'

Повторний рік, індивідуалка: МОН пояснило, як дітям поновитися у школі після переїзду

Ilona Kivva
Автор:
  • Навчальний захід не може відмовити в зарахуванні дитини, навіть якщо та не відвідувала жоден понад пів року. 
  • У разі проживання певний час в іноземній державі, треба взяти спеціальну довідку.
  • Отримані за кордоном атестати визнаватимуться в Україні, але НМТ все одно треба складати.

Якщо дитина взагалі не навчалася або ходила виключно в іноземну школу, предмети, які не вивчалися, доведеться наздогнати самостійно та скласти спеціальний іспит. У разі провалу можуть залишити на другий рік. А от для внутрішніх переселенців у якості альтернативи є можливість продовжити навчання за індивідуальною програмою.

Заборона розповідає про правила зарахування до українських шкіл для тимчасових переселенців.


Повернення в Україну: які документи зібрати для школи

Міністерство освіти й науки України видало наказ № 563, у якому прописані рекомендації щодо зарахування дітей до закладів середньої освіти. Вони стосуються тих, хто тривалий час перебував за кордоном чи був відсутнім на навчанні з інших причин, наприклад, під час перебування на окупованих територіях.

Так, якщо дитина певний час жила за кордоном і відвідувала там школу, але при цьому паралельно вчилася онлайн в українській, жодних проблем з переходом на очне навчання в Україні бути не повинно. А от якщо певний час учень\учениця відвідували тільки іноземний заклад освіти, треба зібрати низку документів:

  • заява від одного з батьків/опікуна/законного представника з проханням зарахувати до закладу освіти;

Можна обрати ту школу, у якій дитина навчалася до від’їзду або будь-яку іншу. Враховуйте, що можуть зарахувати лише в одну;

Читати більше новин в Telegram
  • довідка із закордонної школи — вона має містити дані про період навчання, перелік предметів, результати та систему оцінювання, а також особисті дані учня; 

З неї, як пояснили у МОН, випишуть ті предмети чи навіть окремі теми, які збігаються з українською програмою. Наприклад, у Європі діти у молодших класах вивчають загальний предмет science, який поєднує різні точні науки, але деякі теми такі ж як в Україні уроках біології, хімії, фізики тощо). Оцінки за них переведуть у 12 бальну шкалу і врахують.

  • якщо довідки з іноземної школи немає, доведеться складати спеціальне оцінювання.

Це треба зробити до початку навчального року. У якому вигляді воно проходитиме, визначає заклад освіти. Такий же тест доведеться скласти з предметів, які не вивчалися у закордонних школах.

Важливо! У разі успішного складання дитину переведуть до наступного класу, якщо провалить — залишать на другий рік для повторного проходження упущеного матеріалу.

Загалом семестрове та річне оцінювання учнів 5-8 та 10 класів шляхом такого іспиту може здійснюватися у таких випадках:

  • відсутність з об’єктивних умов задокументованих результатів оцінювання;
  • пропуск більше ніж 50% уроків із предмета;
  • у разі поєднання навчання в закордонній школі та школі України з будь-яких форм навчань;
  • під час оцінювання предметів варіативної складової.

Оцінки виставлятимуть за 12-бальною або двобальною шкалою (склав/не склав) на вибір навчального закладу.

Важливо! Школа не може відмовити в зарахуванні дитини. 

Офлайн навчання для ВПО: які варіанти

Для ВПО загалом діє така ж система — пропущені предмети треба буде скласти у вигляді іспиту. При цьому тих, хто був відсутній на навчанні понад пів року (не вчилися ні очно, ні дистанційно), будуть зараховувати двома способами:

  • на навчання за індивідуальною програмою — її розробляє школа і проводить окремі заняття, щоб дитина пройшла теми, необхідні для переходу у наступний клас. Тобто це працюватиме як додаткова експрес-програма;
  • дитину можуть залишити на другий рік — виключно за згодою батьків.

Закінчили школу за кордоном: як отримати атестат

Для учнів 9-х та 11-х класів є кілька варіантів щодо отримання свідоцтва про закінчення навчання. Так, якщо дитина вчилася паралельно за кордоном та онлайн в Україні, вона гарантовано отримає український атестат.

Якщо ж завершила очне навчання в іноземній державі і отримала документи там, вони визнаються в Україні, тож також можуть бути використані для вступу у виш (як доповнення до НМТ).

Водночас результати закордонних тестувань для вступу не є документами, що підтверджують здобутий рівень освіти, тож Національний мультипредметний тест все одно доведеться складати.

Раніше Заборона розповідала про ідею МОН ввести двомовне викладання в українських школах. Спочатку українською та англійською вестимуть один профільний предмет, згодом в ідеалі всі. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій