- Варшава уклала оборонні контракти на приблизно $24 мільярди. Понад $2 млрд виділять на посилення берегової охорони.
- Країна підписала угоду на виробництво двох дивізіонів протикорабельних комплексів NSM (ще називають NDR). Ними озброять дві нові ракетні частини у складі ВМС.
- Про придбання кількох таких установок з Польщею веде переговори Україна.
NSM — передові комплекси, оснащені чи не найсучаснішими протикорабельними ракетами у світі. Вони малопомітні й мають дальність до 200 кілометрів. Такий діапазон дозволяє Польщі повністю закрити для Росії Балтійське море. Додаткові можливості забезпечує здатність техніки бити по наземних цілях.
Заборона розповідає про плани Варшави укріпити обороноздатність ВМС.
Посилення берегової охорони: план Варшави
Міністерство оборони Польщі у ході оборонно-промислової виставки MSPO-2023 в Кельці уклало низку контрактів на понад 100 мільярдів злотих (приблизно $24 млрд), пише Defense 24.
Угоди стосуються:
- закупівель систем протиповітряної оборони Patriot/IBCS ;
- комплектів ракет до них;
- елементів зенітних установок Pilica+;
- безпілотників;
- додаткових ракетних комплексів Naval Strike Missile (NSM, або NDR).
NSM виготовить оборонна компанія Kongsberg Defense & Aerospace (контракт на 8 млрд злотих — це майже 2 млрд). Замовили два дивізіони повних комплексів: пускові установки, командні машини і протикорабельні боєприпаси NSM. Така кількість дозволить оснастити дві нові ракетні частини у складі Військово-морських сил Польщі.
На озброєнні країни станом на 2023 рік вже знаходиться два дивізіони цих протикорабельних комплексів (їх ще називають NDR). Перший був придбаний у 2008 році та доставлений у 2012 році, був поставили на варту у 2017 році.
Naval Strike Missile: коротко про зброю
Норвезькі ракети Kongsberg Naval Strike Missile (NSM) — це дозвукова протикорабельна зброя, створена для роботи з комплексами NDR/NSM. Кожен боєприпас має довжину 4 м та важить понад 400 кг, з яких 120 кг — це проникаюча фугасна бойова частина. Тобто це відносно легка, невелика, а отже і малопомітна ракета.
Наведення й управління двоетапне:
- на маршовій ділянці (перший етап польоту після пуску) — за допомогою інерціальної системи з корекцією сигналів системи GPS;
- на фінальному відрізку — за допомогою системи розпізнавання цілей тепловізійної головки самонаведення. Вона орієнтується по теплових відбитках цілей, тож може розпізнавати їх і обирати потрібну. Удар здійснюється непомітно, бо на відміну від традиційної радіолокаційної, тепловізійна є пасивним сенсором.
Максимальна дальність ураження близько 200 кілометрів. Під час руху ракета ухиляється від радарів і оборонних систем противника завдяки маневруванню та низькому польоту (щонайближче до води). Якщо врахувати ще й розміри, сукупно всі ці характеристики роблять її практично невидимою для ворожих систем виявлення.
«NSM цілком можливо вважати найсучаснішою протикорабельною ракетою у світі, яка змусила навіть США почати її встановлення на своїх кораблях замість Harpoon. Ця ракета зроблена за технологією стелс [комплекс методів зниження помітності бойових машин]. Головка самонаведення також забезпечила ще одну перевагу NSM — можливість удару по наземних цілях», — зазначили у Defense Express.
Розмістити техніку мають намір на березі Балтійського моря. Завдяки збільшенню арсеналу комплексів Польща зможе самостійно захистити своє узбережжя. Ба більше, країна буде спроможна повністю перекрити Балтійське море. Від польського до шведського берега близько 180 км, що з запасом у зоні дії зброї. Це означає, що будь-який ворожий корабель, який увійде в акваторію, автоматично під загрозою ураження. Можливість ураження особливо важливих цілей на землі розширює діапазон застосування, а отже також суттєво посилює захист.
Раніше Заборона розповідала про головні фішки американських протикорабельних ракет Harpoon. Вони вважаються чи не наймасовішою зброєю такого типу у світі і стоять на озброєнні у близько 30 країн.
Читати більше новин в Telegram