Читаєте зараз
Помер король Греції, який був олімпійським чемпіоном: чим ще запам’ятався монарх

Помер король Греції, який був олімпійським чемпіоном: чим ще запам’ятався монарх

Ilona Kivva
Автор:
  • Костянтин ІІ походить з родини, яка правила в Греції з 1863 року. Він зійшов на престол у 23 роки.
  • Молодий монарх був народним улюбленцем, але втратив довіру вже у перший рік правління через урядові махінації.
  • У 1994 році влада Греції позбавила його громадянства та нерухомості.

В Афінах на 83 році життя помер останній грецький король Костянтин ІІ. За понад 40 років його вигнання у Греції остаточно скасували монархію і встановили демократичний режим правління. Хоча сам Костянтин до останнього називав себе законним правителем.

Заборона розповідає про грецького монарха.


Костянтин ІІ: чим відомий останній монарх

У короля на початку січня 2023 року стався інсульт, після чого його госпіталізували до приватної клініки в Афінах. Там він проходив лікування у відділенні інтенсивної терапії, але пізно ввечері 10 січня пішов з життя, пише Associated Press.

Костянтин ІІ народився 2 червня 1940 року у сім’ї принца Павла — молодшого брата короля Георга II — і принцеси Фредеріки Ганноверської. Чоловік покійної королеви Єлизавети II, принц Філіп, був йому дядьком.

Його родина правила в країні з 1863 року. Під час німецького вторгнення сім’я евакуювалася до Єгипту. Георг II після повернення у 1946 році правив лише кілька місяців: після його смерті новим королем став брат  Павло I, а його син — офіційним наступником.

Читати більше новин в Telegram
Former King of Greece Constantine II, center, and his wife Anne-Marie, right, leave the Athens’ Orthodox Cathedral following the wedding ceremony of their son Philippos with Nina Flohr, in Athens, Greece, Sunday, Oct. 23, 2021. (AP Photo/Yorgos Karahalis)

Костянтин II зійшов на грецький престол у 1964 році — тоді йому було 23 роки. Молодий монарх користувався великою популярністю у суспільства, адже вже був відомий як олімпійський золотий медаліст у вітрильному спорті. 

За перший рік правління він втратив значну частину цієї підтримки через махінації, що призвели до повалення уряду Центристського союзу на чолі з прем’єр-міністром Георгіосом Папандреу.

В країні виникла криза і до влади прийшли Чорні полковники — військова диктатура мала запобігти повторній перемозі на виборах партії Папандреу. Костянтин II спробував організувати проти них військовий переворот за підтримки вищого військового командування, але план провалився. Потім була друга спроба: монарх мав намір створити новий уряд у Салоніках і вже звідти повертати собі контроль над країною. Однак цей план також зазнав краху, і Костянтин II втік до Риму. 

В 1973 році чорні полковники скасували монархію. За рік диктатура впала: був призначений уряд. Питання про монархію винесли на голосування, але за підсумками референдуму її було остаточно скасовано.

Після втечі останній король Греції жив у Лондоні. Вони були дуже близькими з троюрідним братом Чарльзом III — нині королем Великої Британії. У 1994 році влада Греції позбавила його громадянства та нерухомості. Костянтин подав позов до Європейського суду з прав людини і отримав €12 мільйонів з заявлених €500 мільйонів. Також йому дозволили повернутися на батьківщину, тож у 2010 році він переїхав у Афіни, де жив до самої смерті.

Він так і не визнав скасування монархії. І до останніх днів продовжував називати себе правителем Греції, а своїх дітей — принцами та принцесами.

Раніше Заборона розповідала про військову частину мемуарів принца Гаррі, через яку він опинився в небезпеці. Відверті зізнання в книзі, ймовірно, зробили його об’єктом для знищення ісламістськими терористичними організаціями.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій