'
Читаєте зараз
Прародич крокодила: палеонтологи відкопали невідомого раніше морського динозавра

Прародич крокодила: палеонтологи відкопали невідомого раніше морського динозавра

Ilona Kivva
Автор:
  • На території Сполученого Королівства розташоване узбережжя Дорсетшир: доведено, що тут жили динозаврів сотень видів.
  • У регіоні неодноразово знаходили рештки морських істот, які жили в океані і харчувалися рибою.
  • Тепер команда науковців з університетів Стоні Брук та Оксфорду відкрила істоту, яка закриває головну прогалину в еволюції крокодилів. 

У Великій Британії палеонтологи відкопали рештки найдавнішого талатозухія серед будь-коли знайдених. Це прадавні далекі родичі крокодилів, вони відділилися як вид мільйони років тому. Будова тіла знайденої істоти не відповідає багатьом типовим ознакам виду, тож вчені зробили висновок, що прадавня тварина належить до окремого раніше невідомого роду.

Заборона розповідає про відкриття динозавра, який жив 185 млн років тому.


Turnersuchus: що з’ясували науковці

Вчені вже понад 300 років досліджують узбережжя Дорсетшир у Великій Британії. Його також називають узбережжям Юрського періоду, адже породи там належать до мезозойської ери: вони формувалися 185 млн років. Команда науковців з університетів Стоні Брук та Оксфорду проводила розкопки у цій місцевості і натрапила на рештки прадавнього плазуна, які не відповідали жодному з відомих динозаврів, пише Phys.

Були знайдені добре збережені частини черепа, хребта та кінцівок. Після наукової експертизи науковці дійшли висновку, що істота належить до невідомого раніше роду групи талатозухій (Thalattosuchian). Це вид вимерлих мезозойських істот, яких називають морськими крокодилами. Вони є давніми далекими родичами сучасних крокодилів. Ба більше, знайдений екземпляр є найстарішим талатозухієм, якого коли-небудь знаходили — йому близько 185 мільйонів років. Це означає, що істота жила у ранньому Юрському періоді.

Зображення талатозухії, змодельоване за знайденими рештками. Ілюстрація: Novataxa. Species New to Science/Facebook

Читати більше новин в Telegram

Новий рід назвали тернерзух (Turnersuchus). Він цікавий тим, що багато з рис талатозухій у них не повністю розвинулися. У них все ж залишилися видозмінені хвіст та лапи, а у талатозухій вони практично повністю перетворилися на плавники. Морда у тернерзуха витягнута, але не настільки як у інших істот цієї групи. Такі особливості роблять його набагато більше за інших схожим на живих гаріальних крокодилів.

Вигляд Turnersuchus. Ілюстрація: Джулія д’Олівейра/Phys

Гаріальний крокодил. Фото: Smithsonian’s National Zoo

Turnersuchus мав збільшені щелепні м’язи, які дозволяли швидко кусати. Більшою частиною здобичі були швидкорухливі риби або головоногі молюски. Також не виключено, що як і у сучасних крокодилів, вони мали функцію терморегуляції мозку.

«Відкриття цього нового хижака допомагає заповнити прогалину в літописі скам’янілостей і припускає, що талатозухії разом з іншими крокодилоподібними повинні були виникнути приблизно в кінці тріасового періоду — на 15 мільйонів років раніше, ніж коли жив тернерзух. Я сподіваюся, що ми продовжуватимемо знаходити більше старих талатозухій та їхніх родичів», — каже доктор Ерік Вілберг, один з палеонтологів, які досліджують рештки.

Раніше Заборона розповідала про невідомий раніше вид динозаврів, який відшукали в Південній Америці. Це теж унікальний випадок, адже вигляд знахідки зовсім не відповідає характерним для істот цього періоду ознакам.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій