Читаєте зараз
Повістки надсилають по СМС: які зі способів вручення викликів у військкомат законні

Повістки надсилають по СМС: які зі способів вручення викликів у військкомат законні

Ilona Kivva
Автор:
  • Під час загальної мобілізації територіальні центри комплектування (ТЦК) видають повістки на вулицях, у ТРЦ та навіть на роботі.
  • З квітня-2023 Кабмін розширив повноваження військкомів — їм дозволили складати акти без прив’язки до міста чи області.
  • За неявку перші два рази накладається штраф, за наступні ігнорування загрожує позбавлення волі на три-п’ять років. 

При отриманні повістки варто звертати увагу на два нюанси: чи дають вже виписаний документ та хто саме це робить. Від неї можна відмовитися, а якщо військкомат випише штраф — оскаржити його. Телефонні та смс-виклики взагалі не мають юридичної сили, адже людина має поставити підпис про отримання.

Заборона розповідає про всі нюанси вручення повісток та про те, як діяти у випадках порушень з боку військкомів.


Виклик у ТЦК: коли можна не приходити

В Україні від початку загальної мобілізації впровадили кілька нових методів вручення повісток. Якщо раніше документ видавали лише за місцем офіційної реєстрації, тобто прописки, тепер його можна отримати:

  • у іншому місті чи області;
  • на вулиці;
  • на блокпості;
  • у громадських закладах (ТРЦ, кафе тощо);
  • на роботі.

Всі ці методи є законними, адже в українському законодавстві не зазначено, де саме має вручатися виклик у військкомат. На додачу з квітня-2023 Кабмін розширив повноваження територіальних центрів комплектування. Їм дозволили складати акти навіть без прив’язки до міста чи області, до якої приписаний військовозобов’язаний.

 При цьому є дві важливі умови:

Читати більше новин в Telegram
  • робити це можуть лише певні категорії службовців: співробітники військкомату, працівники місцевих органів виконавчої влади/місцевого самоврядування, роботодавці, керівники навчальних закладів, поліцейські;
  • документ має бути вже виписаний — якщо бланк на людину починають заповнювати одразу на місці, це порушення.

Тобто у випадках, коли документ заповнювали при вас, якщо це зробила неуповноважена особа, а також у разі, якщо у ньому є помилки щодо особистих даних, від нього можна відмовитися.

«Співробітник ТЦК складає акт про відмову та передає його на розгляд керівникам військкомату. Вони в результаті можуть стягнути штраф за порушення правил військового обліку. Його можна оскаржити у суді, адже ви не ухиляєтесь від обліку, а лише відмовилися від незаконного оформлення та способу вручення повістки», — пояснив адвокат Нікіта Муренко.

Важливо! Видати виклик під підпис можна не тільки особисто призовнику, а й через довірених осіб: батьків, дружину, родичів. 

Також почастішали випадки, коли виклики надсилають у вигляді повідомлень на телефон, однак вони не мають юридичної сили, адже фактично навіть не є повістками.

«Людина завжди може сказати, що вона це СМС не отримувала. Ця інформація призначена, щоб з’ясувати, де людина перебуває і чи може з’явитися, аби отримати повістку. Сам документ завжди вручається у письмовому вигляді. Відтак казати, що це якесь порушення чи зловживання правами, як на мене, не видається», — зазначив юрист Олександр Павліченко.

Важливо! Якщо паперова повістка була отримана і людина розписалася за це, то з’явитися у військкомат треба обов’язково. За неявку по першій і другій повістці накладається штраф від 1 700 до 3 400 гривень (стаття 210-1 КУпАП). Якщо ж потенційний призовник не з’явився по третьому та четвертому викликах — це загрожує позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років (стаття 336 ККУ). 

Раніше Заборона розповідала про зловживання військкомів на Одещині та про те, що робити, якщо працівники ТЦК намагаються одразу доправити людину у центр комплектування на прикладі конкретного кейсу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій