Пілоти ЗСУ літають на Sea King: чому машини вважаються легендарними

Ilona Kivva
Автор:
https://twitter.com/DefenceHQ/status/1596504095606685697https://twitter.com/oleksiireznikov/status/1616858176481017856
  • Про передачу Україні британських вертольотів було оголошено ще у листопаді 2022 року. Тоді обіцяли навчити керувати ними 10 екіпажів.
  • Пташка належить до тактичної авіації і є ліцензійною версією американського гвинтокрила Sikorsky S-61.
  • Гелікоптер виявився вдвічі потужнішим, ніж було заявлено при розробці. Він здатен перевозити 28 повністю екіпірованих військовослужбовців або майже 3 тонни вантажу. 

Військові гелікоптери Sea King були зняті з експлуатації ще у 2018 році, але більшість деталей перед відправкою їх Збройним силам України замінили на нові. Вони в свій час зіграли чи не вирішальну роль у війні Сполученого Королівства з Аргентиною, ставши основою повітряного кулака.

Заборона розповідає про роль Морських королів у Фолклендській війні.


Sea King: що за вертольоти

Міністерство оборони Великої Британії ще у листопаді 2022 року оголосило про передачу Україні трьох потужних військових гелікоптерів «Морський король». Один з них було передано того ж місяця, другий прибув у січні 20223 року, а третій мають відправити до кінця весни 2023 року.

Літак є ліцензійною версією американського гвинтокрила Sikorsky S-61. Перший політ відбувся в 1969 році, але з того часу його значно модернізували. Він використовувався у Повітряних та Військово-морських силах Сполученого Королівства до 2018 року, після чого були остаточно зняті з експлуатації, пише Armed Forces.

Літак оснащено радаром Search Water 2000, який можна повертати вниз під літак для оперативного повітряного та морського пошуку. Встановлено систему електронних заходів підтримки Orange Crop. Серед оснащення також британські системи протичовнової оборони та управління польотом.

Читати більше новин в Telegram

Це багатозадачний вертоліт, який може виконувати як бойові протичовнові, так і транспортні чи пошукові місії. Pдатен перевозити 28 повністю екіпірованих військовослужбовців або майже 3 тонни внутрішнього вантажу. При повній завантаженості дальність польоту складає 396 кілометрів.  

Короткі характеристики:

  • екіпаж — від двох до чотирьох людей;
  • довжина — 17.02 м;
  • висота — 5.13 м;
  • вага порожнього вертольота — 6 373 кг;
  • максимальна злітна вага — 9 707 кг;
  • електростанція — два турбовалових двигуни Rolls-Royce;
  • швидкість — 207 км/год;
  • дальність — 1 230 км;
  • швидкість підйому — 10.3 м/секунду.

«Морські королі»: роль у Фолклендській війні

Передані Україні Sea King, ймовірно, належать до гібридної модифікації HU5. Це пошуково-рятувальний варіант зі збереженням бортової апаратури для виявлення субмарин ворога. такі гібрид були розроблені під час Фолклендської війні (війна між Британією і Аргентиною за контроль над островами), пише Defense Express.

«Фолклендську війну 1982 року як мінімум зі сторони британців можна назвати вертолітною хоча б через характер авіаційного угрупування, яке створили Королівські ВМС Великої Британії для цієї операції — близько 40 літаків Sea Harrier FRS.1 и Harrier GR.3 та одразу 130 вертольотів типів Lynx, Wessex Mk.5 та Sea King», — зазначили у виданні.

Формувати цей так званий повітряний кулак почали саме Sea King. Цю роль виконувала 846 ескадрилья, яка базувалась на авіаносці HMS Hermes. Вертольоти мали зосереджуватись на задачах протичовнової боротьби, але їм одразу ж почали доручати транспортні місії, а саме — висадку диверсійних груп за складних погодних умов, у нічний час. Реальні бойові дії показали, що ці гвинтокрили доволі прості в обслуговуванні, тож їх залучали доволі часто.

Окрім перевезення військових, вони залучались напряму для ведення протичовної боротьби та доставки вантажів, що теж було вкрай важливо — відносно тихий вертоліт міг за раз перенести на зовнішній підвісці до трьох тонн вантажу.

«Sea King виявився достатньо надійною машиною, аби його екіпажі могли виконували польоти ледь не цілодобово. Наприклад, в одному із епізодів для доставки на берег батареї із шести 105-мм гаубиць та їх обслуги, 60 тонн боєприпасів та іншого вантажу, знадобилось виконати не менше 40 вильотів. Також доволі часто замість нормативних 16 десантників на борт Sea King доводилось брати одразу 30 бійців. І при цьому всьому жодна з цих машин не вийшла з ладу по технічним причинам. Висаджувати десант на Sea King доводилось під вогнем противника, і ці вертольоти стійко витримували влучання зі стрілецької зброї чи навіть 20-мм гармат», — пояснюють збройні експерти.

Літак настільки добре себе показав, що на момент кульмінації війни за Фолкленди британці долучили до бойових дій 50 вертольотів типу Sea King, зведених у чотири ескадрильї.

Ймовірно, опираючись на британський досвід, українські вертолітники використовують ці машини для пошуково-рятувальних місій, наприклад:

  • порятунок пілотів збитих літаків; 
  • доставка спецпризначенців;
  • доставка обладнання на позиції.

Раніше Заборона розповідала про бойову тактику, яку з 2025 року застосовуватиме Австралія. Завдяки літакам армія зробить реактивні системи HIMARS більш мобільними та ефективними.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій