Польща може передати Україні додаткову ескадрилью МіГ-29, але є умова
- Ще у 2022 році Варшава почала масштабне переозброєння.
- При цьому країна-союзниця досі має на озброєнні близько 14 радянських винищувачів.
- Частину польських мігів Україна отримала ще навесні 2023 року.
Передача ескадрильї винищувачів можлива у рамках безпекової угоди. Однак літаки активно використовуються Польщею, тому замість них країна хоче отримати більш сучасну техніку від країн-партнерок по НАТО. Тобто швидка поставка літаків навряд відбудеться.
Заборона розповідає про винищувачі МіГ-29 і про домовленості Варшави та Києва.
MiG-29 для ЗСУ: ідея Варшави
Польща розгляне можливість передачі Україні щонайменше однієї додаткової ескадрильї винищувачів МіГ-29. Це випливає з безпекової угоди між двома країнами, яку Володимир Зеленський і польський прем’єр-міністр Дональд Туск підписали 8 липня 2024 року.
Однак розраховувати на миттєву передачу Україні радянських винищувачів не варто. Як пояснив Туск на спільній пресконференції з Зеленським, вони поки задіяні у оборонній програмі НАТО.
«Ми сьогодні не можемо так просто передати винищувачі, бо вони виконують повітряне патрулювання над територією Польщі, пильнують у нашому небі, виконуючи також місію НАТО. Але ми домовилися: якщо держави НАТО дозволять замінити ці літаки іншими літаками, бо МіГи були би дуже придатними і корисними в Україні, бо їх легко обслуговувати в Україні», — сказав Туск.
Читати більше новин в TelegramУ 2023 році польські Повітряні сили передали українським Силам оборони 14 своїх винищувачів МіГ-29. Ще 13 таких винищувачів Україна отримала від Словаччини. Загалом, станом на 2024 рік на озброєнні армії Польщі залишаються 11 мігів у версії А та три літаки у версії УБ, тобто всього 14 авіасуден, пише Мілітарний.
Крім цього, Польща, ймовірно, передала Силам оборони України запчастини до винищувачів МіГ-29. Завдяки цьому у квітні 2022 року Повітряним силам України вдалося підняти в небо певну кількість раніше законсервованих літаків.
Крім МіГ-29, Польща також має винищувачі F-16. 8 липня країна також отримала від США $2 млрд кредиту на закупівлю танків Abrams і винищувачів F-35. Крім того, поляки купили у Південної Кореї 48 винищувачів FA-50, постачання яких має завершитися до 2028 року.
МіГ-29: коротко про винищувачі
МіГ-29 (за кодифікацією НАТО: Fulcrum) – фронтовий винищувач четвертого покоління. Це основний бойовий літак Повітряних сил ЗСУ.
Їх розробили в 1982 році, щоб забезпечити ВПС СРСР легкою багатоцільовою бойовою авіацією. Фактично це була спроба Радянського Союзу створити аналог американських F-16.
Короткі характеристики MiG-29:
- екіпаж — один або два пілоти;
- крейсерська швидкість — 2 450 км/г на висоті 13 000 метрів;
- бойовий радіус: 700 км;
- дальність польоту: 1 430 км;
- дальність польоту з підвісним паливним баком: 2100 км;
- практична стеля: 18 000 м;
- швидкопідйомність: 19 800 м\хвилина.
Водночас багато з цих винищувачів, які Україна отримала від Польщі та Словаччини, пройшли модернізацію, і тепер вони не обмежуються можливостями використовувати лише радянську зброю. Приміром, у червні 2024 року в мережі опублікували відео, як МіГ-29 використовує французькі високоточні далекобійні бомби AASM Hammer.
Раніше Заборона розповідала про французькі багатоцільові винищувачі Mirage 2000-5, які Україні пообіцяв президент Франції Емманюель Макрон. Найсучасніші модифікації французького винищувача здатні використовувати широкий спектр різних боєприпасів, серед яких і вже відомі в Україні крилаті ракети Storm Shadow / SCALP. Також на винищувач можна підвішувати авіабомби, стрілецько-гарматне озброєння й ракети класу «повітря — повітря» та «повітря — земля».
Читати більше новин в Telegram