Поліція в Одесі жорстко затримала праворадикалів — їх посадили під домашній арешт. Пояснюємо, що сталося

Polina Vernyhor
В Одесі після ЛГБТ-акції поліція затримала 61 члена «Традиції і порядку»: що відомо

28 серпня, після закінчення ЛГБТ-акції «Прайд Хода 2021» в Одесі, поліція затримала 61 противника заходу. Усі вони — члени ультраправої організації «Традиція і порядок». Серед затриманих голова організації Богдан Ходаковський та очільник одеського осередку «ТіП» Ілля Попков. Невдовзі після затримання у телеграм-каналах організації та її членів з’явилися відео, на яких видно, з якою жорстокістю відбуваються затримання: обличчя одного із затриманих правоохоронець ногою притискав до землі. Цікаво, що за тиждень до цього інциденту ультраправих уже затримували під час акції зі збором підписів проти ЛГБТ-акції. Заборона розповідає усю хронологію подій.


Передісторія

Праворадикали готувалися до одеського ЛГБТ-маршу. Після того, як організатори маршу оголосили дату його проведення, лідер одеського осередку праворадикального угруповання «Традиція і порядок» Ілля Попков на своїй сторінці у фейсбуці написав, що контрзібрання відбудеться під лозунгом «Повторимо Тбілісі». Ймовірно, він мав на увазі побиття учасників прайду та журналістів під час «Маршу гідності», який відбувався в столиці Грузії 5 липня.

Тоді ж у своїх телеграм-каналах та на особистих сторінках учасників організації оголосили набір людей під протистояння одеському прайду. Тут, наприклад, лідер «Традиції і порядку» Богдан Ходаковський закликає одеситів «проявити відвагу» та прийти на акцію організації, а тут., вже у телеграм-каналі самої організації, прибічників закликають «шукати різнобарвних представників ЛГБТ-руху та демонструвати силу, красу і велич української традиційної культури».

На такі заяви відреагували організатори одеського прайду та звернулися до поліції через погрози зірвати мирну акцію. У заяві організатори написали, що побачили реальну загрозу життю та здоров’ю учасників та учасниць маршу, а також можливості реалізувати їхнє право на мирні зібрання. Поліція відкривати справу за цим фактом відмовилася, рішення ніяк не прокоментувала. Водночас через чисельні скарги фейсбук видалив допис Попкова та заблокував його на добу.

21 серпня, за тиждень до проведення одеського прайду, ультраправі вийшли у центр Одеси збирати підписи проти проведення маршу. Натомість вже за годину після початку збору в телеграм-каналі «ТіП» з’явилося повідомлення про те, що на учасників напали представники охоронної фірми. Хлопці збирали підписи на пляжі «Аркадія» й охоронці попросили їх піти, адже ніхто не узгоджував акцію із керівництвом пляжу. Між охороною та учасниками акції сталася сутичка — одного з учасників шпиталізували.

За два дні «Традиція і порядок» знову прийшли на «Аркадію» збирати підписи проти проведення ЛГБТ-акції. Через 20 хвилин після початку збору учасники знову посварилися з охороною. Традиціоналісти погрожували охоронцям фізичною розправою, тож ті викликали правоохоронців. На місце приїхало чотири автівки з поліцейськими — декого затримали. Пізніше одеська поліція написала на своєму сайті, що правоохоронці встановили особи п’ятнадцяти учасників акції — наймолодшим із них 12 років. До адміністративної відповідальності притягнули дев’ятьох — інші були неповнолітні, отже, не могли нести відповідальність за ці порушення.

Наступного дня на волонтера «Одеса-прайду» Олександра Татянка напали троє праворадикалів. До нападу, за словами потерпілого, представники угруповання розклеювали неподалік плакати проти одеського прайду. А невдовзі після нападу до нападників підійшов Ілля Попков. Пізніше він заявив, що опинився на місці нападу випадково, а хлопці, які напали на активіста, не є членами організації «Традиція і порядок». Водночас у телеграм-каналі організації з’явився аналогічний допис, де йдеться про те, що учасники «ТіП» нібито перешкоджали нападу на Татянка.

Одеса-прайд

28 серпня, у день проведення одеського прайду, «Традиція і порядок» оголосила про контракцію, яка мала відбутися поблизу місця проведення ЛГБТ-акції. Перед запланованою акцією ультраправі збирали підписи проти законопроєкту 5488, який впроваджує в українське законодавство відповідальність за дискримінацію та нетерпимість. 

На контракцію звозили людей з різних міст України. За підрахунками моніторингової місії Ozon, усього на неї прийшли близько 160 людей. Це не тільки праворадикали, але й представники релігійних організацій. Місце проведення ЛГБТ-акції оточував щільний кордон з правоохоронців та військовослужбовців — їх на місці було близько 680 людей. 

Марш мав стартувати від Воронцовської колонади — потрапити на місце можна було через Тещин міст. Перед входом до моста стояли близько десяти поліцейських, які перевіряли особисті речі учасників та пропускали їх на територію акції. Перед самим початком ходи на територію маршу прилетіло кілька петард. Ніхто не постраждав. 

Контрзібрання відбувалося поблизу — колона з традиціоналістів зайняла площу перед Одеською міською радою. Коли ЛГБТ-марш проходив повз ультраправих, поліцейські взяли контрзібрання у щільне кільце. У цей момент учасники контрзібрання запалили фаєри, а потім побігли в обхід міськради. 

Нападів на учасників та учасниць ЛГБТ-маршу не сталося. Хода дійшла кінцевої точки, згорнула символіку та розійшлася під охороною поліції. Невдовзі після закінчення акції кілька десятків ультраправих заберуть у райвідділок.

Затримання

За інформацією одеської поліції, через 20 хвилин після завершення ЛГБТ-акції деякі учасники контрзібрання спровокували бійку з правоохоронцями — ультраправі застосовували сльозогінний газ. В результаті бійки травмовані 29 правоохоронців.

Своєю чергою, поліцейські почали битися з ультраправими та жорстоко їх затримувати. «Традиція і порядок» опублікували у своєму телеграмі кілька відео, де видно, як правоохоронці застосовують проти них надмірну силу. На одному з відео поліцейський притискає ногою до асфальту обличчя одного із затриманих. Монітори незалежної моніторингової місії Ozon також підтвердили, що принаймні у двох випадках правоохоронці явно непропорційно застосовували силу.

Відео затримання праворадикалів після одеського прайду / телеграм-канал “Хуевая Одесса”

Ультраправі трактують події інакше: за їхньою версією, це правоохоронці перекрили учасникам контрзібрання дорогу та напали на них. А згодом поліція нібито перекрила центр міста, щоб відловлювати тих, хто має із собою символіку організації. Поліція та військові навіть нібито захопили автобус із учасниками, які поверталися до Києва. 

У результаті затримали 61 учасника подій — серед них голова угруповання Богдан Ходаковський та очільник місцевого осередку «Традиції і порядку» Ілля Попков. Деякого з затриманих тримали у Приморському райвідділку міста, інших — у Шевченківському. 22 затриманих направили до ізолятора тимчасового утримання. 14 людей отримали підозри, інші — постанови про вчинення дрібного хуліганства. Наразі під вартою перебувають 15 учасників подій.

Відео затримання праворадикалів після одеського прайду / телеграм-канал “Хуевая Одесса”

У поліції говорять, що подію кваліфіковано одразу за трьома статтями Кримінального кодексу: погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу, масові заворушення та хуліганство. Також до адміністративної відповідальності притягнуть батьків дванадцяти неповнолітніх затриманих. 

Однак пізніше у телеграм-каналі організації з’явилася інформація про те, що майже всім затриманим інкримінують статтю про хуліганство, пов’язане з опором правоохоронцям. За це обвинувачені можуть отримати від двох до п’яти років в’язниці. Іллю Попова звинувачують у хуліганстві із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень. Якщо його визнають винним, йому загрожує тюремний термін від трьох до семи років.

Увечері 30 серпня дванадцятьом заарештованим обрали запобіжні заходи. Майже всіх зобов’язали до нічного домашнього арешту на два місяці. Двоє арештантів, серед яких і Попков, отримали запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту на той самий термін.

В Одеській поліції Забороні не змогли відповісти, чи розслідуватимуть там перевищення поліцейськими їхніх повноважень.

Негаразди з поліцією

Тривалий час поліція майже ніяк не реагувала на ультраправе насилля в Україні — напади на ЛГБТ-спільноту та активістів не розслідуються. Ще під час минулорічної ЛГБТ-акції в Одесі ультраправі масово нападали на учасників прайду. Правоохоронці тоді в більшості випадків просто дивилися на бійки. В результаті постраждали 18 учасників ЛГБТ-акції.

Тоді організатори одеського прайду написали заяву з вимогою розслідувати бездіяльність правоохоронців. Натомість справу почали розглядати лише через рік — 19 серпня відбулося перше судове засідання. 

Але останнім часом ультраправий рух дедалі частіше стикається із поліцейським опором. Наприклад, у квітні 2021 року вдома в очільника організації «Традиція і порядок» Богдана Ходаковського пройшли обшуки. Після них Ходаковський навіть збирав пресконференцію, де заявляв про репресії з боку поліції проти консерваторів. 

Організацію «Традиція і порядок» пов’язують із неонацистом Сергієм Коротких — людиною, яка, ймовірно, на камеру присягалася співпрацювати із ФСБ Росії. Коротких не приховує дружбу із сином колишнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій