'
Читаєте зараз
Палеонтологи знайшли нову найважчу тварину на Землі

Палеонтологи знайшли нову найважчу тварину на Землі

Анастасія Бодюл
  • Рекордсменом став вимерлий кит Perucetus colossus з  максимальною вагою 340 тонн.
  • Ссавець належав до базилозаврів, які жили 39 млн років тому. Раніше вважалось, що цей вид не міг досягти таких розмірів.
  • Набрати масу йому допоміг незвичний для сучасних китів спосіб існування: тварина плавала лише у прибережних водах і їла морську траву.

Кістки стародавнього звіра виявили ще 13 років тому. Весь цей час вчені не могли з’ясувати, якому виду належали останки. Вони мали дивну будову, що зовсім не характерна для сучасних китових, — значне потовщення скелета. 

Заборона розповідає про відкриття, що змінило уявлення про вигляд древніх китів. 


Дослідження в Перу: результати

Вчені визначили нову найважчу тварину на Землі: нею став стародавній, давно вимерлий кит Perucetus colossus. Ссавець мав максимальну масу 340 т, що в півтора раза більше за попереднього рекордсмена — синього кита вагою 199 тонн, пише The New York Times.

«Палеонтолог з Музею природної історії Національного університету Сан-Маркос вперше виявив останки тварини у 2010 році. Він йшов через пустелю Атакама на півдні Перу, коли помітив скелясту гору, що виступає з піску. Під час розкопок з’ясувалось, що той пагорб був гігантським хребцем», — розповідають журналісти.

Розкопки останків кита Perucetus colossus у Перу. Фото: Джованні Біануччі

Загалом знайшли 13 хребців, чотири ребра та частину тазу. Майже усі скам’янілості були надзвичайно щільними та дивно потовщеними: це ускладнило процес ідентифікації. Тільки таз розкрив загадку походження скелета: він мав гребені та відмінні риси, які вказували на приналежність древньому киту.

Читати більше новин в Telegram
Розмір кита Perucetus colossus та його кісток. Інфографіка: Джованні Біануччі

Кожен хребець важив понад 100 кг, а ребра досягали довжини 1.4 м — весь скелет мав вагу, що значно перевищує показники відомих видів. Щоб реконструювати повну масу, використали співвідношення м’яких тканин до ваги скелета нинішніх ссавців. І хоч довжина тіла Perucetus colossus виявилась меншою, ніж у синіх китів, особливість внутрішньої будови кісток надала перевагу у вазі.

Perucetus colossus: особливості виду

Ссавець був частиною популяції базилозаврів, що жили 39 млн років тому. Вони майже пройшли повне коло еволюції й стали повністю підводними. Але тварини все ще не були схожі на сучасних: у них збереглися крихітні задні лапи з пальцями, як наслідок життя на суші. 

Порівняння Perucetus colossus (зверху) з синім китом (посередині) та іншим базилозавром Cynthiacetus peruvianus (внизу). Ілюстрація: Центр візуалізації та аналізу в Музеї природної історії в Лондоні

Раніше вважалось, що вони не могли набрати таку ж велику вагу, як і їхні нащадки. Для цього в океані тих часів не вистачило б їжі — популяції криля та інших безхребетних. Знайдений вид кита був зовсім не схожим на всі раніше відкриті: вони не досягали й половини його розміру.

З огляду на місцевість, де були виявлені кістки, припускають, що Perucetus colossus жив у прибережних водах. Він міг харчуватися морською травою з дна океану на зразок сучасних ламантинів: саме для цього потрібен потовщений скелет, який надовго утримує тіло під водою.

Раніше Заборона розповідала про реконструкцію зовнішності однієї із перших представницю виду Homo Sapiens: вона виглядала досить схоже на сучасних людей.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій