'
Читаєте зараз
Петро Порошенко повернувся в Україну. Печерський суд обирає запобіжний захід

Петро Порошенко повернувся в Україну. Печерський суд обирає запобіжний захід

Markiian Oliiarnyk
Петр и Марина Порошенко
  • Лідер партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко 17 січня повернувся в Україну і одразу поїхав до Печерського райсуду.
  • Офіс генпрокурора пропонує застосувати до Порошенка запобіжний захід у вигляді тримання під вартою або заставу 1 мільярд гривень.
  • Оголошення вироку суду щодо обрання Порошенку запобіжного заходу відбудеться (принаймні планується) 19 січня 2022 о 14:00.

П’ятий президент України (2014-2019) Петро Порошенко 17 січня 2022 року повернувся в Україну після кількох тижнів відряджень за кордоном. Одразу після прибуття до Києва лідер партії «Європейська солідарність» поїхав до суду на засідання щодо обрання йому запобіжного заходу у справі про держзраду. Засідання з великими перервами тривало 11 годин, оголошення остаточного рішення суду перенесено на 19 січня 14:00 за Києвом.

Заборона розповідає про повернення Порошенка та про нові деталі гучної справи проти п’ятого президента України.


Повернення Петра Порошенка в Україну

17 січня 2022 року п’ятий президент України Петро Порошенко повернувся в Україну після кількатижневого дипломатичного турне по Європі. О дев’ятій годині ранку він прибув в аеропорт Жуляни рейсовим літаком з Польщі.

Петр Порошенко
Петро Порошенко прилетів в аеропорт Жуляни після місячного турне Європою. 17 січня 2022 року. Київ, Україна. Фото: Михайло Палінчак

«Влада не впускає Петра Порошенка в Україну. Слідчі ДБР приперлися на паспортний контроль і відібрали в П’ятого президента паспорт. Спочатку Банкова посилала сигнали Порошенку — залишитися за кордоном. Тепер в нього забрали паспорт і не пускають в’їхати в країну», — написала в телеграм-каналі народний депутат України Ірина Геращенко («Європейська солідарність»). За кілька хвилин паспорт все ж віддали й пустили політика в Україну.

Порошенко
Петро Порошенко у супроводі сотень людей покидає аеропорт Жуляни й їде у Печерський суд, де йому мають обрати запобіжний захід. 17 січня 2022 року. Київ, Україна. Фото: Михайло Палінчак

На виході з аеропорту Петра Порошенка зустріло близько тисячі людей, перед якими він виступив з промовою, пише BBC. Він зазначив, що повернути паспорт і швидко пройти контроль вдалося лише завдяки присутності серед пасажирів варшавського рейсу кількох десятків іноземних журналістів..

Читати більше новин в Telegram

Порошенко подякував усім, хто прийшов його підтримати, й заявив, що збирається «дати бій» у суді. «Україні потрібен Порох? Все, у вас Порох є! Зараз я рухаюсь до суду. Ми покажемо їм брехливий антидержавний суд», — заявив Петро Порошенко.

У Держприкордонслужбі України заявили, що не перешкоджали Петру Порошенку повернутися в Україну, а лише виконували чітко встановлені норми українського законодавства. «Петро Порошенко перетинав кордон згідно з нормами чинного законодавства. Прикордонники фіксували маніпуляції що, начебто, пана Порошенка намагаються не пропустити в Україну. Жоден громадянин України не може бути обмежений у праві повернутися в Україну», — повідомили у Держприкордонслужбі.

В Офісі президента також прокоментували гучні звинувачення з боку Порошенка та його соратників щодо того, що у нього забрали паспорт. «Абсолютно будь-який громадянин після прильоту в країну дає паспорт прикордоннику на прикордонному контролі. Єдиний нюанс — якщо людина ховалася за кордоном, після повернення повинні пройти певні передбачені законом дії», — заявив радник Офісу президента Михайло Подоляк.

Мітинг на підтримку Порошенка

Під будівлею Печерського райсуду Києва, де Порошенку мають обирати запобіжний захід, теж зібралося близько тисячі активістів, пише Укрінформ

Мітингувальники стали натовпом з обох боків дороги навпроти входу до суду. Вони принесли з собою плакати з надписами «Київ з Порошенком», «We need DEMOCRACY», «Зе, жарти з Порохом вибухонебезпечні» та прапори політичної партії «Європейська солідарність». Також прихильники п’ятого президента України встановили екран, на якому планують вивести трансляцію засідання суду.

Петро Порошенко виступає перед натовпом біля Печерського районного суду Києва. 17 січня 2022 року. Фото: Михайло Палінчак

Ситуація біля Печерського райсуду спокійна. Будівлю охороняють працівники Національної гвардії, Національної поліції, а також поліції діалогу.

Печерський суд: засідання 17 січня

Після повернення до столиці України Порошенко у супроводі адвокатів вирушив до Печерського районного суду Києва. На засіданні, що назначено на 11:00, суд має обрати запобіжний захід на час розслідування у справі про держзраду.

На проведенні судового засідання саме 17 січня наполягали адвокати п’ятого президента України, щоб він міг добровільно та без примусу з’явитися у залі суду. Офіс генерального прокурора вимагає застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави у розмірі 1 мільярд гривень.

Засідання Печерського районного суду Києва щодо обрання запобіжного заходу Петру Порошенку, 17 січня 2022 року. Відео: Петро Порошенко/YouTube

Раніше у Державному бюро розслідувань заявили, що Порошенко раніше вже «ухилявся від явки в суд», у зв’язку з чим суддя може ухвалити рішення про найсуворіший запобіжний захід. Однак адвокати п’ятого президента повідомили, що жодних повісток не отримували, а звинувачення ДБР назвали брехнею, заявивши, що ті досі приховують текст ухвали про затримання.

«Ми знаємо, що існує ухвала про затримання Петра Порошенка з метою його доставки до суду і існує клопотання Офісу генпрокурора про застосування до Петра Порошенка запобіжного заходу. Жодних підстав для примусової доставки Петра Порошенка до суду або його затримання відповідно до закону не існує, тому що він знаходився у подорожі за межами України і одразу по прибуттю в Україну він виразив готовність добровільно з’явитися до суду», — йдеться у заяві адвокатів Порошенка.

У Держприкордонслужбі України заявили, що не перешкоджали Петру Порошенку повернутися в Україну, а лише виконували чітко встановлені норми українського законодавства. «Петро Порошенко перетинав кордон згідно з нормами чинного законодавства. Прикордонники фіксували маніпуляції що, начебто, пана Порошенка намагаються не пропустити в Україну. Жоден громадянин України не може бути обмежений у праві повернутися в Україну», — повідомили у Держприкордонслужбі.

В Офісі президента також прокоментували гучні звинувачення з боку Порошенка та його соратників щодо того, що у нього забрали паспорт. «Абсолютно будь-який громадянин після прильоту в країну дає паспорт прикордоннику на прикордонному контролі. Єдиний нюанс — якщо людина ховалася за кордоном, після повернення повинні пройти певні передбачені законом дії», — заявив радник Офісу президента Михайло Подоляк.

Засідання суду про обрання запобіжного заходу Петру Порошенку

Засідання розпочалося із 40-хвилинним запізненням. Суддею у справі про обрання лідеру партії «Європейська солідарність» запобіжного заходу був назначений Олексій Соколов. На посаду судді його призначив сам Петро Порошенко у 2017 році. Як пише Українська правда, Соколов досі не пройшов кваліфікаційне оцінювання, призначене в рамках судової реформи Порошенка, а у травні 2019 року. Громадська рада доброчесності визнала його таким, що не відповідає посаді.

Адвокати розпочали із заперечення статусу Петра Порошенка як підозрюваного, оскільки документи про підозру йому так і не було вручено. 

За словами Порошенка, суд намагався дати йому безкоштовного державного адвоката у присутності його захисників. Від його послуг лідер партії «Європейська солідарність» відмовився, назвавши це «провокацією з метою позбавлення права на захист».

У ДБР спростували інформацію про те, що намагалися надати Порошенку адвоката. «Інформація щодо залучення працівниками ДБР такого адвоката є неправдивою та не відповідає дійсності. Наразі встановлюються усі обставини розповсюдження цієї інформації, після чого буде надана правова оцінка таким діям», — йдеться у повідомленні бюро. 

Далі адвокати попросили у прокурорів надати їм матеріали справи та текст документа про підозру для ознайомлення. Суд задовольнив клопотання захисників Порошенка і пішов на двогодинну перерву.

Засідання суду відновилося о 14:27. Адвокати Порошенка після вивчення отриманих матеріалів взялися за обґрунтування неправомірності укладення повідомлення про підозру, зокрема стверджуючи, що:

  • у матеріалах справи немає підтверджень того, що повідомлення про підозру було вручено Петру Порошенку;
  • підозра була виписана невідповідною посадовою особою;
  • голова Верховної Ради не отримував повідомлень про час, місце та факт вручення підозри Петру Порошенку, як це передбачає закон у випадку кримінального провадження проти нардепа.

Сам народний депутат заявив, що не визнає себе підозрюваним, назвавши справу проти нього «політичним замовленням президента Зеленського для усунення свого політичного конкурента».

Після 30-хвилинної перерви прокурори зачитали обвинувачення та звернулися до суду з проханням застосувати до Петра Порошенка запобіжний захід у вигляді двох місяців арешту або внесення застави у розмірі 1 мільярд гривень з умовами: 

  • не покидати межі столиці та Київської області; 
  • носити електронний браслет;
  • з’являтися на допити.

Необхідність саме такого запобіжного заходу прокуратури аргументували необхідність характером справи, розміром завданих збитків і майновим станом політика.

Після цього адвокати Порошенка почали просити суд відмовитись від обрання йому запобіжного заходу. «Просимо суд відмовити у задоволенні клопотання… І зареєструвати кримінальне провадження про притягнення до відповідальності явно невинуватого», — заявив адвокат п’ятого президента України Ігор Горбань.

О 17:40 суддя оголосив перерву у засіданні для ухвалення остаточного рішення. Через півтори години почала поширюватися інформація, що судді Соколову стало погано, тому він так довго приймає рішення. Трохи згодом канцелярія Печерського райсуду спростувала цю інформацію: «Не знаємо, хто поширив цю інформацію, суддя перебуває в дорадчій кімнаті».

В очікуванні судді, присутні у залі суду почали щедрувати та колядувати. О 22:40, через 5 годин після оголошення перерви у засіданні, представник суду повідомив, що оголошення рішення переноситься на 14:00 19 січня 2022 року.

Петро Порошенко про звинувачення у держзраді 

13 січня 2022 року в інтерв’ю Радіо Свобода п’ятий президент України прокоментував своє повернення в Україну на тлі кримінального провадження проти нього у державній зраді.

«Коли декілька тижнів тому я поїхав з України — у мене було міжнародне турне, яке включало п’ять країн, безумовно, там були важливі зустрічі. Але за ці кілька тижнів там змінилося дуже багато, бо влада Зеленського і Зеленський особисто ініціював оголошення мені підозри неуповноваженим на те прокурором чи з маніпуляцією в Офісі генерального прокурора, арешт усіх моїх активів, нападки на ЗМІ», — заявив лідер партії «Європейська солідарність».

Порошенко зазначив, що за допомогою справи проти нього Зеленський намагається відвернути увагу українців та світу від більш глибинних проблем, від яких зараз потерпає Україна. Також він висловив впевненість у тому, що «не опиниться за ґратами», оскільки його опонентам не вистачить не на це «ні духу, ні сили, ні волі», й перерахував інші кримінальні справи, відкриті проти нього чинною владою.

«Зеленський має пояснити суспільству, що таке державна зрада Порошенка. Знаєте, коли було 120 справ з усією дурницею, починаючи від Томосу і закінчуючи Мінськими угодами, я це ще терпів. Але це вже друга справа про державну зраду. Знаєте, коли була перша, яку Зеленський порушив? Підозра про державну зраду мені була пред’явлена на підставі телефонної розмови з Байденом. Це ще до обрання Байдена президентом. Потім вони терміново закрили справу про державну зраду, зараз знайшли другу», — додав Петро Порошенко.

Раніше Заборона розповідала про те, як Печерський райсуд Києва заарештував майно Петра Порошенка, зокрема нерухомість, предмети мистецтва та акції у приватних компаніях, в межах досудового розслідування справи про держзраду.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій