'
Читаєте зараз
Слони, коали, орхідеї etc.: вчені спрогнозували вимирання чверті видів

Слони, коали, орхідеї etc.: вчені спрогнозували вимирання чверті видів

Ilona Kivva
Автор:
  • Станом на 2022 рік під загрозою зникнення перебувають понад 42 100 видів рослин та тварин на планеті.
  • Науковці створили найдетальнішу віртуальну модель Землі, яка враховує майже всі види, а також взаємозв’язки між ними.
  • Іновація дозволила вченим визначити, що за менше як 30 років на планеті зникнуть від 6% до 10% флори і фауни.

До 2100 року на Землі може зникнути чверть видів тварин та рослин, серед яких деякі комахи, орхідеї, а також слони та коали. Вимирання практично неминуче, але сповільнення глобального потепління може призупинити цей процес.

Заборона розповідає про прогноз найпотужнішого суперкомп`ютера Європи.


До 2050 року зникне до 10% видів тварин і рослин: прогноз

Понад 42 100 видів рослин та тварин з абсолютно різних зон проживання перебувають під загрозою зникнення, кажуть дані Міжнародного союзу охорони природи (IUCN).

Щоб з’ясувати, наскільки швидко флора та фауна можуть зникнути з планети, команда австралійських та європейських науковців зробила масштабний прогноз із застосуванням одного із найпотужніших суперкомп’ютерів Європи, пише Daily Mail.

Так, вони розробили одну із найбільших точних віртуальних моделей Землі, яка враховувала все існуюче біорізноманіття, зони проживання/росту та понад 15 000 харчових ланцюгів.

Читати більше новин в Telegram

Саме врахування харчових взаємозв’язків, за словами вчених, робить дослідження унікальним. Минулі підходи до оцінки траєкторій вимирання були хибними, оскільки не включали спільне вимирання — коли одні види зникають, зникають і ті, від яких вони залежать.

«Подумайте про хижий вид, який втрачає свою жертву через зміну клімату. Втрата виду-жертви є першочерговим вимиранням, тому що він піддався прямому вимиранню, але, не маючи нічого їсти, його хижак також зникне. Або уявіть, що паразит втрачає свого господаря через вирубку лісів, або квіткова рослина втрачає своїх запилювачів, тому що стає занадто тепло. Кожен вид певним чином залежить від інших», — пояснив один з керівників дослідження професор Корі Бредшоу.

Простіше кажучи, науковці внесли у суперкомп’ютер дані про всі види тварин, врахували ланцюги живлення, а потім наклали на цю базу дані про зміни клімату, природні катаклізми і інші фактори, які становлять загрозу для біосвіту Землі.

Єдиним недоліком формули, як зізналися дослідники, були комахи. Модель враховує їх як невичерпне джерело, але останні дослідження доводять, що їх популяція поступово скорочується.

«По суті, ми заселили віртуальний світ з нуля і нанесли на карту подальшу долю тисяч видів по всьому світу, щоб визначити ймовірність переломних моментів у реальності. Так ми можемо оцінити адаптацію до різних кліматичних сценаріїв і взаємодіяти з іншими факторами, щоб передбачити схему спільного вимирання», — розповів співавтор експерименту Джованні Строна.

Сценарії вимирання

Науковці запрограмували суперкомп’ютер провести аналіз в залежності від різних сценаріїв, наприклад, посилення глобального потепління, покращення екологічної ситуації тощо. Однак результати показали, що для планети практично неминуче масове вимирання. Більше того, воно вже почалося.

Суперкомп’ютер спрогнозував кілька варіантів розвитку подій:

  • якщо кліматична ситуація покращиться — глобальні втрати біорізноманіття становитимуть 6% до 2050 року, а до 2100 року — 13%;
  • при погіршенні кліматичної ситуації (найгірший варіант) — 10% до 2050 року та 27% до 2100 року.  Загальна швидкість вимирання найбільш вразливих видів зросте до 184% до кінця століття. 

«Діти, які народилися у 2022 році і доживуть до 70-річного віку, стануть свідками зникнення буквально тисяч видів рослин і тварин, від крихітних орхідей і найменших комах до культових тварин, таких як слон і коала», — спрогнозував професор Бредшоу.

Раніше Заборона розповідала про похмурий прогноз суперкомп’ютера World One, створеного у Массачусетському технологічному інституті. Він передбачив загибель цивілізації, яка відбуватиметься у кілька етапів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій