Читаєте зараз
Посухи та повені: експерти оцінили вплив катастрофи на Каховській ГЕС для світу

Посухи та повені: експерти оцінили вплив катастрофи на Каховській ГЕС для світу

Yevheniia Kostina
  • У ніч на 6 червня 2023 року росіяни здійснили підрив на Каховській ГЕС: водою з водосховища затопило міста і села нижче по Дніпру.
  • Відсутність греблі, що контролювала рівень води в річці, може призвести до подальших посух та повеней в регіоні.
  • Занепад українського агросектору загострить продовольчу кризу в Африці та на Близькому Сході.

Теракт на Каховській ГЕС завдав збитків десяткам тисяч людей та призвів до катастрофічних руйнувань на півдні України. Втрата води в каналах загрожує не тільки природній зоні регіону, але й є критичною для аграрної безпеки у світі.

Заборона розповідає про наслідки однієї з найбільших екологічних катастроф в Європі.


Підрив дамби в Україні: наслідки для агросектору

Супутникові знімки показали, що через два тижні після теракту на Каховській гідроелектростанції нестача води призвела до від’єднання чотирьох мереж каналів. Їхнє осушення унеможливить вирощування агрокультур у регіоні, пише BBC.

«Руйнування дамби матиме великий вплив на глобальну продовольчу безпеку, адже ця територія — житниця не лише для України, а й для світу. Україна є великим експортером соняшнику, кукурудзи, пшениці та ячменю. Війна вже спричинила глобальні проблеми з постачанням, особливо в країнах Близького Сходу та Африки, які значною мірою залежать від українського зерна», — заявив голова відділу надзвичайної допомоги в ООН Мартін Гріффітс.

Канали були джерелом питної води для понад 700 000 людей і забезпечували зрошення величезних площ сільськогосподарських земель. Перед війною близько 5840 км² (584 000 га) угідь по обидва боки Дніпра могли обслуговуватися ними. Причому більш ніж половина території залежала лише від зрошувальних систем. У 2021 році на цих площах було зібрано близько 2 млн тонн зернових та олійних культур.

Читати більше новин в Telegram

Зображення показують, що канали все ще містять воду далі від водойми. Незрозуміло, скільки часу знадобиться, щоб вони повністю висохли. Якщо залишити їх сухими надовго, заглиблення можуть почати заповнюватися мулом. Це значно знизить ефективність каналів: чим довше вони залишаються в такому стані, тим гірше стануть. Але єдиний варіант знову заповнити їх водою — відновити дамбу.

Гребля також служила захистом від повеней у місцях нижче за течією. Без неї території навколо може почати затоплювати сезонно — залежно від змін рівня води в Дніпрі, оскільки саме дамба їх контролювала. Це ж стосуватиметься і раптових посух через зниження рівня води.

«Тепер цілий водозбірний басейн річки, який знаходиться нижче за течією, не контролюється. У більш вологий період хвилі повені накочуватимуть на берег. Якщо дамба не буде відремонтована або не буде встановлено потужний захист від повеней, деякі території можуть виявитися непридатними для заселення, оскільки розташовані дуже близько до води», — сказав радник з управління повенями та узбережжям інженерно-консультаційної компанії Royal HaskoningDHV Яап Фліквірт.

Теракт в Новій Каховці: 6 червня 

Російські військові підірвали Каховську ГЕС у ніч на 6 червня, вибух відбувся близько 2:30. Основне місце підриву було в машинній залі, внаслідок чого її повністю зруйнувало. Через великий витік з водосховища населені пункти нижче по Дніпру затопило повністю або частково. Постраждала не лише Херсонська область, вода дійшла аж до Миколаївської.

Дамбу росіяни контролювали понад рік. За даними Головного управління розвідки Міноборони України, основні роботи із замінування проводилися одразу після захоплення ГЕС. У квітні 2022 року війська РФ здійснили додаткове мінування шлюзів та опор, а на самій греблі встановили тентовані вантажівки з вибухівкою.

Інфографіка: NYT

За даними OSINT-аналітиків з Inform Napalm, до терористичного акту можуть бути причетні військовослужбовці 205-ї бригади ЗС РФ, які залучені до ведення війни в Україні з 2014 року.

Російські пропагандисти, як завжди, все заперечували і розповсюджують наратив, що підрив здійснила українська сторона. Проте по зовнішньому вигляду дамби та її ушкоджень очевидно, що вибух відбувся зсередини. На думку речниці Сил оборони півдня Наталі Гуменюк, таким чином окупанти намагались зупинити контрнаступ українських сил. Вони збільшили площу водної поверхні, щоб українські сили оборони не вдалися до форсування.

Раніше Заборона розповідала про наслідки від підриву Каховської ГЕС для південних регіонів України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій