Читаєте зараз
Подібно до Польщі, але жорсткіше: у Чехії планують скасувати ключову пільгу для українців

Подібно до Польщі, але жорсткіше: у Чехії планують скасувати ключову пільгу для українців

Ilona Kivva
Автор:
  • В республіці діють центри розміщення українців, які надають безплатне житло або спальне місце у готелях, пансіонатах, гуртожитках тощо.
  • Пункти розміщення організовують муніципалітети, а також приватні компанії та підприємства.
  • Чехи, які приймають у себе українців, і надалі отримуватимуть грошову допомогу від держави.

Українці, які перебувають в чеських центрах розміщення понад 150 днів або виїхали на понад п’ять днів, можливо, будуть платити за житло. Поправка в закон ще не ухвалена, втім, навіть в пропозиції є винятки. Подібна система вже діє у Польщі, але там потрібно сплачувати своєрідну оренду тільки частково.

Заборона розповідає про поправку до Lex Ukrajina, запропоновану Міністерством праці країни-союзниці.


Житло для біженців з України з квітня 2023 року

Міністерство праці Чехії запропонувало ввести обмеження на безплатне проживання у центрах розміщення: спортзали, хостели, пансіонати, гуртожитки, готелі та квартири, які надаються державою. Це може бути зроблено через поправку до закону про українських тимчасових переселенців Lex Ukrajina, пише Ceske Noviny.

Якщо документ ухвалять, з квітня 2023 року жити у таких центрах безплатно можна буде не більше 150 днів. Після того, як цей термін вичерпається, потрібно буде самостійно оплачувати подальше проживання або виїжджати. 

Відмова від запропонованого житла або залишення його більш ніж на п’ять днів також вважатиметься підставою для завершення безплатного періоду. Виняток зроблять для батьків з дітьми до чотирьох років, людей з інвалідністю та пенсіонерів старше 65 років.

Читати більше новин в Telegram

«Іноземець матиме можливість узгодити з оператором розміщення ціну, за яку він зможе і надалі проживати в будівлі, або йому доведеться шукати інше місце проживання. Така система звільнить місця для інших малозабезпечених людей і мотивувати біженців працювати», — йдеться в документі.

Подібна система з січня 2023 року запрацювала у Польщі, однак умови менш жорсткі:

  • ​​з 1 березня 2023 року громадяни України, які перебувають у центрах розміщення понад 120 днів, оплачуватимуть 50% вартості проживання, включно з їжею, але не більше 40 злотих за одну людину; 
  • з травня 2023 року українці, які перебуватимуть у центрах понад 180 днів, платитимуть 75%, але не більше, ніж 60 злотих з людини. 

У Чехії станом на січень 2023 року діє така система: держава надсилає 300 крон на людину за ніч у регіональні чи муніципальні установи, а підприємствам та компаніям, які надають українцям житло — по 350. Згідно з поправкою, її залишать чинною, але приватні компанії отримуватимуть субвенцію тільки у разі реєстрації у спеціальному реєстрі екстреного розміщення. Це може зменшити кількість центрів в країні. 

Водночас у документі зазначається, що чехи, які приймають у себе українців, і надалі отримуватимуть грошову допомогу від держави. Але тільки у разі, якщо тимчасові переселенці оформлять статус тимчасового захисту.

Поправка буде обговорюватися в уряді, далі її має схвалити парламент і підписати президент.

Раніше Заборона розповідала про особливу умову для українців у Чехії. Через її порушення можна безповоротно втратити статус тимчасового захисту в країні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій