Пілоти ЗСУ таки літатимуть на Gripen: чому поставку винищувачів затримують
- Обговорення можливості отримання винищувачів JAS 39 від компанії Saab Україна розпочала у 2023 році.
- Це легкий багатоцільовий винищувач. Його особливістю є ціна: він значно дешевший за американські F-16, а також вважаються простішими у навчанні.
- Стокгольм у рамках одного із пакетів військової допомоги у вересні 2024 року передав Україні комплектуючі до винищувачів, але передача самих літаків буде пізніше.
Затримки з постачанням ЗСУ шведських літаків пов’язані з планами літакової коаліції. Річ у тім, що поки у пріоритеті держав-партнерок України розгортання F-16 та інфраструктури під них. Водночас заява про те, що деталі для обслуговування вже передали, може свідчити про активну підготовку до передачі Gripen.
Заборона розповідає про плани Швеції, а також про особливості винищувача.
«Грифони» для України: Стокгольм передав комплектуючі
Стокгольм у рамках одного із пакетів військової допомоги у вересні 2024 року передав Україні комплектуючі до JAS 39 Gripen. Деталей достатньо для обслуговування 14 літаків, однак передача самих винищувачів має відбутись пізніше, заявив міністр оборони Швеції Пол Йонсон.
Глава оборонного відомства країни-союзниці підкреслив, що майбутній передачі JAS 39 Gripen підв’язані під плани авіаційної коаліції. Йдеться про те, що в пріоритеті – розгортання літаків F-16 та інфраструктури під них в строю ЗСУ.
Читати більше новин в Telegram«Для початку привертає увагу вказівка про те, що Швеція виділила комплектуючі під 14 літаків ‘Гріпен’. Логіка такого рішення може мати кілька варіантів пояснення: тут мова або просто про кількість літаків, яку шведські ВПС готові будуть віддати для зміцнення ЗСУ, або ж мова і про таку кількість JAS 39 Gripen для нашої авіації, яку Швеція зможе обслуговувати. Тут також варто звернути увагу, що окрім самої Швеції експлуатантами ‘Гріпенів’ у Європі також є Угорщина (14 одиниць) та Чехія (також загалом 14 одиниць). Тобто виглядає так, що число в 14 JAS 39 Gripen для самих шведів може виглядати заодно як стандартна експортна практика», — зауважили у Defense Express.
JAS 39 для ЗСУ: до чого тут передача F-16
Про те, що пріоритетним поки є надання Україні винищувачів F-16 міністр оборони Швеції Пол Йонсон розповів ще у травні 2024 року. Тоді він також заявив, що шведський уряд призупинив транш Gripen, щоб забезпечити впровадження американських винищувачів.
Загалом Київ розпочав переговори зі Швецією щодо можливості отримання реактивних літаків у 2023 році. Наприкінці року скандинавська країна доручила своїм Збройним силам розглянути можливість передачі Україні «Грифонів».
Вони мали проаналізувати, наскільки відправка техніки вплине на обороноздатність самої Швеції та як швидко компанія-виробник — шведський концерн Saab — може виготовити нову на заміну.
Gripen: чим особливі літаки
JAS 39 Gripen, або «Грифон» — це легкий багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений у 1988 році. Він здатен виконувати широкий спектр місій типу повітря-повітря та повітря-земля.
Особливістю є те, що він не має реверсу тяги, але при цьому добре працює на короткій відстані. Потужність забезпечується модифікованою версією турбовентилятора F404J, розробленого та виробленого Volvo Glygmotor і оснащеного новою форсажною камерою. Максимальна швидкість сягає 2 205 км/годину. Практична стеля становить 20 000 м, а дальність — близько 3 000 кілометрів.
На озброєнні стоїть 27-мм гармата Mauser BK27. Також літак може нести ракети AIM-9L, AIM-120 і IRIS-T (клас повітря-повітря) AGM-65 Maverick (повітря-земля), модифіковану протикорабельну ракету Rbs 15F, бомбу DWS 39.
Ще однією особливістю «Грифонів» є ціна: вони значно дешевші за американські F-16, а також вважаються простішими у навчанні.
Раніше Заборона розповідала про шведський ASC 890, також відомий як Saab 340, який Стокгольм також пообіцяв ЗСУ. Техніка дасть Україні можливість реалізувати весь потенціал F-16 та посилити протиповітряну оборону загалом, але і це не все.
Читати більше новин в Telegram