'
Читаєте зараз
Своїх не вистачає: РФ хоче стежити за Україною через іранський супутник

Своїх не вистачає: РФ хоче стежити за Україною через іранський супутник

Markiian Oliiarnyk
  • Космічний супутник Khayyam збудований за проєктом російського зонда «Канопус-В».
  • Попередні іранські космічні програми зазнали невдач, тому Тегеран замовив апарат у Москви.
  • РФ не вистачає розвідувальних можливостей та безпілотників у протистоянні із ЗСУ, тому агресор сподівається на поміч іншої країни-терористки.

Російська Федерація запустить космічний зонд-шпигун «Хаям», розроблений спеціально для Ісламської Республіки Іран. Але протягом перших місяців ним користуватимуться російські військові, щоб покращити свої можливості у війні проти України. Тегеран також пообіцяв Москві надати свої безпілотні літальні апарати (БПЛА).

Заборона розповідає про співпрацю двох найбільш підсанкційних країн світу.


Запуск супутника Хаям: плани Росії

Російське космічне агентство «Роскосмос» анонсувало запуск розвідувального космічного апарату під назвою Khayyam («Хаям») на замовлення Ірану, який має відбутися 9 серпня 2022 року, пише The Washington Post. На орбіту його доставить ракета-носій «Союз», яка злетить з аеродрому Байконур, що у Казахстані. 

«Новий супутник, який Росія готується запустити від імені Ірану, значно розширить здатність Тегерана шпигувати за військовими цілями на Близькому Сході, але спочатку Москва має намір використовувати космічний апарат для допомоги своїм власним військовим зусиллям в Україні», — цитує видання неназваних спецслужбовців з країн Заходу.

Москва вже повідомила Тегеран про свої плани користуватися супутником протягом кількох місяців або навіть довше, щоб слідкувати за переміщенням і логістикою своїх військ та українських військ. Потреба використання чужого обладнання пояснюється тим, що окупантам не вистачає своїх власних розвідувальних можливостей. 

Читати більше новин в Telegram

Іран звернувся до РФ з проханням побудувати новий зонд, оскільки власні космічні програми ісламської країни провалилися. Запущений у 2020 році супутник Noor-1 мав цілу купу технічних проблем, що у Пентагоні його навіть прозвали «вебкамерою, що перекидається». Так, Кремль пообіцяв побудувати для Тегерану апарат серії «Канопус-В», оснащений камерою високої роздільної здатності. За даними WP, вона становитиме 1.2 метра. Це значно поступається якості американських супутників, але й переважає усе, що зараз є у наявності в Ірану.

Космічний апарат «Канопус-В». Фото: Wikimedia  

Потенційно найбільш суттєвою перевагою «Хаяма» є здатність вести безперервне спостереження за стратегічними об’єктами. Йдеться зокрема про військові бази в Ізраїлі, нафтопереробні заводи та іншу життєво важливу інфраструктуру в сусідніх державах Перської затоки.

Іранські безпілотники для РФ: що відомо

Тегеран підтримує Росію у війні проти України й навіть запропонував окупантам військову допомогу у вигляді своїх передових безпілотних літальних апаратів.

«Інформація розвідки вказує на те, що уряд Ірану готується надати Росії до кількох сотень [дронів], включно з бойовими БПЛА, якнайшвидше», — повідомив 12 липня радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван. Як з’ясувалося, російські посадовці щонайменше двічі відвідували аеродроми в Ірані, щоб оглянути літальні апарати.

Військовим РФ гостро не вистачає своїх власних дронів на війні проти України, як ударних, так і розвідувальних. Чимало з тих, що були, збили українські захисники, а швидко виготовляти нові країна-агресорка не може через західні санкції. Держдепартамент США пригрозив відчутним посиленням і без того жорстких обмежувальних заходів як РФ, так і Ірану, якщо така угода буде реалізована.

Згодом, 22 липня моніторингова група The Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) повідомила, що Військово-повітряні сили Ізраїлю завдали ракетного удару по військових позиціях у Сирії. Однією з цілей виявився завод на околицях Дамаска, де збирали іранські безпілотники. Ймовірно, на ньому також були ті БПЛА, які РФ хотіла собі отримати.

Станом на кінець липня у Пентагону не було даних, що Іран таки передав росіянам свою техніку. Утім у звіті за 2 серпня 2022 року експерти з американського Інституту вивчення війни зазначили, що перша партія вже може бути в Росії. Принаймні на це вказує аналіз кількох неофіційних іранських джерел. Зазначається, що разом з дронами Тегеран відправив і своїх пілотів, щоб вони вчилися літати на російських Су-35. Потенційно, ці літаки можуть бути частиною угоди між двома країнами-терористками.

Раніше Заборона розповідала про те, що США можуть визнати Росію державою-спонсором тероризму за геноцид українського народу. У цьому клубі країн-ізгоїв вже перебувають Іран, Куба, Сирія та Північна Корея.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій