'
Читаєте зараз
Посол України заявив про можливу відмову Києва від НАТО. Що це було?

Посол України заявив про можливу відмову Києва від НАТО. Що це було?

Markiian Oliiarnyk
Вадим Пристайко
  • 13 лютого посол України у Великій Британії Вадим Пристайко припустив, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО.
  • Він уточнив, що таке рішення могло б відвернути загрозу сьогодні, але залишило б Україною незахищеною у майбутньому.
  • Курс на вступ до Альянсу та Європейський Союз закріплений у Конституції України.

Посол України у Сполученому королівстві Великої Британії та Ірландії Вадим Пристайко припустив, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО, щоб відвернути загрозу повномасштабного вторгнення Росії. Його слова спричинили розбірки, адже ЗМІ по всьому світові розтиражували заяву як можливість, що реально розглядається на найвищому рівні. Виявилося, що слова було вирвано з контексту.

Заборона розповідає про гучний скандал, що розгорівся довкола слів українського дипломата.


Україна може відмовитися від НАТО: заява Вадима Пристайка

13 лютого 2022 року посол України у Великій Британії Вадим Пристайко в ефірі BBC Radio 5 припустив, що Україна може проявити гнучкість і відмовитися від вступу в НАТО, якщо її до цього змусять обставини. «Ми могли б, особливо коли нам так погрожують, шантажують і штовхають на це», — відповів Пристайко на запитання, чи може Київ змінити свою позицію щодо членства у Північноатлантичному альянсі.

Таке формулювання, подане BBC, призвело до неоднозначної реакції в українському суспільстві та серед чиновників. «Посол використав слово “гнучкість”. Я вважаю, перш ніж робити висновки, особливо такі гучні, варто дати йому можливість пояснити, що саме він мав на увазі. Тим не менш, яким би не було його пояснення, північноатлантичний і європейський курс залишаються безумовним пріоритетом нашої країни», — цитує LIGA.net голову пресслужби Офісу президента України Сергія Нікіфорова.

Насправді в інтерв’ю Пристайко уточнив, що таке рішення могло б відвернути кризу сьогодні, але залишило б нас незахищеними перед майбутніми загрозами. І таке рішення, на його думку, Україна не ухвалить через повідомлення щодо ймовірного вторгнення протягом найближчих днів. «Я не вважаю, що ми зробимо це. Ми говоримо про те, чи розглядається така можливість. Я не вважаю, що ми зробимо це не тому, що ми дурні чи вперті, а тому що ми не знаємо, чим нам доведеться пожертвувати», — зазначив посол України у Великій Британії.     

Читати більше новин в Telegram

Курс України закріплено в Конституції

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що слова Вадима Пристайка були вирвані з контексту і що жодні рішення державної влади не можуть суперечити Конституції України. 

«Безумовно, заради миру і збереження життів наших громадян Україна готова йти на будь-які формати діалогів з країнами та міжнародними організаціями. Водночас посол Пристайко слушно зазначив в інтерв’ю, що перспектива членства в НАТО закріплена в Конституції України, але Україна наразі не є членом НАТО чи іншого безпекового альянсу. Тож ключовим для нашої країни стає питання гарантій безпеки», — пояснив речник МЗС України Олег Ніколенко.

У відомстві зазначили, що найкращою такою гарантією був би негайний вступ України до Альянсу. «Але загрози Україні існують тут і зараз, відтак пошук відповіді на питання гарантій стає фундаментальним нагальним завданням», — додав Ніколенко.

Раніше Заборона розповідала про посилення військової присутності НАТО у Східній Європі у відповідь на загрозу повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій