Палеонтологи знайшли гігантську похибку в історії розвитку видів
- Мільйони років тому відбувся Кембрійський (Великий біологічний) вибух — під час періоду виникло дуже багато нових живих організмів.
- Вважалося, що більшість з цих видів вимерли за загадкових обставин так само раптово, як і з’явилися.
- Американські палеонтологи проводили розкопки в уельському кар’єрі Castle Bank і знайшли понад 100 решток кембрійських істот.
Скам’янілості прадавніх тварин з Уельсу заперечують масове вимирання більшості видів тварин, що виникли під час Великого біологічного вибуху. Також вони слугують доказом того, що деякі сучасні види сформувалися на мільйони років раніше, ніж вважалося. Це важлива прогалина у еволюції живих організмів.
Заборона розповідає про відкриття палеонтологів з США.
Великий біологічний вибух: що знайшли вчені
Приблизно 540—485 млн років тому відбулася до кінця непояснена наукою подія — Кембрійський, або Великий біологічний вибух. Так називають період, коли на Землі раптово виникла велика кількість складних форм життя. Це явище досі залишається однією з найбільших загадок палеонтології, пише Science.
Вважається, що 400 мільйонів років тому майже всі ці нові види зникли і лише з часом їх замінили предки більшості сучасних тварин. Науковці з Національного музею природничої історії при Смітсонівському інституті (США) знайшли докази, які спростовують це і закривають важливу прогалину в історії еволюції видів.
Так, палеонтологи проводили розкопки у одному з кар’єрів у центральному Уельсі під назвою Castle Bank. Там вони натрапили на 170 сліди видів істот, які жили 462 мільйонів років тому. Цікаво, що у регіоні виявили і скам’янілі і м’які рештки, що вважається вкрай рідкісним явищем.
Читати більше новин в TelegramАналіз решток показав, що деякі з них є кембрійськими формами життя, однак загинули вони на кілька мільйонів років пізніше, ніж нібито відбулося загадкове вимирання. Серед них, приміром, були опабініїди — це істоти, які мали п’ять очей і довгий хоботок, а також віваксіди — лускаті слимаки.
Водночас серед знайдених скам’янілостей були і близькі родичі деяких сучасних тварин. Це доводить, що деякі класи виникли раніше, ніж вважалося. Також знайдені останки низки членистоногих, серед яких ракоподібні та підковоподібні краби, губки, морські зірки та черв’яки. Виявилося, що багато з них вже тоді мали довгу історію.
Ці фактори заперечують теорію раптового зникнення видів, а також додають важливі ланки у історію сучасних видів.
«Це каламутить воду. Багато дослідників припускали, що кембрійські тварини зникли задовго до часу появи скам’янілостей Уельсу. Натомість багато сучасних груп жили разом із тими ранніми речами», — каже біолог з Гарвардського університету Джоанна Вулф, яка не брала участь у дослідженні.
Щоб повністю оцінити значення відкриття у Castle Bank для еволюції, палеонтологи будуть проводити додаткові розкопки та аналізи решток. Річ у тім, що більшість зразків дуже малі або крихкі, тож точно зрозуміти, як саме виглядали деякі істоти та яку роль зіграли у еволюції, важко.
«Є всі підстави очікувати, що різноманітність фауни продовжуватиме зростати, оскільки автори продовжуватимуть свої дослідження. Але навіть задокументоване на даний момент різноманіття підкреслює недооцінену важливість часу, який заклав основу для сучасного світового біорізноманіття. Це період, про який ми дуже багато не знаємо», — зазначив палеонтолог Дуглас Ервін.
Раніше Заборона розповідала про відкриття невідомого раніше динозавра, який жив 185 млн років тому. Він виявився прародичем сучасного крокодила.
Читати більше новин в Telegram