Читаєте зараз
Підсилять F-16 і не тільки: як допоможе ЗСУ суперлітак ASC 890 від Швеції (є й інші подарунки) 

Підсилять F-16 і не тільки: як допоможе ЗСУ суперлітак ASC 890 від Швеції (є й інші подарунки) 

Ilona Kivva
Автор:
  • Стокгольм 29 травня 2024 року оголосив 16-й пакет військової допомоги Україні на $1.3 мільярда.
  • Серед іншого, передадуть літак радіолокаційної розвідки та управління ASC 890.
  • Також українським захисникам віддадуть увесь бронепарк БТР Pansarbandvagn 302. Він є аналогом американських M113, що вже довели свою ефективність.

ASC 890, також відомий як Saab 340 AEW&C — літак раннього бортового попередження та керування. Однією з особливостей техніки є вдосконалений радар Erieye, який може виявляти винищувачі ворога на відстані до 330 кілометрів. Техніка дасть ЗСУ можливість реалізувати весь потенціал довгоочікуваних F-16 та посилити протиповітряну оборону загалом, але і це не все.

Заборона розповідає про головні переваги техніки з мегапакета збройної допомоги від країни-союзниці.

16-й пакет військової допомоги ЗСУ від Стокгольма: що увійшло 

Країна-союзниця 29 травня 2024 року оголосила 16-й пакет військової допомоги Україні на 13.3 млрд шведських крон ($1.3 мільярда). Він найбільший серед усіх, що дружня держава надавала раніше.

«Потреби України все ще великі, і Росія зараз тисне на Україну на кількох напрямках фронту. Росія посилює авіаудари як по військових, так і по цивільних цілях. Тому уряд [Швеції] підтримує Україні ще одним рекордним пакетом військової підтримки. Допомога сприяє зміцненню українського військового потенціалу», — йдеться у заяві уряду країни.

Що увійшло у пакет допомоги:

Читати більше новин в Telegram
  • літак радіолокаційної розвідки та управління ASC 890;
  • бронетранспортери Pansarbandvagn 302, або Pbv 302 
  • ракети класу «повітря-повітря» Rb 99 (ліцензійна версія американської ракети AIM-120B AMRAAM);
  • артилерійські боєприпаси калібру 155 мм;
  • автоцистерни;
  • термінали з підпискою на супутниковий зв’язок.

Також шведському агентству оборонних досліджень доручили підтримати Україну у створенні власного оборонного науково-дослідного інституту.

ASC 890: чим особливий літак

ASC 890, також відомий як Saab 340 AEW&C, або S-100B Argus — літак раннього бортового попередження та керування, розроблений шведською аерокосмічною та оборонною компанією Saab. В основному він використовується ВПС Швеції та Королівськими ВПС Таїланду, пише Airforce Technology.

Він має довжину 19.73 м, ширину 6.97 м і розмах крил 21.44 метра. Літак може працювати на максимальній висоті 25 000 футів (7620 м) і може нести корисне навантаження вагою до 3.40 кг залежно від варіанту. Максимальна крейсерська швидкість коливається від 502 км/год до 524 км/год (залежно від варіанту).

Однією з особливостей техніки є система раннього попередження та вдосконалений радар Erieye з двосторонньою активною фазованою антенною решіткою. Він має огляд на 150 градусів по обидва боки від літака. Ключова його фішка — використання технології Active Electronics Scanned Array. Вона допомагає сфокусувати енергію радара на необхідних вузьких секторах і отримати значно більшу точність та завадостійкість.

Дальність дії цієї РЛС складає 450 км, коли літак знаходиться на висоті 6 кілометрів. А от виявляти цілі типу ворожого винищувача вона здатна на відстані до 330 кілометрів.

«Навіть один цей літак — це про вкрай важливе посилення протиповітряної оборони України та про можливість реалізації всього потенціалу винищувачів F-16. Бо саме разом із такими ‘авкасами’ і має працювати сучасна авіація та загалом вся система протиповітряної оборони. І не тільки вона», — кажуть військові аналітики з Defense Express.

Saab 340 AEW&C: чому так потрібен ЗСУ

В реаліях війни в Україні ASC 890 виконуватиме три ключові задачі:

  • головна — забезпечення протиповітряної оборони. Ці літаки можуть побачити низьковисотні цілі на значно більшій дальності. Для розуміння, наземні РЛС бачать умовну крилату ракету, що летить на висоті 50 м, на дальності близько 40 км, бо їм заважає радіогоризонт. Повітряний радар дозволяє значно розширити дальність виявлення маловисотних цілей.

«Доволі часто можливо почути, що крилаті ракети та Shahed активно маневрують у повітряному просторі України з метою обходу зон протиповітряної оборони, йдуть над річками, щоб їх було важче виявляти. Але для літаків ДРЛВ [таких як ASC 890] це вже немає значення, бо вони на крилаті ракети та дрони будуть дивитися згори. А разом із тим наводити на цілі винищувачі та передавати інформацію у загальну систему протиповітряної оборони, якою вже будуть користуватися наземні ЗРК та мобільні вогневі групи», — пояснили експерти з озброєння.

Інфографіка: Defense Express
  • допомога F-16 у стримування ворожої авіації подалі від переднього краю — власні радари американських винищувачів слабкіші. До того ж працююча РЛС демаскує літак. А от ДРЛВ зможе наводити на ворожі цілі винищувачі ЗСУ, перебуваючи поза зоною ураження;
  • виявлення наземних РЛС ворога — літаки радіотехнічної розвідки не тільки виявляти їх, а і класифікувати, а також визначати їх координати.

Pansarbandvagn 302: коротко про БТР

Швеція також передає ЗСУ весь свій бронепарк Pansarbandvagn 302 (Pbv 302), щоб підтримати формування нових бригад української армії. Разом із БТР передадуть запасні частини, обладнання для технічного обслуговування та боєприпаси до них.

Pbv 302 — це гусеничний бронетранспортер, розроблений компанією Hаgglund&Sоner у 1960-х роках (на озброєння почали надходити у 1966 році). Всього було виготовлено 644 машини, але станом на 2018 рік близько 180 одиниць знаходились на зберіганні у різному технічному стані. Тож їх передача, ймовірно, передбачає відновлення машин до боєздатного стану (а у оптимістичному варіанті навіть легку модернізацію).

БТР Pbv 302. Фото: міністр оборони Швеції Пол Йонсон/X

Машина оснащена 20-мм автоматичною гарматою Hispano-Suiza HS 804 у башті на правій стороні. Недолік у тому, що живлення гармати здійснюється магазинами на 30 пострілів.

Короткі характеристики:

  • вага — 12.3 т;
  • броня — захищає від 20-мм гармат (доволі потужна для такого типу техніки);
  • двигун — 270-сильний дизельний PENTA THD 100B від Volvo з чотириступеневою механічною коробкою передач;
  • машина-амфібія;
  • екіпаж — троє осіб;
  • містікість — восьмеро військових. 

«Попри все PbV 302 для України є дійсно важливим посиленням. Бо мова йде про класичний гусеничний бронетранспортер аналогічний американському M113, який заслужив, попри вік, вкрай позитивні відгуки від українських бійців», — кажуть у Defense Express.

Раніше Заборона розповідала про особливості американських броньовиків М113, які є на озброєнні ЗСУ. На техніку можна встановити практично будь-яку зброю, навіть ракетні комплекси.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій