'
Читаєте зараз
Підкорив Еверест на протезах: неймовірна історія британського ветерана

Підкорив Еверест на протезах: неймовірна історія британського ветерана

Ilona Kivva
Автор:
  • Будха Магар — солдат королівського полку гуркхів у відставці. У 2010 році він втратив обидві ноги в Афганістані.
  • Після протезування чоловік захопився альпінізмом і у 2017 році став першою людиною на протезах, яка піднялася на пік Мера (6467 м).
  • Наступною ціллю ветерана стала Джомолунгма, але це довгий час було неможливо через законодавчу заборону.

Британський ветеран родом з Непалу ще у 2018 році став одним із ініціаторів скасування закону, що забороняє людям з обмеженими можливостями підійматися на Еверест. Кілька років він тренувався і врешті досягнув своєї мети.

Заборона розповідає дивовижну історію ветерана.


Харі Будха Магар: хто це

Будха Магар — солдат королівського полку гуркхів у відставці. Це війська Великої Британії, які набираються з непальських добровольців вже понад 200 років (спочатку були колоніальними), йдеться на сайті The Gurkha Welfare Trust.

Чоловік у 2010 році служив в Афганістані. Під час одного з завдань він підірвався на саморобній вибухівці і втратив обидві ноги. 

«Коли прокинувся після вибуху, відчував, що моє життя закінчилося, але [після протезування] почав кататися на лижах, їздити на велосипеді, займатися гольфом, скелелазінням і відновив свою впевненість. Коли було важко, мене тримала думка про мою дивовижну сім’ю [у Харі з дружиною троє дітей] та всіх, хто допомагав мені», — розповів ветеран.

Читати більше новин в Telegram
Харі Будха Магар тримає у руках протез для альпінізму. Фото: Everace/ Twitter

Альпінізм став одним із найбільших захоплень чоловіка. У 2017 році він піднявся на пік Мера (6476 м) у Непалі і став першою у світі людиною з подвійною ампутацією вище коліна, якій це вдалося. Наступною його ціллю був Еверест, однак непальський закон забороняв сходження людям з обмеженими можливостями. Тож у 2018 році Харі ініціював скасування норми — уряд її підтримав.

Також Будха Магар активно зайнявся благодійними проєктами. Зокрема, він є амбасадором благодійної організації The Gurkha Welfare Trust, яка допомагає родинам гуркхів.

11 днів до Евересту: підйом Будхи Магара

Підготовка військового до підйому на найвищу у світі гору (8848.86 м) тривала кілька років. Сходження він почав 8 травня разом із командою, у яку увійшли кілька шерпів (народ на сході Непалу), а також його брат — Нанда Бахадур Будха Магар. Очолив групу Кріш Тапа — також гуркх.

Ночівля у другому таборі на шляху до піка Евересту. Фото: Hari Budha Magar/Twitter

Сходження тривало 11 днів. 18 травня команда почала рух від четвертого табору — останнього перед шляхом на вершину. Цей відрізок маршруту, за словами Харі, став для нього найважчим. 

Річ у тім, що людське тіло не призначене для роботи на такій висоті. Повітря розріджене, тож нерідко починаються проблеми з диханням. До того ж підйом досить крутий і здійснити його треба швидко, адже якщо не повернутися у табір вчасно, висока загроза отримати переохолодження і загинути. На додаток ветеран має обмежену мобільність і рухається втричі повільніше за здорових альпіністів.

Харі Будха Магар з командою під час підйому на Еверест, 17 травня 2023 року. Фото: Hari Budha Magar/Twitter

Попри це, 19 травня 2023 року йому вдалося дійти до піка. Підйом і спуск назад до четвертого табору зайняв у команди 25 годин. Таким чином Харі Будха Магар став першою в історію людиною, яка здійснила підйом на протезах.

«Подорож була нелегкою, нам довелося ухвалити кілька важких рішень, але ми це зробили. Все пройшло не зовсім за планом через погодні умови — нам довелося спускатися з нестачею кисню дуже пізно ввечері, тобто з наближенням крижаної бурі», — згадує ветеран.

Харі Будха Магар на вершині Евересту, 19 травня 2023 року. Фото: Hari Budha Magar/Twitter

Експедицією він прагнув підвищити обізнаність про інвалідність та показати, що все можливо з правильним мисленням та підходом.

«Якщо ми пристрасні, дисципліновані, наполегливо працюємо та віримо в себе, ніщо не завадить нам досягти нашої мрії. Ми довели, що немає нічого неможливого. Я хотів би надати сміливості іншим піднятися на власну гору, якою б вона не була, і слідувати своїм мріям», — сказав Харі.

Раніше Заборона розповідала про бійця ЗСУ Романа Кашпура. Чоловік пробіг марафон на протезі, щоб зібрати гроші для побратимів, які також потребують протезування.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій