'
Читаєте зараз
New York Times викрили, що Facebook надавав доступ до особистих даних користувачів десяткам компаній. Серед них є «Яндекс»

New York Times викрили, що Facebook надавав доступ до особистих даних користувачів десяткам компаній. Серед них є «Яндекс»

Samuil Proskuryakov

Адміністрація соціальної мережі Facebook протягом багатьох років надавала доступ до інформації (зокрема, особистої) користувачів приблизно 150 компаніям. За інформацією The New York Times, серед партнерів соцмережі був російський «Яндекс».

Що відомо

Журналісти видання поспілкувалися із колишніми співробітниками Facebook, а також ознайомилися з документами, підготовленими її підрозділом, який відстежує партнерські відносини з іншими структурами. Як зазначає NYT, спеціальні угоди, детально описані на сотнях сторінок вищезазначених документів та інформація від екс-співробітників компанії свідчить, що персональні дані користувачів соціальної мережі Facebook стали найціннішим товаром цифрової епохи, що активно продавався деякими із найвпливовіших корпорацій у Кремнієвій долині та за її межами.

У матеріалі NYT стверджується, що «протягом багатьох років Facebook надавала деяким із найбільших технологічних компаній світу глибший доступ до особистих даних користувачів, ніж вона повідомляла, по суті, зазначені партнери по бізнесу виводилися з-під дії її звичайних правил, що стосуються особистої інформації».

Читайте також: Ваші додатки знають, де ви були минулої ночі. І вони не тримають це в секреті

Читати більше новин в Telegram

Загалом угоди, описані в документах, були вигідні понад 150 компаніям, які запитують дані сотень мільйонів людей на місяць. Усі угоди, перші з яких були укладені ще у 2010 році, були активні минулого року, а деякі з них існують і досі.

Адміністрація соцмережі, зокрема відкрила розробленій Microsoft пошуковій системі Bing доступ до всіх імен осіб, що перебувають у списках друзів користувачів Facebook без згоди із боку останніх. Сервіси Spotify і Netflix нібито мали можливість читати приватні повідомлення, якими користувачі обмінювалися в соцмережі. У Facebook, як зазначається в матеріалі NYT, дозволяли онлайн-ритейлеру Amazon дізнаватися імена та контактні дані людей, які входили до списків друзів користувачів, а корпорація Yahoo отримала можливість переглядати потоки повідомлень друзів уже цього літа, незважаючи на публічні заяви про те, що Facebook припинила подібний обмін роками раніше.

Можливі порушення

У публікації стверджується, що дані практики можуть бути порушенням встановлених регуляторами США правил, згідно з якими соцмережа не може надавати третій стороні дані користувачів без дозволу з їхнього боку.

За твердженням газети, деякі з партнерів соцмережі мали доступ до ще більшого обсягу інформації, ніж компанія Cambridge Analytica, яка виявилася в центрі скандалу в березні цього року.

У матеріалі наводиться коментар глави підрозділу Facebook, що займається питаннями конфіденційності, Стіва Саттерфілда. Він запевнив, що співпраця зі зазначеними компаніями не була порушенням. Водночас Саттерфілд підкреслив, що в даний час дані зв’язки здебільшого згортаються.

Відносини з «Яндексом»

Видання NYT звертає пильну увагу на те, що російська компанія «Яндекс» входила до числа партнерів Facebook і нібито мала доступ до деяких даних користувачів навіть після того, як соціальна мережа припинила ділитися ними з іншими додатками, посилаючись на ризики для конфіденційності. У публікації наголошується, що, за словами представника «Яндекса», у цій компанії не були поінформовані про наявність даного доступу і не знали, чому адміністрація соцмережі могла його надати.

Як зазначає NYT, у жовтні Facebook заявив, що «Яндекс» не є партнером по інтеграції. Але на початку грудня, коли видання готувалося опублікувати цю статтю, Facebook доповів законодавцям конгресу, що це правда.

Читайте також: Американські військові розсекретили об’єкти. Через фітнес-додаток

У матеріалі також йдеться, що «неясно, наскільки ретельно Facebook стежила за своїми партнерами у сфері обміну даними».

Як стверджує газета, представники «Яндекса» повідомили, що не знайшли свідчень будь-яких перевірок щодо компанії із боку Facebook.

У публікації у зв’язку з цим відзначається, що українські спецслужби раніше звинувачували «Яндекс» у передачі певної  інформації російській владі. Представники російської корпорації назвали ці твердження «безпідставними».

Photo by Glen Carrie on Unsplash

Реакція Facebook

Як зазначає Business Insider, компанія Facebook визнала, що дозволяла зовнішнім компаніям, а саме Spotify і Netflix, отримувати доступ до особистих повідомлень мільйонів людей.

Відповідаючи на резонансний звіт New York Times про те, як Facebook ділиться даними користувачів із партнерами, компанія визнала, що надала стороннім компаніям широкий доступ до повідомлень.

Це говорить про те, що люди могли увійти в такі сервіси, як Spotify, за допомогою свого облікового запису Facebook, а потім відправляти повідомлення через додаток Spotify.

Компанія написала в блозі:

«Чи отримали партнери доступ до повідомлень? Так. Але людям спочатку потрібно було явно увійти у Facebook, щоби використовувати функцію обміну повідомленнями партнера. Візьмемо, наприклад, Spotify. Після входу у свій обліковий запис Facebook у настільному додатку Spotify ви можете відправляти та отримувати повідомлення, не виходячи із програми. Наш API надав партнерам доступ до повідомлень цієї людини, щоби використовувати цю функцію».

Слід зазначити, що і Spotify, і Netflix інформували NYT про те, що вони не знали про такий широкий доступ.

Недавній скандал

У США в останні місяці приділяють особливу увагу питанням, що стосуються збору особистих даних компаніями, які працюють в інтернеті. Як писала раніше Заборона, одним із приводів для цього став гучний скандал, у центрі якого опинився Facebook. Він вибухнув після того, як у березні The New York Times повідомила, що британській аналітичній компанії Cambridge Analytica вдалося зібрати особисті дані понад 50 млн користувачів соцмережі. Пізніше Facebook повідомив про витік даних майже 90 млн юзерів. Інформація була використана для розробки алгоритму аналізу політичних уподобань виборців. Як розповіли колишні співробітники вищезазначеної британської компанії, яку підозрюють у маніпулюванні громадською думкою під час виборів у США та референдуму щодо виходу Великої Британії з Європейського Союзу, створений алгоритм полегшував розсилку користувачам політичної реклами із метою вплинути на їхні голоси.

Главі Facebook Марку Цукербергу в квітні довелося виступити на двох слуханнях в Конгресі США. Підприємець запевнив американських законодавців, що надалі в Facebook будуть дбайливіше поводитися з особистими даними користувачів.

Новини швидко та коротко – підписуйтесь на Заборону у Telegram 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій