'
Читаєте зараз
Пропаганда антивакцинації та торгівля людьми. З’явилися деталі грандіозного розслідування Facebook Papers

Пропаганда антивакцинації та торгівля людьми. З’явилися деталі грандіозного розслідування Facebook Papers

Markiian Oliiarnyk
  • Компанія Facebook ігнорує проблему масової пропаганди антивакцинаторських настроїв.
  • Facebook та інші сервіси компанії роками використовували як майданчик для торгівлі людьми.
  • Марк Цукерберг підтримав ініціативу блокувати антидержавні публікації, спрямовані проти влади комуністичного В’єтнаму. 

Компанія Facebook потерпає від скандалів і розслідувань, що виникли внаслідок розкриття таємних матеріалів про функціонування компанії. Справою Facebook Papers займаються не лише федеральні органи США, а й провідні світові ЗМІ, які 25 жовтня 2021 року опублікували кілька десятків матеріалів з результати своїх розслідувань на основі розкритих документів.

Заборона ознайомилася з опублікованими матеріалами та коротко розповідає про три найважливіші деталі скандалу Facebook Papers. Світові видання опублікували лише малу частину тієї інформації, якою вони володіють, і у майбутньому вони поступово будуть оприлюднювати нові деталі справи Facebook Papers.


Поширення дезінформації про вакцинацію у коментарях Facebook

Facebook зазнав нищівної критики через свою провальну програму боротьби з поширенням дезінформації щодо COVID-19. Зокрема компанії дісталося й від президента США Джо Байдена, який звинуватив соцмережу у «вбивстві людей» через те, що вона дозволила антивакцинаторським настроям вийти з-під контролю, пише видання The Verge у своєму звіті, присвяченому оприлюдненню інформації з розкритих документів компанії Facebook.  

За даними видання, у документі за березень 2021 року йдеться про те, що платформа Facebook була непідготовленою до таких обсягів дезінформації. 

«Наші алгоритми виявлення коментарів, в яких поширюється сумнівна інформація щодо вакцин, англійською мовою працюють дуже погано, а іншими мовами — взагалі не працюють. Нам потрібно запровадити нову політику, спеціально спрямовану на виявлення сумнівної інформації щодо вакцинації у коментарях», — йдеться у документі.  

Читати більше новин в Telegram
Протест антивакцинувальників з плакатами. 28 вересня 2021 року, Сан-Дієго, штат Каліфорнія, США. Фото: Sandy Huffaker/Getty Images

За словами іншого працівника компанії, коментарі у Facebook є основним каналом поширення неправдивої інформації. І для модераторів мережі вони є майже повністю сліпою зоною. The Verge пише, що у Facebook таки є проект захисту проти поширення дезінформації щодо COVID-19 (COVID-19 lockdown defense), який повинен займатися відстеженням сумнівних коментарів щодо вакцинації. Однак, згідно з опублікованими документами, він ніколи не використовувався, а станом на березень 2021 року у ньому взагалі не було інфраструктури модерації коментарів: ні системи маркування, ні інструкцій, ні системи класифікаторів для виявлення ключів у коментарях. 

Згідно з дослідженням агенції First Draft, проведеним у травні 2021 року, кожен п’ятий коментар до постів про вакцинацію на Facebook, містить якусь дезінформацію. Водночас The Verge пише, що у розкритому документі зазначалося, що «поширеність сумнівних коментарів до публікацій про вакцинацію англійською мовою становить 50%».

У середині жовтня 2021 року Facebook зробила деякі кроки для боротьби з дезінформацію в коментарях, зокрема запровадила нові правила зниження рейтингу коментарів. Однак важливо інше: за розв’язання проблеми з поширенням дезінформації щодо вакцинації компанія взялася лише через пів року після того, як щодо неї було піднято внутрішню тривогу, пише The Verge.

Торгівля людьми через Facebook

23 жовтня 2019 року компанія Apple пригрозила видалити Facebook і Instagram з App Store через проблему з поширенням контенту, пов’язаного з торгівлею людьми, пише The Wall Street Journal. До таких заходів у Apple вдалися після того, як BBC опублікував матеріал розслідування, згідно з яким у Facebook та Instagram було організовано «ринок домашніх працівників», де продавці заохочували покупців до жорстокого поводження з «товаром» і закликали відбирати у них паспорти.      

Анкети жінок, яких купують і продають як домашніх працівниць. Фото: BBC

Згідно з розкритими таємними документами, у компанії знали про цю проблему, але ніяк на неї не реагували. Причиною такого ігнорування може бути незначна кількість контенту такого характеру на платформі (було виявлено менше 2%). Однак тільки після того, як про цю проблему заговорили в Apple та у світових ЗМІ, компанія Facebook почала її  вирішувати.

В результаті ретельної модерації було заблоковано 1021 обліковий запис та видалено 129 121 фрагмент контенту. Також компанія заборонила розміщувати на своїх ресурсах оголошення про наймання домашніх працівників. Таке рішення було прийняте з огляду на те, що політика Facebook має певні вразливості, які з великою ймовірністю можуть призводити до експлуатації домашніх працівників.

Тотальний контроль Марка Цукерберга

У ще одному розкритому документі зазначалося, що Марк Цукерберг особисто гарантував дотримання компанією Facebook репресивного закону введеного у В’єтнамі, погодившись більш агресивно модерувати «антидержавний» контент на платформі, пише The Washington Post

Рішення Цукерберга по В’єтнаму свідчить про його рішучість забезпечити тотальну домінацію Facebook, іноді жертвуючи цінностями, які він публічно пропагує. Такий висновок витікає зі слів Френсіс Хоген, експрацівниці компанії Facebook, яка розкрила десятки тисяч документів компанії федеральним органам США. Вона близько 20 разів посилалася на публічні заяви Цукерберга у своїх скаргах, стверджуючи, що тотальний  рівень контролю генерального директора компанії свідчить про те, що саме він несе відповідальність за велику кількість соціальних проблем. 

Генеральний директор компанії Facebook Марк Цукерберг на конференції Allen & Company Sun Valley Conference SUN VALLEY. 8 липня 2021 року, Сан-Валлі, штат Айдахо, США. Фото: Kevin Dietsch/Getty Images

На підтвердження її слів Bloomberg News наводить слова інших працівників компанії, які заявили, що багато ініціатив зі зниження кількості шкідливого контенту в соцмережі неодноразово блокувалися самим Цукербергом. 

Politico повідомляє, що трудовий колектив компанії Facebook часто буває деморалізованим через нездатність вплинути на рішення Цукерберга. «Якщо ми дійсно хочемо змінити стан нашої інформаційної екосистеми, нам потрібна революція, а не еволюція наших систем. Якщо у вас недостатньо хорошого контенту для просування, то він ніколи й не з’явиться, якщо ми будемо лише знижувати рейтинг поганого», — передає слова одного з працівників компанії Facebook видання The Verge.

Раніше Заборона розповідала про намір Марка Цукерберга створити метавсесвіт і  змінити назву групи компаній Facebook, щоб відвернути увагу від скандалів довкола компанії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій