'
Читаєте зараз
Президентом Азербайджану обрали Алієва: до чого тут Карабах

Президентом Азербайджану обрали Алієва: до чого тут Карабах

Ilona Kivva
Автор:
  • За результатами підрахунку більшості бюлетенів на виборах президента Азербайджану перемагає чинний голова держави Ільхам Алієв (для нього це вже вп’яте).
  • Після офіційного оприлюднення результатів ЦВК передасть документи до Конституційного суду. За його рішенням кандидата оголосять обраним.
  • Вже вдруге президентські вибори в Азербайджані провели у позачерговому порядку. 

Сам Алієв пов’язав рішення про позачергові вибори 7 лютого з кількома політичними чинниками. Серед них і військова операція у Нагірному Карабасі. Річ у тім, що ситуація у регіоні останні 33 роки була головним каталізатор зміни влади.

Заборона розповідає про передумови перемоги кандидата на основі аналітичного матеріалу азербайджанського медіа Meydan TV.

Вибори президента в Азербайджані 2024: результати

За результатами підрахунку більшості бюлетенів на виборах президента Азербайджану перемагає чинний голова держави Ільхам Алієв, про що свідчать дані Центрального виборчого кабінету.

Підраховано вже 100% бюлетенів: Алієв набирає більш ніж 92.12% голосів виборців. За ним із результатом у 2.2% йде незалежний кандидат Захід Орудж. У решти конкурентів ще менше прихильності громадян. Дві основні опозиційні партії країни відмовились брати участь у виборах через їхню недемократичність. Явка становила майже 77%.

ЦВК оприлюднив офіційні результати 9 лютого. Після цього комісія передасть документи до Конституційного суду. За його рішенням кандидата оголосять обраним та призначать церемонію інавгурації.

Читати більше новин в Telegram
Результати екзит-полів. Інфографіка: APA Group

Вже вдруге президентські вибори в Азербайджані проводять у позачерговому порядку. Вперше це сталося у 2018 році, коли голову держави обирали у квітні замість жовтня. Цього разу вибори провели майже на півтора року раніше, ніж планувалось. 

Сам Алієв пов’язав рішення про позачергові вибори 7 лютого з кількома політичними чинниками:

  • після осінніх подій 2023 року (19 вересня в Карабаху відбулася локальна військова операція) настав новий період. І вибори підіб’ють підсумки попереднього періоду та стануть початком нового;
  • «оскільки вибори президента є найважливішими з усіх виборів, то першими виборами, які будуть проведені на всій території країни, мають бути президентські»;
  • в жовтні 2023 року виповнилося 20 років його президентства: «Ми маємо це прийняти як певний результат».

Але опозиція не вважає перелічені Алієвим причини переконливими. 

Перемога Алієва: що могло стати ключовим фактором

Чи не головним чинником міг стати конфлікт у Нагірному Карабасі. Річ у тім, що він був основним каталізатором зміни влади в Азербайджані за останні 33 роки.

На 17-му році правління Алієва почалася 44-денна війна. У день звільнення Шуші Ільхама Алієва привітали навіть Алі Керімлі та Іса Гамбар, які перебували в непримиренній опозиції до нього. Його суперник на виборах 2003 року Етібар Мамедов заявив, що народ має бути вдячний Ільхаму Алієву за звільнення Карабаху. Так старожили опозиції та основні опоненти Ільхама Алієва фактично визнали, що не бачать йому альтернативи.

Потім прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, президент РФ Путін та лідери низки західних держав підтвердили, що Карабах є частиною Азербайджану. А офіційна пропаганда подала це як успіх азербайджанської дипломатії.

Події останніх трьох років змінили ставлення до Ільхама Алієва в різних верствах суспільства. Навіть люди, які тривалий час були в опозиції до влади, перейшли на інший бік. Наприклад, композитор Джаваншир Гулієв, який емігрував на знак протесту проти режиму Алієва, заявив, що проголосує за нього на президентських виборах. А от Раїс Расулзаде, онук засновника Азербайджанської Демократичної Республіки 1918 року Мамеда Аміна Расулзаде, сказав, що якби його дід був живий, то проголосував би за Ільхама Алієва.

На цьому фоні логічно припустити, що призначення виборів на період, коли рейтинг Ільхама Алієва вищий, ніж будь-коли, було продуманим рішенням.

Раніше Заборона розповідала про порівняння конфліктів у Карабасі та Придністров’ї та про те, які паралелі та уроки з Карабаського прецеденту може винести Молдова та інші пострадянські країни. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій