'
Читаєте зараз
Петиція щодо заборони гастролей російських артистів в Україні набрала 25 000 підписів. Є реакція Зеленського

Петиція щодо заборони гастролей російських артистів в Україні набрала 25 000 підписів. Є реакція Зеленського

Yevheniia Kostina
Володимир Зеленський
  • Володимир Зеленський доручив СБУ, прем’єр-міністру та РНБО вивчити петицію.
  • Автор петиції Кондратюк пропонує впускати до України, тих хто засудив окупацію Криму та війну на Донбасі.
  • Розповідаємо про російських артистів, які хотіли гастролювати в Україні.

Президент України Володимир Зеленський відповів на петицію продюсера Ігоря Кондратюка про заборону виступати в Україні російським артистам. Шоумен просив не застосовувати заборону для тих виконавців, які публічно засудили війну Росії проти України.

Заборона розібралась, що відповів президент та як діють чинні обмеження.


Відповідь Зеленського

Якщо коротко, то на думку президента (чи людей, що складали відповідь), в Україні вже є достатньо законодавчих норм, аби не пускати кого не треба. Втім, СБУ, прем’єр-міністр та РНБО мають почитати петицію та перевірити тих, хто привозить підозрілих артистів, щодо дотримання законодавства.

Якщо довго, то президент у відповіді на петицію зазначив, що відповідно до закону «Про кінематографію» у Міністерстві культури та інформаційної політики складають перелік осіб, які створюють загрозу нацбезпеці. Це роблять на підставі звернень РНБО, СБУ, Нацради України з питань ТБ і радіомовлення.

«Статтями закону «Про гастрольні заходи в Україні» забороняється проведення гастрольного заходу, учасником якого є особа, з переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці. Законом встановлено, що не допускається проведення гастрольних заходів, що популяризують чи створюють позитивний образ державі-агресору виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України», — йдеться у тексті відповіді.

Читати більше новин в Telegram

Служба безпеки України за запитом інформує організатора про наявність або відсутність підстав для недопущення російського артиста до концерту. За законом України «Про телебачення і радіомовлення» телерадіоорганізації не мають права розповсюджувати програми і передачі, одним з учасників яких є особа, внесена до переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці.

Зеленський доручив прем’єр-міністрові Денису Шмигалю, секретарю РНБО України Олексію Данілову та очільнику СБУ Івану Баканову вивчити петицію.

«Опрацювати пропозиції та проаналізувати стан дотримання вимог законодавства в частині проведення гастрольних заходів, учасниками яких є громадяни держави-агресора, опрацювати питання щодо удосконалення системи їх організації та проведення, посилення відповідальності за порушення закону», —  резюмується в тексті відповіді.

Суть петиції Ігоря Кондратюка

21 вересня 2021 року відомий шоумен та продюсер Ігор Кондратюк зареєстрував на сайті Офісу президента петицію з вимогою заборонити виступати російським артистам в Україні.

«Я впевнений, що громадяни країни-агресора, які працюють в сфері розваг насправді не несуть ніякої культури. Оскільки представники агресора, які промовчали і тим самим підтримали окупацію Криму та розв’язання Росією війни на Донбасі, своїм мовчанням теж несуть відповідальність за агресивні дії Росії. Виключення для заборони допускаю лише для тих російських представників культури, хто публічно виступив проти російської агресії: письменник Віктор Шендерович, акторка Лія Ахеджакова, музикант Андрій Макаревич та інші», — написав Кондратюк у поясненні петиції.

Продюсер вважає, що «неприродньо, коли артист виступає і для росіян-окупантів, і для окупованих ними українців».

«Музика і інші види мистецтва від агресора не можуть бути поза політикою під час війни. Оскільки вони є продовження війни іншими методами — методами зацікавлення українців культурою агресора, від зброї якого загинули тисячі українців та зазнали поневірянь мільйони вимушених переселенців», — написав Кондратюк.

10 жовтня петиція набрала необхідні 25 000 голосів, щоб її мав розглянути президент.

Баста, Моргенштерн, Філіп Кіркоров

У вересні 2020 року в Міністерстві культури та інформаційної політики заявили, що за поданням СБУ зняли заборону на в’їзд Василю Вакуленку (репер Баста). Йому заборонили у 2017 році приїздити до України на три роки після незаконних відвідин окупованого Криму. Згодом Служба безпеки України пояснила, що термін заборони минув, а нових порушень, щоб продовжити заборону не було зафіксовано. У червні 2021 році Баста дав концерт у Києві, у Мінкульті заявили, що не отримували нового подання від СБУ щодо внесення Басти у списку осіб, які загрожують нацбезпеці.

«Міністерство культури та інформаційної політики повідомляє про відсутність відповідного подання від Служби безпеки України. У разі надходження запиту від СБУ, міністерство обов’язково розгляне його у встановленому порядку», — заявили у відомстві.

Також ще один репер намагається потрапити він  на гастролі до України. Йдеться про Алішера Валеєва (Моргнештерна). Спочатку він анонсував концерти на літо 2021 року, але 29 квітня Мінкульт вніс його до списку осіб, які загрожують нацбезпеці. Артист скасував концерти в Україні та подав до Окружного адмінсуду Києва позов з вимогою виключити його з списку.

13 вересня СБУ ще раз проінформувало, що реперу заборонено проводити концерти в Україні. «Перебування особи у «списку Мінкульту» автоматично забороняє будь-яку концертну діяльність на території України. Отже будь-які гастролі Моргенштерна на території України — заборонені», — заявили у спецслужбі.

У Моргенштерна анонсовані концерти в Києві, Запоріжжі та Харкові на листопад 2021 року.

22 червня 2021 року Міністерство культури та інформаційної політики за поданням СБУ включило російського співака Філіпа Кіркорова до переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці. В СБУ повідомили, що підставою стала підтримка Кіркоровим анексії Криму.

Вже 27 червня у Мінкульті повідомили, що за поданням Служби безпеки виключили Кіркорова зі списку. «У зв’язку з роз’ясненням Міністерства культури та інформаційної політики України від 24 червня 2021 року, в якому наголошується на наявності судових прецедентів з зазначених питань, Служба безпеки України потребує додаткового опрацювання даного питання», — пояснили в СБУ. 

18 серпня Радіо Свобода з посиланням на відповідь на запит СБУ повідомила, що з 7 червня діє заборона в’їзду Кіркорову через підтримку окупації та незаконний візит до захопленого Росією Криму. Йому заборонили в’їзд на три роки.

Раніше Заборона писала про те, що глава МЗС України Дмитро Кулеба розповів про притягнення Росії до відповідальності за злочини проти України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій