'
Читаєте зараз
Платиновий ювілей Єлизавети II: як королева Британії відсвяткувала 70 років на престолі

Платиновий ювілей Єлизавети II: як королева Британії відсвяткувала 70 років на престолі

Markiian Oliiarnyk
  • 2-5 червня у Великій Британії пройшли урочисті святкування з нагоди платинового ювілею правління Єлизавети II.
  • У більшості запланованих заходів королева не змогла взяти участі через погане самопочуття. Але кожну її появу зустрічали як окреме свято.
  • Ювілей вийшов дуже красивим, втім, зірками публічними подій стали правнуки королеви, особливо принц Луї, який став просто копією свого батька, майбутнього короля.

З 2 по 5 червня 2022 року Велика Британія відзначала перший в історії британської монархії платиновий ювілей — 70 років правління королеви Єлизавети II. Усі чотири дні були вихідними і супроводжувалися масовими святами, урочистими заходами та торжествами.

Заборона зібрала найцікавіші фото та відео зі святкувань-2022, а також пригадала, якими були ці 70 років перебування Єлизавети на британському престолі. 


Ювілей правління королеви Британії: фото, відео 2-5 червня 2022

Перший день святкувань, 2 червня, розпочався з військового параду та винесення британського прапора. Це багатовікова традиція називається Trooping the Colour. Найстаріші підрозділи армії Її Величності, тобто особиста гвардія королеви, проходять маршем від Букінгемського палацу до Вайтголлу і назад. Цього року честь винесення прапора випала першому батальйону ірландських гвардійців. Всього у церемонії взяло участь близько 1500 військових та 350 коней.

Потім відбулося авіаційне шоу за участю 70 гелікоптерів та літаків Королівських військово-повітряних сил. Парадна повітряна флотилія зібралася у небі над Північним морем, після чого взяла курс на столицю, де пролетіла над Букінгемським палацом. В одному з прольотів цього шоу ланка винищувачів Eurofighter Typhoon сформувала у небі число «70». Завершив повітряний парад виступ елітної ескадрильї «Червоні стріли» на літаках BAE Hawk.

Увечері першого дня по всій Великій Британії та країнах Співдружності, куди входять майже всі колишні британські володіння, запалили понад 3000 ювілейних смолоскипів. Сама королева у Віндзорському замку за допомогою Глобуса Співдружності Націй запалила головний маяк країни — The Tree of Trees у вигляді величезного дерева.

Читати більше новин в Telegram

На другий день святкувань, 3 червня, у кафедральному соборі Святого Павла відбувся традиційний урочистий молебень подяки. Утім королева на ньому не була присутньою через погане самопочуття. Натомість були інші члени королівської сім’ї, зокрема принц Гаррі з Меган Маркл, а також британський прем’єр-міністр Борис Джонсон з дружиною.

Урочистий молебень подяки у соборі Святого Павла, 3 червня 2022 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Dan Kitwood -WPA Pool/Getty Images

Принц Гаррі і Меган Маркл на урочистому молебні подяки у кафедральному соборі Святого Павла, 3 червня 2022 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Victoria Jones – WPA Pool/Getty Images

Прем’єр-міністр Борис Джонсон на урочистому молебні подяки у кафедральному соборі Святого Павла, 3 червня 2022 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Victoria Jones – WPA Pool/Getty Images

Члени королівської сім’ї та лорд-мер Вінсент Ківені залишають собор Святого Павла після закінчення урочистого молебню подяки, 3 червня 2022 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Dan Kitwood -WPA Pool/Getty Images

На третій день святкувань платинового ювілею, 4 червня, королева мала поїхати в Епсом на традиційні кінні перегони Дербі. Єлизавета II є великою шанувальницею кінного спорту і пристрасною власницею чималого табуна коней. Цей захід мав бути для неї особливим і дорогою до Епсома її мав супроводжувати почесний караул з 40 її колишніх та нинішніх жокеїв. Утім через погіршення самопочуття скачки королеві довелося пропустити і замість неї на заході була присутня принцеса Анна.

Глядачі дивляться на кінні перегони у Епсомі, 4 червня 2022 року, Епсом, Велика Британія. Фото: Leon Neal/Getty Images

Минулі і нинішні жокеї Її Величності на іподромі в Епсомі, 4 червня 2022 року, Епсом, Велика Британія. Фото: GLYN KIRK/AFP via Getty Images

Пізніше увечері третього дня під Букінгемським палацом відбувся платиновий концерт, щоб відсвяткувати найважливіші моменти 70-річного правління Єлизавети. На сцені виступали чимало світових зірок: гурт Queen разом з Адамом Ламбертом у якості вокаліста, сер Елтон Джон, сер Род Стюарт, Дайана Росс, Андреа Бочеллі, Сем Райдер тощо.

Розкішний концерт Єлизавета II споглядала із Букінгемського палацу через стан здоров’я. Утім вона була не сама, а в компанії улюбленого героя мільйонів дітей ведмедика Падінгтона, чаювання з яким показали у телеверсії святкування.

Під кінець концерту на сцену вийшов принц Чарльз і зачитав зворушливу промову на честь королеви. Він назвав Єлизавету «мамою», що для членів королівської сім’ї є дуже рідкісним явищем на публіці. «Ти плакала і сміялася разом з нами. І, що найголовніше, завжди була поруч усі ці 70 років», — виголосив принц Уельський. 

5 червня святкова серія заходів на честь платинового ювілею королеви Єлизавети II добігла кінця. Цього дня головним заходом був так званий Platinum Jubilee Peagant — грандіозна театралізована вистава разом з урочистим парадом, які обійшлася короні в 15 мільйонів фунтів стерлінгів. 

Процесію розпочала позолочена 260-річна королівська карета Gold State Coach, яка уперше за 20 років з’явилася на вулицях Лондона. Самої Єлизавети ІІ у ній не було, утім за допомогою цифрових технологій було створено ефект присутності всередині карети 27-річної королеви, як у день її коронації 2 червня 1953 року.

Учасники урочистого параду Platinum Jubilee Pageant біля Букінгемського палацу, 5 червня 2022 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Jonathan Brady – WPA Pool/Getty Images

Святкова платформа, що бере участь у параді Platinum Jubilee Pageant біля Букінгемського палацу, 5 червня 2022 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Yui Mok/PA Images via Getty Images

Натовп спостерігає за парадом Platinum Jubilee Pageant біля Букінгемського палацу, 5 червня 2022 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Yui Mok/PA Images via Getty Images

Принц Луї, син Вільяма і Кейт і правнук Єлизавети, куражиться під час параду the Platinum Pageant, 5 червня 2022 року, Лондон, Велика Британія. Фото: RICHARD POHLE/POOL/AFP via Getty Images

Під кінець театралізованого дійства королева вирішила зробити сюрприз і попри відсутність під час більшості святкових заходів таки вийшла разом з членами сім’ї до своїх підданих на балкон Букінгемського палацу. Натовп зустрів ювілярку бурхливими оваціями.

70 років правління Єлизавети II: якими вони були

Батько Єлизавети король Георг VI неочікувано для всього світу помер 6 лютого 1952 року від раку легенів. Звістку про його смерть спадкоємиця британського престолу отримала у Кенії на шляху додому з відрядження. Вже наступного дня, 7 лютого, таємна рада Великої Британії Сент-Джеймському палаці проголосила її новою королевою. Заборона зібрала 8 знакових світлин 70-літнього правління Єлизавети ІІ (по фотографії до кожного десятиліття).

1950-ті

Коронація Єлизавети II (вона вирішила не брати іншого імені), яку вважають однією з найпишніших в історії, відбулась 2 червня 1953 року у Вестмінстерському абатстві. Це була перша монарша коронація, що транслювалась телебаченням.

Коронація Єлизавети II, 2 червня 1953 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Hulton Archive/Getty Images

1960-ті

У 1966 році збірна Англії з футболу вперше у своїй історії (і досі востаннє) виграла чемпіонат світу. Фінальний матч проходив на Уемблі у Лондоні, де англійці впевнено здолали команду ФРН з рахунком 4:2. На подіїбула присутня сама королева, яка й вручила своїм підданим головний трофей турніру.

Боббі Мур отримує Кубок Жуля Ріме, головний трофей чемпіонату світу з футболу від королеви Єлизавети II, 30 липня 1966 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images

1970-ті

Королева Єлизавета II найчастіше з усіх монархів в історії Британії подорожує. Особливо активно вона цим займалася у перші десятиліття свого правління. Ще у 1950-х вона разом зі своїм чоловіком Філіпом здійснила навколосвітню подорож і потім ще кілька разів повторяла це досягнення. Поїздки Єлизавети мали як дипломатичний та гуманітарний характер, так і приватний, для особистих розваг.

Єлизавета II з еміром Бахрейну розмовляють у монаршій ложі  на чемпіонаті з кінних перегонів, улюбленого виду спорту британської королеви, 15 лютого 1979 року. Фото: Tim Graham Photo Library via Getty Images

1980-ті

У 1981 році принц Уельський Чарльз одружився з Діаною Спенсер, яка була представницею давнього англійського аристократичного роду, до якого належав і сер Вінстон Черчилль. Весілля охрестили «весіллям століття». Сотні тисяч людей вітали молодят на вулицях Лондона, а трансляцію подивилися понад 750 мільйонів глядачів з усього світу.

Утім шлюб Чарльза і Діани довго не протримався: у 1992 році вони розійшлися. За ініціативи Єлизавети II у 1996 році відбулася процедура офіційного розлучення пари, а вже через рік принцеса Діана загинула в автокатастрофі при загадкових обставинах, що породило чимало конспірологічних теорій про натягнуті стосунки між королевою та невісткою.

Весільний поцілунок принца Чарльза і принцеси Діани біля королеви Єлизавети ІІ на балконі Букінгемського палацу, 29 липня 1981 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Tim Graham Photo Library via Getty Images

1990-ті

Під час правління Єлизавети II фактично припинило своє існування на міжнародній арені таке поняття як Британська імперія. Ще у 1950 роках у світі розпочався глобальний процес деколонізації і Британія почала втрачати свої заморські території, а на їх місці з’являтися нові незалежні держави. Здебільшого ці процеси відбувалися мирно, а подекуди й у військовий спосіб. У 1997 році Велика Британія передала під управління Китаю свою останню велику колонію — Гонконг. І цим закінчилася історія британського колоніалізму.

Матроси Королівського морського флоту виносять портрет Єлизавети II з корабля HMS Tamar, що був командним штабом збройних сил Британського Гонконгу, який з 1 липня 1997 року перейшов під управління КНР, 16 червня 1997 року, Гонконг. Фото: STEPHEN SHAVER/AFP via Getty Images

2000-ні

У 2002 році вся Британія відзначала золотий ювілей перебування на троні Єлизавети II. Це було знаковою подією того часу, оскільки Єлизавета тоді стала третім в історії британським монархом, термін правління якого перевалив за позначку у 50 років.

Єлизавета II і принц Філіп, герцог Единбурзький, беруть участь у параді на честь золотого ювілею правління королеви, 4 червня 2002 року, Лондон, Велика Британія. Фото: Anwar Hussein/Getty Images

2010-ті

Попри свій вік, Єлизавета II у 2010-х роках продовжувала брати активну участь у соціально-політичному житті своєї країни як всередині, так і за його межами. Так, наприклад, у 2011 році відбувалася знакова подія — перший в історії візит британського монарха до незалежної Ірландії, яка відкололася від Сполученого королівства ще після Першої світової війни у 1919 році.

Єлизавета II саджає дерево разом з ірландською президенткою Мері Макеліс на знак дружби між двома країнами в рамках першого візиту британського монарха до Ірландії з 1911 року, 17 травня 2011 року, Дублін, Ірландія. Фото: Samir Hussein/WireImage/Getty Images

2020-ті

9 квітня 2021 року на 100-у році життя помер принц Філіп, герцог Единбурзький. Незадовго до цього, на початку березня, йому провели успішну операцію на серці. 17 квітня його поховали у каплиці Святого Георгія у Віндзорському замку. Після його смерті Єлизавета II максимально відійшла від виконання своїх королівських обов’язків, доручивши їх іншим членам королівської сім’ї.

Єлизавета II на похороні свого чоловіка принца Філіпа у каплиці Святого Георгія, 17 квітня 2021 року, Віндзор, Велика Британія. Фото: Yui Mok-WPA Pool/Getty Images

Раніше Заборона розповідала про традиції святкування Різдва Христового у монаршій сім’ї Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій