'
Читаєте зараз
Пенсія військовим за вислугу років: у ТЦК пояснили, чи враховуються бойові 100 000

Пенсія військовим за вислугу років: у ТЦК пояснили, чи враховуються бойові 100 000

Ilona Kivva
Автор:
  • Є три види військових пенсій: за вислугу років, по інвалідності та виплати родинам загиблих захисників.
  • На службу у період дії воєнного стану можна повернутися без втрати грошового забезпечення. Перерахунок буде вже після повторного звільнення.
  • На пенсію за вислугою років мають право військові, старші за 45 років і служили не менше 25 років.

Розмір пенсії за віком залежить від посадового окладу, звання та додаткових виплат, тобто премій та надбавок. Такою вважається і винагорода у розмірі 30 000, 50 000 та 100 000 гривень — так звані бойові. Однак з цих грошей не сплачується єдиний соціальний внесок, тому при розрахунку пенсійного забезпечення їх не враховуватимуть.

Заборона розповідає про всі нюанси розрахунку соціальних виплат захисникам та захисницям.


Пенсійне забезпечення захисників в Україні: які є види

Пенсійні виплати військовослужбовцям в Україні призначаються після звільнення зі служби. Є три види:

  • за вислугу років — при наявності календарної вислуги 25 років та при досягненні на день звільнення зі служби 45-річного віку;
  • по інвалідності — якщо настала під час проходження служби;
  • в разі втрати годувальника — призначаються родинам загиблих захисників та захисниць.

Важливо! Навіть у разі повторного прийняття на службу виплата пенсії не припиняється. Це стосується усіх видів призову, можливих під час дії воєнного стану (мобілізації, призову резервістів в особливий період, контрактної служби). До повторного звільнення захисники та захисниці щомісяця мають отримувати забезпечення, яке було призначене спочатку, а вже після — розмір виплат буде перераховано.

Захисника, що отримали інвалідність внаслідок несення служби, щомісячне грошове забезпечення призначається за групою:

Читати більше новин в Telegram
  • I група — 100% заробітку;
  • II група — 80%;
  • III група — 60%.

Пенсію у разі втрати годувальника мають право отримувати батьки та дружина/чоловік захисника чи захисниці у випадку його/її смерті. Розмір виплати складає 70% від зарплати загиблого на кожного члена сім’ї (не менше ніж 7 800 гривень). Якщо в сім’ї двоє та більше дітей, додаються також по 50% на кожну дитину — щонайменше 6 100 гривень. Максимальний розмір не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб — у жовтні-2023 це 20 930 грн, але і не може бути нижчим, ніж два таких мінімуми — 4 186 гривень.

Правила призначення пенсії за загиблого військовослужбовця. Інфографіка: Military media center

Гроші починають виплачувати за п’ять років до того, як отримувач вийде на пенсію, тобто у 55 років. Є випадок, у якому пенсія надається одразу ж після загибелі військовослужбовця. Йдеться про ситуації, коли у захисника залишилися дитина до восьми років. Дружина може оформити виплату незалежно від віку та працевлаштування (якщо загинув не під час служби, має бути працевлаштованою).

Виплати за вислугу років у ЗСУ: як нараховуються

На пенсію за вислугою років мають право військовослужбовці, які мають на день звільнення вислугу 25 календарних років та досягли 45-річного віку, пояснила представниця Святошинського ТЦК Вероніка Чеканова.

Розмір такого забезпечення обчислюється індивідуально для кожного військового і залежить від кількох факторів:

  • посадовий оклад;
  • оклад за військове звання;
  • надбавка за вислугу років;
  • щомісячні додаткові надбавки/доплати/премії/підвищення.

Є нюанс — нараховуються виплати тільки з того грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). При цьому з додаткових бойових винагород — 30 000, 50 000 та 100 000 гривень, згідно з постановою Кабміну № 168, цей податок не сплачується. Тобто ці гроші не враховуватимуть при призначенні пенсії. 

Загалом у розрахунок беруться суми за останні 24 місяці служби. Максимальний розмір пенсії становить не більше 70% від зарплати

Правила такі: 

  • за 25 років вислуги — 50% грошового забезпечення військовослужбовця (за останні 24 місяці його служби) плюс 3% за кожний додатковий рік вислуги; 
  • за 25 років загального стажу, з якого військова служба становить не менше 12 років і 6 місяців — 50% заробітку плюс 1%  за кожний рік додаткової вислуги; 
  • при звільненні за станом здоров’я при наявності 25 років вислуги — 55% грошового забезпечення плюс 3% за кожний рік додаткової вислуги.

Раніше Заборона розповідала про нюанси отримання грошових виплат від ПФУ для цивільних. Мінімальний вік, з якого призначається пенсія, складає 60 років, але є випадки, коли забезпечення дають раніше.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій