'
Читаєте зараз
По 2 грн за пакет-майку. В Україні доведеться платити за безкоштовні нині пакети

По 2 грн за пакет-майку. В Україні доведеться платити за безкоштовні нині пакети

Markiian Oliiarnyk
Пластиковий пакет
  • Пластикові пакети в Україні коштуватимуть мінімум 2 гривні.
  • Ціни залежать від наявності ручок та бокових складок у пакеті. 
  • Біорозкладні пластикові пакети залишать безкоштовними. 

Кабінет міністрів України збирається встановити мінімальні ціни на пакування. Норма може бути застосована до тих пластикових пакетів, яких ми звикли отримувати безкоштовно в магазинах, на ринках чи при доставці їжі. Втім, поки що рішення остаточно не прийнято.

Заборона розповідає про ініціативу Міністерства економіки України та про те, скільки можуть коштувати пластикові пакети, якщо уряд зробить цей крок.


Мінімальні ціни на пластикові пакети

Пластикові пакети, які дають безкоштовно в супермаркетах і при доставці їжі, будуть платними. Ціни на них встановлюється урядом — відповідно до ухваленого влітку 2021 року закону «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України».

Міністерство економіки опублікувало проєкт постанови, в якому запропоновані ціни на різні види пластикових пакетів з товщиною стінок понад 50 мікрометрів. Згідно з проєктом, пропонується наступна мінімальна роздрібна ціна (без ПДВ) за один пакет:

  • без ручок і без бокових складок — 2 грн;
  • без ручок з боковими складками — 2,5 грн;
  • з ручками без бокових складок — 2,5 грн;
  • з ручками і боковими складками — 3 гривні.

В документі зазначається, що мінімальні роздрібні ціни застосовуватимуться в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг, в яких може здійснюватись розповсюдження пластикових пакетів. Тобто за фактом те, за скільки покупці будуть купувати пакети, буде встановлювати сама торгівельна мережа (суб’єкт господарювання), спираючись на ці мінімальні ціни.

Читати більше новин в Telegram

Деякі пакети залишать безкоштовними

Водночас постанова про мінімальні ціни зачіпає не всі види пакування. Так, якщо правила вступлять в силу, безкоштовними можуть залишитися пластикові пакети шириною до 225 міліметрів (без бокових складок), які є первинною упаковкою для рибних та м’ясних, сипучих продуктів та льоду. При цьому глибина таких пакунків не має перевищувати 34.5 см, а довжина — не більше 4.5 сантиметрів. Також мінімальні роздрібні ціни не поширюються на біорозкладні пластикові пакети.

В Мінекокноміки прогнозують, що таке рішення покращить стан екологічної безпеки та благоустрою територій в Україні і стимулюватиме розвиток виробництва біорозкладного пакування.

Штрафи за порушення

Державний контроль за дотриманням законодавства щодо розповсюдження пластикових пакетів здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю, пише Слово і Діло.

За розповсюдження пластикових пакетів накладається штраф у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів (від 8 500 до 17 000 грн). Якщо протягом трьох років порушення повторюється, штраф збільшується у розмірі від 1 000 до 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1 7000 до 34 000 грн).

За безоплатне розповсюдження пластикових пакетів передбачено штраф у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів (від 1 700 до 3 400 грн). За повторне правопорушення – від 3 400 грн до 8 500 гривень.

Штраф сплачує відповідний суб’єкт господарювання (наприклад, супермаркет) протягом 15 днів з дня отримання копії постанови.

За порушення правил маркування біорозкладних пластикових пакетів передбачений штраф від 200 до 750 неоподатковуваних мінімумів – від 3 400 грн до 12 750 гривень.

Раніше Заборона розповідала про перелік небезпечних в Україні собак, що затверджений постановою Кабміну у 2021 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій