Парламент Туреччини проголосував за вступ Швеції в НАТО: це вже кінець чи ще ні
- Парламент Туреччини 23 січня 2024 року підтримав приєднання Швеції до НАТО.
- Фінляндія, разом з якою вони подавали заявку на вступ у травні 2022-го, стала членом Альянсу ще в травні 2023 року.
- Процес затримали принципові розбіжності з урядом Туреччини.
Швеція стала прихистком в Європі для представників Робітничої партії Курдистану, яка визнана терористичною в Туреччини. Тож зміна законодавства стала однією з умов Анкари. Суперечки, схоже, нарешті вичерпалися (не без бонусів для Туреччини), але вступ блокувала ще одна країна.
Заборона розповідає про складнощі шляху Швеції до НАТО.
Розширення Північноатлантичного Альянсу: чому Анкара блокувала
Для прийняття нової країни в блок необхідна одностайна згода усіх країн-членкинь Альянсу. Так, довгий час проти вступу Швеції виступали Угорщина та Туреччина. 23 січня 2024 року парламент останньої проголосував «за» членство скандинавської країни в НАТО. З 346 членів парламенту 287 підтримали вступ, а 55 виступили проти, пише CNN.
Швеція та Фінляндія подали спільну заявку ще в травні 2022 року після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Стокгольм практично одразу стикнувся зі значними перепонами. А от Фінляндія вже є членом об’єднання — з квітня 2023 року.
Туреччина звинувачувала Швецію у мʼякому ставленні до Робітничої партії Курдистану. Скандинавська країна довгий час була місцем для прихистку курдів у Європі. Туреччина, яка воює з ними, вимагала посилення антитерористичного законодавства.
Читати більше новин в TelegramВ результаті відповідний закон набув чинності 1 червня 2023 року. Країна обмежила фінансову діяльність РПК, засудила одного підозрюваного в тероризмі та екстрадувала іншого, а також зняла обмеження на продаж зброї Туреччині.
«Документ виконує останню частину угоди з Анкарою. Настав час серйозно розглянути заявку Швеції на членство в НАТО. Лише Володимир Путін може щось виграти від того, що Швеція залишиться поза альянсом», — казав тоді прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.
Водночас Анкара намагалась домогтися купівлі 40 винищувачів F-16 у США, як «бонусу» за ратифікацію вступу Швеції в НАТО. Тепер, після підтримки вступу, очікується що угода з продажу літаків буде рухатись швидше.
Угорщина залишилась єдиною країною, яка не підтримала приєднання Швеції до НАТО. Про очікування відповідного рішення заявив генсек Альянсу Єнс Столтенберг.
«Щойно завершив телефонну розмову з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Я ще раз запевнив, що уряд Угорщини підтримує членство Швеції в НАТО. Я також підкреслив, що ми продовжуватимемо закликати Національну асамблею Угорщини проголосувати за приєднання та ратифікувати рішення якомога швидше», — заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
РПК та Туреччина: суть конфлікту
Курди — це народ, який проживає на територіях східної Туреччини, північного Іраку, західного Ірану, а також північних Сирії та Вірменії. Робітнича партія Курдистану була заснована Абдуллою Оджаланом у 1978 році як марксистська організація, яка мала на меті створення незалежної держави, пише Britannica.
Відносини з Демократичною партією Іракського Курдистану, дозволили РПК у 1984 році здійснювати військові операції з півночі країни. Вони проводили акти та партизанські операції проти турецьких офіційних осіб та установ.
В 90-х РПК поступово почала відходити від ідеї створення власної держави до боротьби за значне самоуправління на території країн, де проживають курди. Попори це, партизанські атаки продовжувались, у відповідь Туреччина проводила військові дії проти бойовиків в Іраку та Сирії. Операції зі знищення бойовиків у Сирії тривають і донині.Раніше Заборона розповідала про план реформ України на 2024 рік, які необхідні для вступу в НАТО. Серед них: виготовлення західних зразків озброєння всередині країни та перегляд систем оборонних закупівель.
Читати більше новин в Telegram