«Меморіал» програв суд. Правозахисний центр ліквідують
- В листопаді 2021 року Генпрокуратура РФ подала позов про ліквідацію правозахисного центру. 28 грудня позов задовольнили.
- «Меморіал» підстави для припинення роботи назвав незаконними.
- У Раді Європи закликали скасувати закон, який є підставою для ліквідації.
28 грудня 2021 року суд в Москві виніс рішення про ліквідацію історично-просвітницького та правозахисного товариства «Міжнародний Меморіал». Раніше, 11 листопада 2021 року генеральна прокуратура Росії звернулася до Верховного суду із позовом щодо центру, що моніторить порушення прав людини, зокрема на окупованих Росією територіях України та визнають арештованих у Криму політв’язнями.
Заборона розповідає про позов щодо ліквідації правозахисної організації та реакцію Ради Європи на можливе закриття товариства.
«Меморіал» ліквідують: причини
11 листопада 2021 року пресслужба правозахисного центру повідомила, що позов про ліквідацію поданий «за систематичні порушення закону про іноземних агентів».
«Ми неодноразово заявляли, що закон задуманий як інструмент для розправи з незалежними організаціями, і наполягали, що він має бути скасований. Ми вважаємо, що жодних законних підстав щодо ліквідації «Міжнародного Меморіалу» немає. Це політичне рішення про знищення організації, яка займається історією репресій та захистом прав людини», — йдеться у заяві.
Закон про іноагентів вимагає, щоб організації, внесені Мін’юстом РФ до реєстру, вказували це у всіх своїх матеріалах. Організацію визнали іноагентами у 2016 році. Правозахисники центру моніторять порушення прав людини, зокрема на окупованих Росією територіях України та визнавають арештованих у Криму політв’язнями.
Читати більше новин в TelegramРеакція Європи на наміри РФ ліквідувати «Меморіал»
В листопаді-2021 року на плани щодо ліквідації «Меморіалу» відреагувала генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич. «Новина про те, що російська Генеральна прокуратура прагне ліквідувати «Міжнародний Меморіал», одну з найстаріших і найавторитетніших правозахисних організацій Росії, на підставі так званого закону про «іноземних агентів», викликає глибокий жаль», — заявила Пейчинович-Бурич.
Вона додала, що цей закон таврує неурядові організації, ЗМІ та приватних осіб і репресивно впливає на громадянське суспільство в Росії.
«На жаль, Російська Федерація не відреагувала на неодноразові заклики Ради Європи скасувати закон про іноземних агентів. Ліквідація «Меморіалу» завдасть ще одного нищівного удару по громадянському суспільству, яке є найважливішою опорою будь-якої демократії», — додала генсек.
Рада Європи вчергове закликала Генеральну прокуратуру Росії переглянути рішення щодо організації.
Раніше Заборона опублікувала інтерв’ю з головою правління «Меморіалу» Яном Рачинським про посилення репресій в Росії.
Читати більше новин в Telegram