмування, однак у довгостроковій перспективі відсторонення Маккартні не обов’язково негативно вплине на підтримку ЗСУ.  Більшість питань щодо України республіканець регулярно блокував, тож його заміна (особливо якщо долучаться демократи) може стати завершенням цієї негативної тенденції.

Заборона розповідає про повноваження спікера Конгресу, а також про те, яке саме значення його призначення має для України.

Відставка Кевіна Маккартні: що сталося

Контрольована республіканцями Палата представників вперше в історії звільнила свого ж представника з посади спікера. Це третя посада в США після президента та віцепрезидента. Конгресмена з Каліфорнії Кевіна Маккарті обирали теж безпрецедентно: на затвердження його кандидатури на початку 2023 року знадобилося 15 голосувань. 

До драматичного усунення призвело відверте непідтримання ініціатив демократів, зокрема по Україні. А також невиконання республіканцем обіцянок, які він дав трампістам за дев’ять місяців до подій: ультраправі готові були занурити Штати у хаос через імпічмент Байдену і шатдаун.

Відсторонення Маккарті від посади спікера призупиняє законодавчу діяльність у Палаті представників, а наступний крайній термін припинення роботи уряду наближається до 17 листопада, якщо Конгрес не продовжить фінансування. Республіканці контролюють палату невеликою більшістю 221-212, тобто вони можуть дозволити собі втратити не більше п’яти голосів, якщо демократи об’єднаються в опозицію.

Читати більше новин в Telegram

Палата представників (нижня палата Конгресу, який є парламентом США) поставила Вашингтон на межу катастрофічного дефолту за боргом в розмірі $31.4 трильйона і часткового припинення роботи уряду. Катастрофу вдалося призупинити до 17 листопада, але чи повністю відвернути, покаже якраз голосування по наступному спікеру.

Цікаво, що звільнення Кевіна Маккарті ініціювали свої ж. Однак більшість голосів дали демократи: 208 (Д) + вісім (Р), тоді як проти були 210 конгресменів. Кулуарні журналісти стверджують, що перед демаршем заколотників-республіканців на чолі з крайнім правим конгресменом із Флориди Меттом Ґетцем публічних пропозицій щодо кандидатур не було.

Палата представників залишиться без лідера щонайменше на тиждень, оскільки кілька республіканців заявили, що планують зустрітися 10 жовтня, щоб обговорити можливих наступників Маккарті, а голосування щодо нового спікера заплановане на 11 жовтня. 

Щоб продовжити роботу Палати, було призначено тимчасового спікера. Ним став республіканець Патрік Макгенрі.

«Неясно, чи має тимчасовий спікер усі повноваження постійного, чи він наділений лише адміністративними повноваженнями та правом організувати наступні вибори спікера. Палата, ймовірно, порине в хаос, допоки не обере наступного. З огляду на розкол у таборі республіканців цей процес може виявитись таким же проблемним, як і битва за обрання Маккарті», — зауважила кореспондентка BBC в США Кайла Епстайн.

Спікер Палати представників: що вирішує

Від того, кого оберуть новим спікером, напряму залежить підтримка України. Саме цей посадовець визначає законодавчі пріоритети та вирішує, які голосування вносити на розгляд і яку в цілому вести політику, пояснив журналіст «Голосу Америки» Остап Яриш.

Тобто поки не оберуть наступника Маккартні, розгляд нового фінансування для Києва відкладається на невизначений термін. Однак може бути і плюс — більшість питань щодо України Кевін Маккартні регулярно не вносив на розгляд, тобто фактично блокував. 

Тож зміна спікера може стати завершенням цієї негативної тенденції (або ні, враховуючи позицію республіканців щодо допомоги Києву). У випадку, якщо до обрання долучаться демократи, то це, теоретично, має суттєво допомогти у розв’язанні українського питання.

Зазначимо, що є дві основні програми військової допомоги США Україні. Одна з них працює, тож підтримка триватиме:

  • USAI — замовлення виробника. Гроші спрямовані на виробництво нового або модернізацію старого озброєння. Прийти воно може як через кілька місяців, так і через рік-два. В цій програмі грошей вже немає. І поки Конгрес не виділить нові кошти, вона зупинена;
  • PDA — поставки зі складів армії США вже наявної зброї, яку можуть швидко відправити в Україну. У цій програмі залишилося $5.4 мільярдів.

Раніше Заборона розповідала про безпрецедентне рішення адміністрації Байдена щодо військової допомоги Тайваню. Воно мало позитивно вплинути і на виділення коштів для ЗСУ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій