Читаєте зараз
Поцупили паливо у росіян. Працівники ЧАЕС розповіли, як працювала станція під час окупації

Поцупили паливо у росіян. Працівники ЧАЕС розповіли, як працювала станція під час окупації

Ilona Kivva
Автор:
ЧАЕС
  • 31 березня 2022 року ЧАЕС було звільнено від російських військ, які понад місяць утримували контроль над станцією.
  • Окупанти займалися на станції мародерством, допитували персонал та нищили документи.
  • Увесь цей час працівники ЧАЕС намагалися підтримувати роботу об’єкту, щоб не допустити ядерної катастрофи. 

24 лютого 2022 року Чорнобильську атомну електростанцію (ЧАЕС) захопили російські військові. Працівники режимного об’єкта увесь цей час мужньо працювали та намагалися підтримувати безпеку на станції, щоб запобігти ядерній катастрофі.

Заборона розповідає про те, в яких умовах доводилося працювати українським героям-атомникам під час окупації зони відчуження.


Робота ЧАЕС під час окупації Росією

Російські військові, які понад місяць тримали під контролем Чорнобильську АЕС, допитували працівників, щоб дізнатися, як керувати станцією, розповів BBC начальник відділу радіаційної безпеки станції Олександр Лобада.

«Вони хотіли інформацію про всі процедури, документи та операції. Мені було страшно, тому що допити були постійними, а іноді й силовими», — розказав Лобада.

Окупанти вирізали двері або ламали замки, щоб потрапити до кімнат, з яких здійснюється керування станцією. «Нам доводилося з ними постійно домовлятися, намагатися їх не образити, щоб вони дозволили нашому персоналу керувати об’єктом», – каже інженер станції Валерій Семенов.

Читати більше новин в Telegram

Коли ЧАЕС була тимчасово відключена від електропостачання, Валерій намагався знайти паливо для роботи генератора. Йому довелося ризикнути життям і викрасти необхідний ресурс у російських військових.

«Якби ми втратили електроенергію, це могло б стати катастрофою. Могли вивільнитися радіоактивні речовини. Ви можете собі уявити масштаби цього? Я не боявся за своє життя. Я боявся за те, що станеться, якщо я не буду стежити за станцією. Я боявся, що це буде трагедія для людства», — пояснив Олександр Лобада.

За словами начальника відділу радіаційної безпеки ЧАЕС, рашисти дуже мало знали про ядерну безпеку. Окрім того, що окупанти прославилися вже на весь світ тим, що рили окопи у Рудому лісі, вони також нагромаджували поблизу об’єкту «Укриття» мішки з піском. Тобто вони справді думали і готувалися до того, що ЗСУ будуть брати штурмом один із найнебезпечніших ядерних об’єктів у світі. За даними Енергоатому, російські солдати отримали колосальні дози радіації.

Окупанти розграбували Чорнобильську АЕС

За свідченнями очевидців, у зоні відчуження рашисти займалися мародерством та знищували цінні документи. Так, наприклад, був знищений багаторічний архів, який збирали на Чорнобильській атомній електростанції.

На зображенні може бути: на відкритому повітрі
Окупанти викинули архів ЧАЕС у смітник. Фото: Oleksandr Syrota/ Facebook

«Це все, що лишилось від наших чорнобильських документів та архівів. Те, що ми збирали десятиріччями, якась к*рва просто викинула в смітник», — повідомив голова громадської ради при Державному агентстві України з управління зоною відчуження Олександр Сирота.

Крім того, майже всі офісні приміщення в будівлях на ЧАЕС були суттєво пошкоджені, розбиті й повністю розкрадені. Окупанти розікрали не лише майно держпідприємства, а й особисті речі працівників на їхніх робочих місцях. Також було знищено сучасну аналітичну лабораторію вартістю €6 000 000. 

«Вона була унікальним комплексом із потужними аналітичними можливостями й могла надавати послуги на будь-якому етапі поводження з радіоактивними відходами, а також на стадії досліджень та розробки технологій», — пояснили в Енергоатомі. 

У підвалі головного корпусу Чорнобильської АЕС, окупанти розграбували кімнати гуртожитків, де утримувалися полонені нацгвардійці.

«Підлога завалена килимами, матрацами, одягом, взуттям та іншими особистими речами українських нацгвардійців. Чиновники Чорнобиля кажуть, що російські солдати грабували все, що могли, коли йшли, а також забрали з собою 169 полонених членів Нацгвардії», — зазначили у BBC.

Раніше Заборона розповідала про божевільний план Путіна, перехоплений розвідкою, який передбачає умисне створення техногенної катастрофи на ЧАЕС, аби звинуватити у цьому Україну.  

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій