'
Читаєте зараз
Померла важко поранена в Краматорську письменниця: чим відома Вікторія Амеліна

Померла важко поранена в Краматорську письменниця: чим відома Вікторія Амеліна

Анастасія Бодюл
  • Книги Амеліної перекладені польською, чеською, німецькою, нідерландською, англійською та іспанською мовами.
  • Вона займалась не лише літературою: волонтерила та документувала злочини РФ в Україні.
  • Вікторія отримала вкрай важкі поранення в Краматорську: 27 червня в піцерію влучила російська ракета.

Львівська письменниця та громадська діячка під час війни організувала літературний фестиваль в донецькому Нью-Йорку, з початком великої війни постійно їздила на прифронтові та деокуповані території. Перед останньою, до Краматорська, Вікторія Амеліна була учасницею дискусії «Підтримка України в Латинській Америці»: вона часто допомагала вибороти в інших країн допомогу для України.

Заборона співчуває близьким та друзям чудової українки.

Вікторія Амеліна — письменниця та громадська діячка

У лікарні 1 липня 2023 року померла українська письменниця Вікторія Амеліна — вона отримала важкі поранення під час удару армії РФ по Краматорську 27 червня 2023 року. Вона супроводжувала колумбійських журналістів і письменників в поїздці на схід, повідомив український ПЕН-клуб.

Окрім літературної діяльності, Амеліна займалась і громадською: була членкинею Українського ПЕН — організації, що створена з метою захисту свободи слова та прав авторів. У жовтні 2021 року заснувала Нью-йоркський літературний фестиваль в селищі Нью-Йорк Бахмутського району Донеччини. В тому ж році стала лауреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського.

Народилася 1 січня 1986 року у Львові. У шкільні роки переїхала з батьком до Канади, однак потім повернулася до України. 2007 року здобула ступінь магістра комп’ютерних технологій із відзнакою у «Львівській політехніці». У 2005–2015 роках працювала в міжнародних технологічних компаніях.

Читати більше новин в Telegram

Відома письменниця волонтерила з 2014 року, а під час повномасштабного вторгнення ще й документувала злочини РФ в Україні: вона приєдналася до польових дослідників в команді Truth Hounds. Саме Вікторія знайшла воєнні щоденники вбитого росіянами харківського письменника Володимира Вакуленка й опікувалась їх публікацією. Письменниця також працювала над англомовною книгою War and Justice Diary: Looking at Women Looking at War про жінок, які документують російські воєнні злочини. 

Фото зі сторінки Вікторії Амеліної в Фейсбуці

«Я почала волонтерити ще як айтішниця 2014-го. Волонтерити з айті було легко, адже айтівці одразу скидаються досить великими сумами. Я б узагалі не називала себе волонтеркою. За всі ці роки війни значення цього слова змінилося, і я до кінця не розумію, що воно означає. Я просто стараюсь допомагати — і військовим, і іншим людям, які цього потребують», — розповіла Вікторія в інтерв’ю виданню Нова Польща.

Як письменниця Амеліна дебютувала в літературі у 2014 році з романом «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», який увійшов у десятку рейтингу «ЛітАкцент-2014». У 2015 році призупинила кар’єру в інформаційних технологіях, щоб повністю присвятити себе літературі. У 2016 році вийшла її перша дитяча книжка «Хтось, або Водяне Серце». Наступна книжка для дітей, «Е-е-есторії екскаватора Еки», побачила світ у 2021 році. Тексти Амеліної публікувалися в перекладах польською, чеською, німецькою, нідерландською, англійською та іспанською мовами. У 2019 році роман «Дім для Дома» увійшов до короткого списку премії літературної премії Європейського Союзу.

Раніше Заборона розповідала про церемонію прощання з кримським активістом, що загинув на війні, Геннадієм Афанасьєвим.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій