Читаєте зараз
Протестувальники дотиснули владу: в Ірані розпустять поліцію моралі

Протестувальники дотиснули владу: в Ірані розпустять поліцію моралі

Ilona Kivva
Автор:
  • Мітинги в країні спалахнули у вересні 2022 року після загибелі 22-річної Махси Аміні. Дівчину до смерті побили через неправильно вдягнутий хіджаб.
  • Люди кілька тижнів вимагали розпустити уряд та скасувати низку норм у законодавстві.
  • Закон про дрес-код був введений у 1979 році та не змінювався з того часу.

Влада Ірану нібито погодилася переглянути дискримінаційні норми, які вимагають від жінок дотримуватися жорсткого дрес-коду. Одним із кроків стане розпуск поліції моралі — правоохоронної структури, яка слідкує за дотриманням цих правил і яку звинувачують у жорсткому зловживанні владою.

Заборона розповідає про зміни в законодавстві країни.


Поліція моралі і обов’язковий хіджаб: влада Ірану змінить закони

На тлі протестів, що тривають з вересня 2022 року, переглянуть закон, який вимагає від жінок покривати голову, пише The Guardian

«І парламент, і судова система працюють [над питанням], чи потребує закон будь-яких змін. Команда перевірки вже зустрілася з парламентською комісією з культури і зробить свої висновки», — заявив генеральний прокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері.

Він також додав, що поліція моралі Ірану, яка відповідає за дотримання ісламського дрес-коду, розпускається. Однак станом на 5 грудня 2022 року Міністерство внутрішніх справ країни, якому підпорядковується структура, не підтвердило цю інформацію.

Читати більше новин в Telegram

Обидві зміни ініціював Союз ісламської народної партії, сформований родичами колишнього президента-реформатора Мохаммада Хатамі.

«Якщо це підтвердиться, скасування поліції моралі буде поступкою, але немає гарантій, що цього буде достатньо, щоб зупинити протести, під час яких демонстранти спалювали свої головні убори», — зазначили у BBC.

Заворушення в Ірані у 2022 році: з чого почалися

Масові протести спалахнули 16 вересня 2022 року після того, як поліція моралі до смерті побила 22-річну іранку курдського походження Махсу Аміні. Причиною став неправильно вдягнутий хіджаб, що є порушенням законів шаріату.

Смерть дівчини набула розголосу у ЗМІ та соціальних мережах. Вже на її похоронах у рідному місті Секкез почалися перші мітинги. За кілька днів люди вийшли на вулиці й в інших містах, зокрема, у столиці Тегерані. 

Протестувальники вимагають змінити дискримінаційні закони, яким вже кілька десятків років та розпустити уряд. На протестах жінки в пам’ять про Аміні знімають та спалюють свої хіджаби. Влада дозволила поліції застосовувати жорсткі правила, що призвело до десятків жертв.

Паралельно своєрідні онлайн-протести почалися і у мережі. Жінки викладають ролики, на яких палять хіджаби або зістригають волосся.

Закони шаріату для жінок в Ірані

Жінки в країні мали вкрай обмежені права, поки у 1930-х роках до влади не прийшов шах Мохаммед Реза Пахлаві. Він провів масштабну реформу: жінкам дозволили навчатися в університетах, а хіджаб та інший закритий одяг став необов’язковим, пише BBC.

В 1979 році у результаті революції до влади прийшов аятола Хомейні. Він пропагував збільшення впливу шаріатських законів на всі сфери життя суспільства. Особливо гостро його політика торкнулася жінок. Так, один із встановлених Хомейні законів зобов’язав їх ходити виключно у вільному, довгому та закритому одязі, який приховує фігуру, а також покривати волосся. Для того, аби слідкувати за дотриманням закону була сформована поліція моралі.

Ці правила діють і у 2022 році. За порушення загрожує публічна догана, штраф або арешт. Однак у великих містах останніми роками більшість жінок частково ігнорували закон, обираючи відкриті хустини, якими лише злегка прикривали голову. 

Заборону посилили у липні 2022 року після того, як чинний президент країни Ібрагім Раїсі наказав збільшити нагляд за правильним носінням хіджабу, повідомляє «Радио Озоди».

Так, у деяких містах випустили директиви щодо заборони жінкам вдягати хіджаб, який відкриває волосся, шию чи плечі. У відповідь на тиск зі сторони уряду активісти організували кампанію, яка закликає жінок виходити на вулиці іранських міст без покритої голови.

Раніше Заборона розповідала про масштабні протести, які спалахнули в Китаї через жорстку політику нульового ковіду. Люди вимагають скасувати чинну стратегію боротьби з коронавірусом, а також усунути лідера Китайської Народної Республіки від влади.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій