Читаєте зараз
Gripen для ЗСУ не буде (поки що): чому Швеція раптово передумала

Gripen для ЗСУ не буде (поки що): чому Швеція раптово передумала

Ilona Kivva
Автор:
  • Стокгольм 28 травня 2024 року призупинив плани щодо передачі Києву реактивних літаків Gripen. 
  • Обговорення можливості отримання цих винищувачів від компанії Saab Україна розпочала у 2023 році.
  • JAS 39 Gripen, або «Грифон» — це легкий багатоцільовий винищувач. Його особливістю є ціна: він значно дешевший за американські F-16, а також вважаються простішими у навчанні.

До авіаційної коаліції, що покликана допомагати Україні у боротьбі з російською агресією, входять 15 країн. Саме партнери начебто попросили Швецію призупинити плани щодо надання Києву бойових літаків Gripen, але не зупинити їх. Річ у тім, що поки у пріоритеті інша вкрай потужна техніка для ЗСУ.

Заборона розповідає про рішення Швеції щодо передачі Gripen.

«Грифони» для України: рішення Стокгольма

Уряд держави-партнерки призупинив транш Gripen в Україну, щоб забезпечити впровадження винищувачів F-16, заявив міністр оборони Швеції Пол Йонсон.

«Інші країни коаліції закликали нас почекати з системою Gripen. Це пов’язано з тим, що зараз у центрі уваги представлення системи F-16», — сказав Йонсон. 

Він, очевидно, мав на увазі держави, що планують надати виготовлені США винищувачі F-16 Україні в межах літакової коаліції.

Читати більше новин в Telegram
Винищувач JAS 39 Gripen шведських повітряних сил, 2022 рік. Фото: Andy Scrutton/Мілітарний

Київ розпочав переговори зі Швецією щодо можливості отримання реактивних літаків у 2023 році. Наприкінці року скандинавська країна доручила Збройним силам розглянути можливість передачі Україні «Грифонів».

Вони мали проаналізувати, наскільки відправка техніки вплине на обороноздатність самої Швеції та як швидко компанія-виробник — шведський концерн Saab — може виготовити нову на заміну.

Gripen: чим особливі літаки

JAS 39 Gripen, або «Грифон» — це легкий багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений у 1988 році. Він здатен виконувати широкий спектр місій типу повітря-повітря та повітря-земля.

Особливістю є те, що він не має реверсу тяги, але при цьому добре працює на короткій відстані. Потужність забезпечується модифікованою версією турбовентилятора F404J, розробленого та виробленого Volvo Glygmotor і оснащеного новою форсажною камерою. Максимальна швидкість сягає 2 205 км/годину. Практична стеля становить 20 000 м, а дальність — близько 3 000 кілометрів.

На озброєнні стоїть 27-мм гармата Mauser BK27. Також літак може нести ракети AIM-9L, AIM-120 і IRIS-T (клас повітря-повітря) AGM-65 Maverick (повітря-земля), модифіковану протикорабельну ракету Rbs 15F, бомбу DWS 39.

Ще однією особливістю «Грифонів» є ціна: вони значно дешевші за американські F-16, а також вважаються простішими у навчанні.

Льотчик Повітряних ЗСУ Фантом розповів, що Gripen міг би зміцнити українську авіацію так само як і F-16. Gripen має великий потенціал проти літаків РФ, наприклад, Су-35 і Су-30.

«Це дуже сучасний літак, він пройшов багато етапів модернізації і наразі той офіційний парк, який мають у своєму складі шведські Повітряні сили, може як придушувати сили ППО противника, завдавати точкові вогневі ураження, так і те, що англійською називають standoff weapon — тобто зброї на відстані, яка не дозволяє вразити свій літак», — каже військовий.

F-16 для Києва: на якому етапі передача

Президент України Володимир Зеленський в Брюсселі підписав оборонний договір з прем’єр-міністром Бельгії Александром Де Кроо. Він заявив, що цьогоріч Бельгія виділить на підтримку України принаймні €977 мільйонів. 

Згідно з домовленостями про співпрацю, бельгійський уряд підтвердив надання Києву загалом 30 бойових літаків F-16 до 2028 року.

А от Нідерланди у квітні 2024 року заявили, що перші з обіцяних 24 винищувачів для України почнуть надходити у другій половині 2024 року.

Вже в травні з’явилася інформація про те, що техніка начебто з’явиться в Україні вже в червні-липні. Втім, не уточнювалося, яка саме з країн авіаційної коаліції на чолі з Данією та Нідерландами доправить Києву ці літаки.

Раніше Заборона розповідала про держави, які виступили за відсутність лімітів у допомозі ЗСУ. Однією з таких стала Данія: в лютому 2024 року Копенгаген та Київ підписали десятирічну безпекову угоду.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій