Читаєте зараз
Переворот на Шрі-Ланці: як династія Раджапакса довела країну до ручки

Переворот на Шрі-Ланці: як династія Раджапакса довела країну до ручки

Ilona Kivva
Автор:
  • На Шрі-Ланці кілька днів триває масовий протест з вимогою відставки президента країни.
  • Очільник уряду та президент оголосили про відставку.
  • До масових заворушень в країні призвела популістична економічна політика клану президента.

Сім’я Раджапакса майже два десятиліття перебуває на верхівці влади на Шрі-Ланці. Батько Готабаї був у свій час міністром кабінету міністрів. Брат очільника держави також двічі був президентом. На головні позиції в уряді систематично призначали членів клану: їх неодноразово звинувачували у зловживанні владою та корупції. В результаті це призвело до найбільшого загострення економічної кризи у країні за останні 70 років.

Заборона розповідає про причини заворушень на Шрі-Ланці.


Масові протести у Коломбо 9-10 липня

Протести через загострення економічної кризи тривали на Шрі-Ланці з березня 2022 року. Ковід, катастрофічне падіння туризму, бідність і паралельне збагачення правлячого клану робили мітинги все більш масовими. І 9 липня 2022 року у столиці острівної держави сплаханув справжній переворот за участі приблизно 100 000 людей, пише Associated Press.

Протестувальники захопили резиденції президента Готабаї Раджапакси та прем’єр-міністра Раніла Вікремесінгхе. 10 липня протести вщухли, але мітингарі відмовилися покидати резиденції топурядовців, поки умови не будуть виконані. При цьому вони допомогли зібрати сміття у маєтку очільника держави, підмести підлогу, полити рослини і навіть повернули поліції близько 17 мільйонів рупій (близько $50 000), які знайшли в особняку.

Раджапакса звинувачують у найбільшій за 70 років економічній кризі і вимагають його відставки. Президент країни не зробив жодної офіційної заяви, але спікер парламенту Махінда Япа Абейвардена запевнив ЗМІ, що особисто поговорив з президентом і той погодився скласти повноваження 13 липня. Прем’єр Вікремесінгхе також заявив, що залишить посаду, але тільки коли буде сформовано новий уряд. Того ж дня міністр сільського господарства Махінда Амаравіра, міністр праці Мануша Нанаяккара, туризму — Харін Фернандо та міністр транспорту Бандула Гунавардана також оголосили про намір залишити посади.

Читати більше новин в Telegram

Раджапакса втік: 12 липня введено надзвичайний стан

Президент Шрі-Ланки Готабая Раджапакса 12 липня 2022 року втік з країни. Це відбулося за кілька годин до того, як він мав офіційно піти у відставку, пише Reuters.

За інформацією джерел видання, Раджапакса, його дружина та двоє охоронців покинули головний міжнародний аеропорт поблизу Коломбо на борту літака військово-повітряних сил Шрі-Ланки. Ймовірно, вони перебувають у Мале, столиці Мальдів. Звідти президент може вирушити до іншої азійської країни.

Після втечі лідера держави кілька сотень людей оточили офіс прем’єр-міністра Раніла Вікремесінгхе. Через це було введено надзвичайний стан по всій країні і встановлено комендантську годину у Західній провінції, центром якої є Коломбо. Щоб розігнати людей, поліція застосувала сльозогінний газ, а у небо підняли військовий гелікоптер, але протестувальники не відступили.

Спікер парламенту Махінда Япа Абейвардена заявив, що Раджапакса схвалив Вікремесінгхе виконувати обов’язки президента, посилаючись на розділ конституції, який стосується випадків, коли президент не може виконувати їх сам. Втім, прем’єр раніше заявляв, що покине свій пост. Чи все ж передасть він повноваження, поки невідомо. Якщо він це зробить, спікер парламенту буде виконувати обов’язки президента. Лідери протестів вже попередили прем’єра про «рішучу боротьбу», якщо він не піде у відставку.

Готабая Раджапакса офіційно подав у відставку 14 липня 2022 року, заявив під час офіційного виступу спікер парламенту Махінда Япа Абейвардена.

За словами Махінди, він отримав лист від президента. Така форма відставки передбачена конституцією острівної держави. За процедурою, у країні тепер розпочнеться процес обрання нового президента. До його завершення обов’язки та функції лідера держави виконуватиме прем’єр-міністр.

Прем’єр-міністр Шрі-Ланки 20 липня став президентом 

Депутати парламенту Шрі-Ланки обрали новим главою острівної країни соратника президента-втікача Раджапакси — прем’єр-міністра Раніла Вікерересінгхе. Рішення ухвалили, попри доволі негативне ставлення громадськості до політичного діяча, пише BBC.

Під час масових протестів за відставку вже експрезидента Раджапакси мітингарі вимагали також і відставки прем’єра. Його приватний будинок спалили, а також увірвалися в офіс в Коломбо. Натомість Вікремесінгхе знехтував цими закликами. Він автоматично обійняв посаду виконуючого обов’язки президента після втечі Раджапакси. Тепер після офіційного обрання, він пробуде на посту глави держави до листопада 2024 року.

Прем’єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Вікремесінгхе на пресконференції після відвідування спеціальної сесії парламенту у Коломбо, Шрі-Ланка 16 листопада 2018 року. Фото:Tharaka Basnayaka/NurPhoto via Getty Images

Економічна криза на Шрі-Ланці

Ситуація з економікою в державі погіршувалася останні 10 років: знижувалися об’єми експорту, роздувався держапарат, проводилися шкідливі, але популярні податкові реформи, які фактично не мали ресурсів для перекриття. За три роки золотовалютні резерви скоротилися у 152 рази. А у травні держава вперше в історії не змогла здійснити платіж за зовнішнім боргом.

«Криза загострилася криза на тлі пандемії коронавірусу, адже велику частину бюджетних надходжень Шрі-Ланка отримувала завдяки туризму. Не менш важливим каталізатором стали невмотивовані рішення влади, які систематично ухвалювалися не один рік», — пише BBC

Бюджетні надходження від міжнародного туризму Шрі-Ланки у доларах США. Інфографіка: The World Bank

Після закінчення громадянської війни в 2009 році уряд зосередився більше на постачанні товарів на внутрішній ринок, а експортні потужності не розвивали. Дохід від експорту залишався низьким, а імпорт зростав.

Зараз Шрі-Ланка імпортує товарів на $3 мільярди більше, ніж експортує: тобто це дуже поганий торговельний баланс. Внаслідок цього у країни закінчується валюта:

  • у 2019 році резерви Шрі-Ланки в іноземній валюті становили $7.6 мільярда;
  • у березні 2020 року — $1.93 млрд;
  • у 2022 році — $50 мільйонів.

Крім того, уряд накопичив величезні борги перед країнами, зокрема перед Китаєм. Ці гроші в основному йшли на фінансування інфраструктурних проєктів, більшість з яких так і не були завершені.

Конкретно президента Раджапакса критикували за значне урізання податків у 2019 році: через це за рік уряд втрачає близько $1.4 мільярда. Крім того, за його ініціативою у 2021 році у країні заборонили імпорт хімічних добрив, що вдарило по фермерському господарству і призвело до масового неврожаю (близько 30%). Аграрній країні запаси продовольства довелося поповнювати з-за кордону, що ще більше посилило дефіцит іноземної валюти. Шрі-Ланці довелося суттєво обмежити імпорт палива, продуктів харчування та ліків.

Династія Раджапакса: коротка історія політичного клану

Готабая Раджапакса належить до однієї з найвпливовіших сімей Шрі-Ланки. Його батько був депутатом і міністром кабінету міністрів, а старший брат Махінда — двічі президентом. Ще два брати обіймали високі посади в попередніх адміністраціях.

Президент Шрі-Ланки Готабая Раджапакса (сидить у першому ряду) разом із командувачем сухопутними військами Шавендрою Сілвою (ліворуч), командувачем ВМС Піялом Де Сілвою (праворуч другий), начальником ВПС Сумангалою Діасом (праворуч перший) під час святкування 72-го Дня незалежності Шрі-Ланки в Коломбо 4 лютого 2020 р. Фото: Akila Jayawardana/NurPhoto через Getty Images.

У 1971 році Готабая приєднався до армії у Військовій академії Шрі-Ланки, завдяки чому побудував військову кар’єру. 1998 році він з родиною переїхав до США. Вони повернулися тільки у 2005 році, коли пост президента обійняв його брат. Якраз тоді Махінда призначив Готабаю міністром оборони. Повторно вибрав його на цю посаду і під час другої своєї каденції.

Політичну династію роками звинувачували у зловживанні владою та корупції. Коли президентом став безпосередньо Готабая, він призначив брата прем’єр-міністром. Махінда став першим з клану, хто пішов у відставку після початку масових протестів та насильницьких розгонів у 2022 році.

Раніше Заборона розповідала про історичне падіння євро в паритетному курсі до американського долару через військові дії Росії в Україні і економічні — в Європі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій