'
Читаєте зараз
Пожежа знищила унікальні статуї на острові Пасхи

Пожежа знищила унікальні статуї на острові Пасхи

Ilona Kivva
Автор:
  • Рапа-Нуї — найвіддаленіший населений острів на планеті.
  • По периметру розташовано близько 1000 кам’яних ідолів. Вчені досі не знають, навіщо вони були створені.
  • Зловмисники навмисно спричинили пожежу у регіоні, що включений до спадщини ЮНЕСКО.

На острові Пасхи виникла масштабна пожежа, яка дісталася близько 400 стародавніх ідолів. Через високу температуру частина статуй потріскалися, деякі були повністю обвуглені і не підлягають відновленню.

Заборона розповідає про знищення однієї з найзагадковіших пам’яток людства.

Степова пожежа на Рапа-Нуї: руйнування

Невідомі влаштували підпал, вогонь охопив близько 100 га у районі вулкана Рано Рараку, який включений у список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Там розташовано близько 400 відомих 500-річних статуй моаї, а також каменоломня, де древні племінні народи видобували брили для будівництва ідолів, пише BBC.

Пожежа на острові Пасхи, 5 жовтня 2022 рок. Фото: Carolina Pérez Dattari/ Twitter

Скільки саме статуй постраждало, невідомо, але частина з них настільки обвуглена, що не підлягає відновленню, заявив мер острова Педро Едмундс.

Читати більше новин в Telegram

«Пожежі не мають походження, вони мають лише кінець. І це вина людей, а не випадковість. Усі пожежі на Рапа-Нуї викликані людьми. Кілька моаї були напівзакопані, і саме це їх врятувало, але ті, що на поверхні, були охоплені вогнем. Пошкодження непоправні», — сказав він.

Зруйнований пожежею ідол на острові Пасхи. Фото: Carolina Pérez Dattari/ Twitter

На Рапа-Нуї розміщено близько 1000 мегалітів. У середньому вони заввишки близько чотирьох метрів, але найбільша досягає 10 метрів. Їх вирізало полінезійське плем’я більше 500 років тому. Одна зі статуй, відома як Хоа Хакананайа, зберігається в Британському музеї, Капітан британського флоту подарував її королеві Вікторії в 1860-х роках.

Пошкоджені вогнем статуї на острові Рапа-Нуї. Фото: Noticias En Español/Twitter

Таємниці острова Пасхи

Рапа-Нуї розташований за 3500 км від узбережжя Чилі. Він є найвіддаленішим населеним островом на планеті і зберігає чимало таємниць, які вчені намагаються розгадати роками.

Розташування острова Пасхи. Фото: скриншот Google Map

Чи не найбільшими загадками острова є:

  • кам’яні голови (ідоли);
  • причина зникнення цивілізації у XIX столітті, яка їх створила.

Ідоли з’явилися між 1400 і 1650 роками. Вони вирізьблені із породи, яка виникла з вулканічно лави. Розташовані статуї чітко по периметру острова, утворюючи кільце, пише Science Direct.

Є кілька головних версій, чому вони були створені:

  • уособлювали духів для охорони острова;
  • були атрибутами хорошого врожаю.

У другої теорії більше прихильників, адже вулканічна порода по суті є мінеральним добривом. «Ми провели дослідження і отримали результати хімічного аналізу. У породі був дійсно високий рівень речовин, про які я б ніколи не подумав — кальцій і фосфор. Хімічний склад показав високий рівень елементів, які є ключовими для росту рослин і мають важливе значення для високої врожайності. Скрізь на острові ґрунт швидко зношувався, розмивався, з нього вимивалися елементи, що живлять рослини. Моаї займали центральне місце в ідеї родючості, і, згідно з віруваннями рапануї, їхня присутність тут стимулювала виробництво сільськогосподарської їжі», — вважає професор Шервуд.

Щодо причин зникнення корінного населення острова, то версій теж кілька, повідомляє Naked science. Жодна з них не підтверджена повністю, але докази є щодо кількох:

  • смерть у результаті міжплемінних війн;
  • прихід на острів європейців;
  • зміни клімату.

До 2016 року вважалося, що знайдені раніше на острові інструменти були знаряддями вбивства. Звідси і виникла теорія про війни, однак дослідження показали, що інструменти, найімовірніше, використовувалися для обробки землі, а через віддаленість острова вони відрізняються від інших знарядь людства того періоду. Інше призначення — ними могли наносити татуювання.

Ще дві теорії пов’язані між собою. Науковці у 2020 році знайшли докази того, що вимирання сталося після прибуття європейців. Інші дослідження доводять, що поява експедиторів тільки частково вплинула на занепад цивілізації. Острів’яни, ймовірно, пережили три основних кризи:

  • перша — 1450-1550 роки за часів малого льодовикового періоду;
  • друга  — 1722-1774 роки (причини невідомі);
  • третя — через епідемічні захворювання і работоргівлю в XIX у зв’язку з приходом європейців;
  • четверта — через зміни клімату ґрунт виснажився і у аборигенів зменшилися можливості для вирощування продуктів харчування.

Раніше Заборона розповідала про іспанську древню споруду, яка відкрилася через вкрай посушливе літо. Унікальна пам’ятка нагадує британський Стоунхендж, але є значно старшою.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій