'
Читаєте зараз
Північна Ірландія від’єднається від Британії? На виборах вперше перемогли націоналісти

Північна Ірландія від’єднається від Британії? На виборах вперше перемогли націоналісти

Ilona Kivva
Автор:
  • У Північній Ірландії 5 травня 2022 року відбулися парламентські вибори.
  • Перемогу здобула націоналістична партія «Шинн Фейн», яка відкрито виступає за від’єднання від Великої Британії.
  • Для виходу зі складу Сполученого Королівства потрібен референдум, призначити який самостійно партія не може.

Вперше з моменту створення Північної Ірландії на місцевих парламентських виборах перемогу здобули представники націоналістичної партії «Шинн Фейн». Політична сила виступає за проведення референдуму та об’єднання Ірландії.

Заборона розповідає про партію «Шинн Фейн» та про те, чи може її перемога від’єднанню Північної Ірландії від Сполученого Королівства.


Партія «Шинн Фейн»: що про них відомо

У Північній Ірландії націоналістична партія «Шинн Фейн» вперше обійшла на виборах, що пройшли 5 травня 2022 року, «Демократичну юніоністську партію» (DUP), отримавши більшість у місцевому парламенті, пише BBC.

Практично сторіччя на виборах перемагали представники політичних сил, лояльних до Великої Британії — останніми роками це була «Демократична юніоністська партія», тепер розстановка сил змінилася.

Так, націоналісти, що виступають за об’єднану Ірландію, отримали 27 місць з 90 у Стормонті, а прихильні до Великої Британії DUP — 25.

Читати більше новин в Telegram

«Шинн Фейн» була тісно пов’язана з Ірландською республіканською армією (ІРА), яка упродовж 30 років вела військову кампанію, щоб об’єднати острів Ірландія.

Після перемоги «Шинн Фейн» отримала право призначити першого міністра Північної Ірландії. Найімовірніше, що цю посаду обійме віцепрезидентка партії Мішель О’Ніл. Це більше символічне, ніж практичне значення, адже керувати регіоном представники католиків та протестантів мають разом, тому заступником першого міністра стане юніоніст. Ці дві посади є рівноправними у Північній Ірландії.

Загроза розколу Сполученого Королівства

У 2019 році політична сила виступила за проведення референдуму щодо об’єднання з Ірландською республікою у випадку виходу Великої Британії із ЄС, однак свою передвиборчу кампанію 2022 року вона будувала на економічних аспектах: зростання цін на фоні війни в Україні та затримки поставок британської продукції через створення митного кордону в Ірландському морі внаслідок Brexit, не акцентуючи на від’єднанні від Сполученого Королівства.

Перемога «Шинн Фейн» навряд зможе змінити статус регіону. Річ у тім, що необхідний для виходу зі складу Сполученого Королівства референдум є юрисдикцією британського уряду, пише Reuters.

Ще Белфастська угода зазначає, що призначити референдум уряд Великої Британії може тільки у разі, якщо опитування громадськості покаже, що більшість населення Північної Ірландії прагне об’єднання з Республікою Ірландія. Останні опитування свідчили, що до такої ідеї прихильні не більше третини населення.

Раніше Заборона розповідала про призначення прессекретаркою Білого дому Карін Жан-П’єр. Вона стала першою темношкірою жінкою та представницею ЛГБТ-спільноти на цій посаді.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій