'
Читаєте зараз
Повномасштабне звільнення Криму у 2024 році: ЗСУ мають лише два маршрути

Повномасштабне звільнення Криму у 2024 році: ЗСУ мають лише два маршрути

Svitlana Hudkova
  • Вже давно очевидно, що виключно дипломатичного шляху для деокупації української автономії немає.
  • Силам контрнаступу доведеться долати серйозні перешкоди, що росіяни вже встигли збудувати за роки війни.
  • Для розв’язання питання ЗСУ необхідні потужне озброєння та філігранно продумана тактика.

Ключ до повернення Криму лежить в руйнації військового потенціалу Росії. Зокрема ключові системи протиповітряної оборони, баз та складів, арсеналів та командних пунктів, що розміщені по всьому анексованому у 2014 році півострову. Крім того, Сили оборони України мають лише два шляхи, які дозволять дійти до перешийка і розпочати повномасштабне звільнення.

Заборона розповідає про ймовірні маршрути, якими можуть рухатися Збройні сили в деокупаційній операції. Повний текст щодо сценаріїв розвитку подій в Криму 2024 року, читайте тут.

Військовий шлях деокупації: підготовка

Якщо попри втрату логістичних шляхів та ізоляцію Криму Путін не відмовиться від проведення подальших бойових дій, в українців залишається військовий шлях звільнення півострова. Для його максимально ефективного втілення Сили оборони мають систематично руйнувати військові об’єкти росіян у Криму, чим вже і займаються.

«Ключ лежить в площині реалізації саме руйнації військового потенціалу. Незалежні дослідники-журналісти нарахували близько 232 таких об’єктів. Ми маємо максимально знешкоджувати ворога, адже це є основою для подальшої атаки російської армії у Криму», — говорить Забороні військовий експерт Владислав Селезньов.

Визначальним чинником надалі стануть саме ресурсні можливості. Аби Україна змогла визволити Крим військовим шляхом потрібно озброєння та навчений, підготовлений, мотивований та забезпечений особовий склад. Використовуючи всі необхідні сили та засоби, вони будуть максимально ефективними та захищеними під час ведення складних бойових дій.

Читати більше новин в Telegram

Сухопутна операція ЗСУ в Криму: напрямки у 2024 році

Українські підрозділи можуть успішно увійти на окуповану територію з декількох напрямків. У обох шляхів як плюси, так і мінуси.

Перший — це продовження пробивання підрозділами ЗСУ коридору від вже звільненого Роботиного до Токмака та далі на Мелітополь. Вагомий недолік цього шляху — необхідність звільняти такі великі міста як Токмак і Мелітополь. Обійти їх та рухатися на південь українські війська не можуть, адже залишати у себе в тилу великі російські військові угруповання (навіть оточені) — це досить небезпечний крок. З плюсів, ЗСУ мають можливість зручно організовувати логістику, але водночас шлях, який їм доведеться подолати, є досить довгим. Це 160 кілометрів до Генічеська з суттєвими перешкодами. 

Шлях від Роботиного до Криму. Інфографіка: Катерина Круглик / Заборона

Другий — це спроба форсування Дніпра з правого на лівий берег на Херсонщині. Це доцільно з метою подальшого просування до Армянська, розташованого на перешийку між Кримом та материковою Україною. Відстань, яку потрібно пройти Силам оборони до перешийка з Кримом, буде значно меншою, ніж в першому маршруті: 88 кілометрів до Армянська). Однак вони зіткнуться з однією з найскладніших військових операцій — форсуванням великих водних перешкод. Одна справа — переправляти на лівобережжя невеликі піхотні підрозділи, що відбувається протягом зими 2023–2024, і зовсім інша — переправляти через Дніпро важку техніку, необхідну для масштабної наземної операції.

Інфографіка: Катерина Круглик / Заборона

І для першого, і для другого варіантів Україні знадобляться чималі ресурси: людські й технічні, адже на тому напрямку обстановка дуже складна. Під час літнього контрнаступу відсутність прикриття з повітря суттєво ускладнила можливості українських наземних військ, які були змушені проводити наступальні операції під авіаційними бомбардуваннями. Те ж саме ми бачимо і протягом січня 2024 року на лівобережжі Херсонщини: позиції українських підрозділів у Кринках перебувають під постійними бомбардуваннями російської авіації.

Однак складність ситуації сьогодні не означає неможливість жодного з вищеперерахованих сценаріїв у майбутньому. У 2024 році Україна, ймовірно, отримає досить суттєву перевагу, якої не мала влітку 2023-го. Літаки F-16 стануть суттєвим підсиленням для наземних військ, адже зможуть відігнати російську авіацію від кордонів України та заблокувати росіянам можливість застосовувати керовані авіабомби, якими ті зараз безкарно закидають всю лінію фронту. Якщо ж літаки F-16 зможуть відігнати російську авіацію, просування ЗСУ на землі матиме значно більше перспектив.

Раніше Заборона розповідала про ймовірні кроки Владимира Путіна, якщо Сили оборони України наступатимуть на територію Криму. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій