'
Читаєте зараз
З березня 2023 року змінюються правила перебування біженців з України в Польщі

З березня 2023 року змінюються правила перебування біженців з України в Польщі

Ilona Kivva
Автор:
  • Варшава від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну створила центри розміщення українців, а транспорт зробили безплатним.
  • Пільги почали поступово скасовувати з літа-2022 року, а 29 листопада уряд держави схвалив кардинальні зміни.
  • Нововведення не стосуватимуться пенсіонерів, багатодітних родин, людей з інвалідністю та українців, які вперше їдуть до Польщі як біженці.

У Польщі з березня 2023 року скасовують безплатне проживання для українців у центрах розміщення. Нововведення стосуватиметься тільки тих, хто на момент набуття чинності норми проживає у таких місцях понад 120 днів. Тимчасові переселенці, які тільки прибули у країну, матимуть 30 днів на оформлення статусу тимчасового захисту.

Журналістка Media Lifeline Ukraine Альбіна Трубенкова спеціально для Заборони розповідає про зміни, які чекають на українців у дружній країні.


Польща з 2023 року скасовує безплатне житло для українців 

Європейський союз очікує взимку нову хвилю біженців з України через російські обстріли інфраструктури країни. Однак низку пільг, що діяли для українців від 24 лютого 2022 року, у дружніх країнах вже скасували. Зокрема, у перші місяці повномасштабної війни польсько-український кордон можна було перетнути за внутрішніми українськими паспортами, проїзд у потягах та громадському транспорті був безплатним.

Так, у червні-липні 2022 року у польських містах скасували безоплатний проїзд у громадському транспорті для біженців. Тож якщо ви тільки приїхали до країни, то для проїзду у трамваї чи автобусі треба купити квиток. Сплатити можна у пунктах продажу або безпосередньо у транспорті через автомат — карткою українського банку в тому числі.

Також польський уряд 29 листопада 2022 року схвалив проєкт змін до законодавства про допомогу громадянам України — так званий спецзакон про біженців. Новації торкнулися перш за все місць масового розселення: 

Читати більше новин в Telegram
  • з 1 березня 2023 року громадяни України, які перебувають у центрах розміщення понад 120 днів, оплачуватимуть 50% вартості проживання, включно з їжею, але не більше 40 злотих за одну людину; 
  • з травня 2023 року українці, які перебуватимуть у центрах понад 180 днів, платитимуть 75%, але не більше, ніж 60 злотих з людини. 

Зміни не стосуються:

  • новоприбулих біженців — вони зможуть безплатно жити у центрах розміщення до 120 днів;
  • людей з інвалідністю;
  • пенсіонерів;
  • громадян, що виховують трьох і більше дітей;
  • вагітних;
  • жінок з немовлятами до одного року;
  • людей у важкій ситуації. 

Логіка полягає у тому, що всі працездатні українці повинні поступово інтегруватися у суспільство: вчити мову, працювати і самостійно забезпечувати власні потреби. 

Однак у країні діють будинки для біженців, які спонсорують неурядові благодійні організації. У більшості з них проживання і харчування безплатні до кінця 2022 року. Найімовірніше, як відзначають волонтери, наступного року програми підтримки будуть продовжені, але точної інформації поки немає. 

Також для новоприбулих українців впродовж 120 днів діє програма «40+». Вона передбачає щоденну компенсацію по 40 злотих польським родинам, що прихистили у себе українського тимчасового переселенця.

Порада: якщо ви плануєте їхати до Польщі, шукайте вже зараз родини, які зголошуються прихистити українців, пишіть і домовляйтесь, достатньо багато пропозицій є у групах допомоги у Facebook та у розділі «Допомагаємо Україні» на польській версії OLX. Писати можна українською — поляки перекладають через Google.

PESEL UKR: як отримати

Номер PESEL фактично є єдиним документом, який потрібен українцям на території Польщі для легалізації: 

  • його запитають для надання безплатної медичної допомоги;
  • при оформленні проживання за програмою «40+»;
  • при виплаті одноразової допомоги для кожного біженця у розмірі 300 злотих тощо.

Важливо! Оформлення PESEL не позбавляє вас ніяких пільг та прав — ні в Україні, ні деінде. Номер PESEL надаються один раз і назавжди, у біженців він є зі статусом «UKR». 

Неодноразово були зафіксовані випадки, коли українські жінки оформлювали на дітей соціальні виплати у Польщі. Наприклад, на двох дітей у родині, якщо молодшій 1-3 рочки, сумарно щомісяця польська держава платить 2000 злотих — це понад $400 в еквіваленті. Потім вони поверталися в Україну, не попередивши відповідні органи Польщі, що є однією з основних умов для отримання виплат.

Тому польська держава впровадила додаткові заходи контролю. Згідно з новаціями законодавства Польщі, біженець повинен отримати номер PESEL протягом 30 днів, інакше він не зможе звернутися ані за державними послугами, ані влаштуватись на роботу. 

Також важливо згенерувати документ Дія пл. Електронну версію номера можна показувати на кордоні, щоб відвідувати Україну і без проблем повертатися до Польщі, їздити іншими країнами ЄС тощо. Але майте на увазі, що згідно з законодавчими новаціями в Польщі, ви втратите можливість отримувати соціальні пільги, в тому числі й виплати на дітей, якщо перебуватимете поза межами цієї країни понад 30 днів. 

Після проходження цього періоду PESEL заморожують: тобто номер залишається дійсним, але пільги втрачаються. Це означає, що заново подаватися на статус тимчасового захисту при поверненні не потрібно. Достатньо просто відновити документ: необхідно прийти в міське або муніципальне управління — Ужонд (Urząd) — в місті, в яке ви прибули. Потрібно буде заповнити спеціальну заяву на оновлення, вказати причини від’їзду та повернення. З собою необхідно мати усі документи, що були видані при оформленні статусу тимчасового захисту, а також паспорт. Виплати при цьому не повертають, але можна оформити нові — ті, які раніше не отримувалися.

Раніше Заборона розповідала про подвійні пенсії для українців у Польщі. Щоб отримувати одразу дві соціальні виплати, потрібно мати необхідний робочий стаж і хоча б місяць пропрацювати в країні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій