'
Читаєте зараз
Євро вперше за 20 років вирівнявся з доларом. Як на цьому можна заробити

Євро вперше за 20 років вирівнявся з доларом. Як на цьому можна заробити

Markiian Oliiarnyk
  • 13 липня 2022 року, курс євро вперше з 2002 року опустився нижче $1 і торгується в діапазоні паритету.
  • Від девальвації євро виграють імпортери товарів з ЄС, а найбільше втрачають експортери, які покладаються на європейський ринок.
  • Цілком можливо, що євро може ще більше впасти відносно долара, зокрема через дії американської ФРС або різке припинення поставок енергоресурсів з РФ.

Євро вперше за 20 років досягнув паритету з доларом США. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну американська валюта суттєво укріпилася завдяки агресивній політиці Федеральної резервної системи (ФРС) з протидії інфляції. А ось європейський фіат навпаки — постійно стагнував на тлі енергетичної кризи, санкцій Європейського Союзу проти країни-агресорки та побоювань можливої рецесії.

Заборона розповідає про те, що відбувається на ринку з валютними бенчмарками.


Курс євро до долара: дані на 13 липня 2022

Центральна валюта Єврозони 13 липня досягла паритету з американським доларом і торгується в межах один до одного. А близько 15:30 за Києвом, євро вперше з 2002 року опустився до $0.99.

15-хвилинний графік курсу євро до долара за 13 липня. Інфографіка: Investing

Стрімке піке до паритету євро розпочало 11 липня, коли було оголошено про початок технічного обслуговування газопроводу «Північний потік», що простягається з Росії в Німеччину. Очікується, що поставки газу через трубу призупиняться на 10 діб. Проте є побоювання, що зупинка може бути довшою на тлі війни в Україні, що може підвищити ризики рецесії.

Читати більше новин в Telegram

До того ж відмітка в $0.99 може бути ще не найгіршою для євро 13 липня, оскільки цього дня ринки чекають, коли ФРС США (грубо кажучи, американський Нацбанк) оприлюднить дані щодо інфляції, що може призвести до чергового підняття відсоткової ставки.

Прогнози за курсом валют ЄС та США

Попри безпрецедентне досягнення паритету з доларом, деякі економісти вважають, що це може бути ще не кінець і євро може ще більше обвалитися, пише Business Insider.

Так, за словами старшого портфельного менеджера BlueBay Asset Management Каспара Генса, курс може сягнути $0.90 за євро, якщо Росія зараз припинить поставки нафти в Європу. Зв’язок тут простий: чим менше до зими ЄС накопичить нафти, тим більше доведеться нормувати електроенергію, тобто економити, що може спричинити рецесію, тобто скорочення економічної активності.

Джордж Саравелос з Deutsche Bank заявив, що його фінустанова очікує зниження курсу євро до діапазону від $0.95 до $0.97. «Продовження [часткового] постачання російського газу протягом літа буде, на нашу думку, недостатнім, оскільки ризики відключення збережуться до зими», — пояснив економіст.

Економічне сповільнення — це лише частина цього пазла. Про подальше падіння євро заговорили після оголошення Європейського центрального банку про підвищення відсоткової ставки, вперше з 2011 року (з 0% до 0.25% у липні), коли інфляція у Єврозоні досягла рекордних 8.6%. Економісти не мають певності, що ці кроки зможуть приборкати рекордно високі стрибки цін.

Графік курсу євро до долара за останні п’ять років. Інфграфіка: Capital

З усім тим, більшість експертів сходиться на думці, що курс євро до долара більше залежить від дій американського Федрезерву, який вже у червні підвищив ставку до діапазону 1.5-1.75% для боротьби з інфляцією. Якщо ФРС візьме паузу у посиленні монетарної політики, курс трохи стабілізується і може повернутися до норми. А якщо продовжить активно підвищувати ставки — подальше падіння євро буде гарантоване. Зокрема Джордж Саравелос переконаний, що якщо і Європа, і США опиниться в стані глибокої рецесії в третьому кварталі, а ФРС все ще підвищуватиме ставки, то прогнози Deutsche Bank цілком можуть бути досягнуті.

«Всі й чекають, що буде робити ФРС — без сумнівів найголовніший гравець на ринку. Її керівництво, як завжди, нічого не каже прямо, бо може й самі не впевнені, що робити далі. І саме невизначеність їхньої позиції заважає ринкам обрати напрямок руху останні декілька тижнів», — пояснив фінансист і засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.

Падіння євро: це добре чи погано

Девальвація євро спричиняє ефект лавини: інвестори масово переводять свої активи у долари, тим самим погіршують ситуацію. Утім з іншого боку, за словами голови відділу глобальних валютних стратегій JPMorgan Сема Зіфа, європейська валюта стала заманливо дешевою для трейдерів. Він вважає, що співвідношення «ризик-вигода» зіграє у плюс упродовж двох-трьох років. «Я не думаю, що знайдеться багато трейдерів, які через два-три роки озирнуться назад і подумають, що покупка євро дешевше $1.05 була поганою ідеєю», — зазначив експерт.

Слабка європейська валюта, вочевидь, має величезний вплив на торгівлю, особливо зі США, які є головними торговими партнерами ЄС. Як пише Investopedia, від падіння євро виграють імпортери європейських товарів, особливо транспортні компанії (які купують у Європі запчастини, легкові автомобілі та вантажівки, літаки тощо). Також великий зиск матимуть американські споживачі, для яких європейські товари, закуплені за вигіднішими цінами, стануть доступнішими. 

Водночас в очевидному програші опиняться компанії, які експортують свої товари у Єврозону, оскільки їхня продукція стане дорожчою для покупців, а отже купуватимуть менше. Найбільше шкоди зазнають компанії, які покладаються саме на європейських споживачів. Мова про Coca Cola, Philip Morris, McDonald’s та чимало виробників споживчої електроніки та побутової техніки. Також слабкий євро негативно впливає на індустрію туризму, оскільки далекі напрямки, чи то азійські, чи то американські, для європейців стануть дорожчими.

Раніше Заборона розповідала про те, як та де українським біженцям, що втекли від війни до ЄС, обміняти готівкові гривні на євро та навпаки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій