'
Читаєте зараз
Право на аборти закріплять у конституції Франції: як на це вплинуло рішення Верховного суду США

Право на аборти закріплять у конституції Франції: як на це вплинуло рішення Верховного суду США

Ilona Kivva
Автор:
  • Такі зміни захистять право на аборт в майбутньому Франції.
  • Європарламент ухвалив резолюцію, аби переривання вагітності внесли до Хартії основних прав ЄС.
  • У США понад 50 років тому право жінки на аборт визнали конституційним, але у червні 2022 року його скасували. 

У Франції планують зробити право на аборт конституційним. Каталізатором цього, як і резолюції Європарламенту, стало скандальне рішення Верховного cуду США, який повернув кожному штату можливість самостійно ухвалити закон щодо заборони абортів. Тим самим десятки мільйонів американських жінок було позбавлено права на безпечне переривання вагітності.

Заборона розповідає про важливість змін в конституції Франції,  резолюцію Європарламенту та скасування історичного рішення у США.


Закріплення права на аборт у конституції: що це означає для Франції

Французький президент Емманюель Макрон пообіцяв, що в найближчі кілька місяців уряд подасть до парламенту законопроєкт, який закріпить права на аборт у конституції Франції, пише France 24.

«Це закріпить свободу жінок вибирати аборт і стане гарантією того, що ніщо ніколи не зможе обмежити або скасувати це право, оскільки воно стане незворотним», — заявив Макрон під час церемонії вшанування французької феміністки та юристки туніського походження Жизель Халімі, яка активно підтримувала право на аборт.

Відповідне право закріплено в законі 1975 року, який стосується добровільного переривання вагітності. Але внесення його до конституції ускладнить будь-яке скасування права на аборт для наступних поколінь влади. 

Читати більше новин в Telegram

У липні 2022 року, Європарламент ухвалив резолюцію, яка закликає Європейську Раду внести право на переривання вагітності до статті 7 Хартії основних прав ЄС. Щоправда, цей документ має суто рекомендаційний характер та не зобов’язує держави імплементувати положення Хартії у власне законодавство.

Країни ЄС повинні гарантувати доступ до безпечної, законної та безкоштовної процедури, повʼязаної з абортом. Для ухвалення такого рішення необхідна згода представників усіх країн, оскільки в Європейській Раді діє принцип одностайності. Але в деяких європейських державах аборти мають обмеження на законодавчому рівні. Наприклад, у Польщі переривання вагітності майже заборонено.

Скасування конституційного права на аборт у США

На закріплення права на аборт у французькій конституцій та на ухвалення резолюції Європарламенту вплинуло рішення Верховного Суду США, який в червні 2022 року скасував історичне рішення 1973 року в справі Ро проти Вейда, згідно з яким право на аборт вважалось конституційним, зазначає Reuters

Відповідне рішення відновлює здатність штатів ухвалювати закони на заборону переривання вагітності, та, як наслідок, позбавляє 36 млн жінок репродуктивного віку доступу до аборту, пише BBC із посилання на дані організації Planned Parenthood. 

У 13 штатах існували закони, які обмежували відповідне право, але для цього потрібне було окремо рішення Верховного суду для кожного регіону. Наприклад, у Техасі, заборонене переривання вагітності після шести тижнів.

Президент США Джо Байден розкритикував рішення суддів та назвав його екстремальним і небезпечним шляхом. На його думку, здоров’я жінок у США тепер під загрозою. «Це сумний день для суду і країни. Суд зробив те, чого він ніколи раніше не робив: прямо позбавив конституційного права, яке є таким фундаментальним для багатьох американців», — сказав Байден.

Раніше Заборона розповідала про дискримінаційну заборону в кримінальному кодексі Індонезії. Так, статеві стосунки між неодруженою парою каратимуть роком позбавлення волі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій