'
Читаєте зараз
Принцип Макгайвера: військові аналітики захопилися особливим вмінням ЗСУ

Принцип Макгайвера: військові аналітики захопилися особливим вмінням ЗСУ

Ilona Kivva
Автор:
  • Українські військові вдаються до неординарного застосування зброї під час найзнаковіших боїв.
  • Ексголовнокомандувач армії США в Європі переконаний, що одним з найяскравіших прикладів винахідливості ЗСУ є потоплення крейсера «Москва».
  • Також українська авіація єдина у світі змогла адаптувати американські ракети AGM-88 HARM під радянські винищувачі МіГ-29.

Військові аналітики з Пентагону вражені вмінням Збройних сил України швидко вигадувати імпровізовані, але дієві методи використання зброї для знищення ворога. Вони назвали таку стратегію «принципом Макгайвера», тобто з відсилкою на популярне американське телешоу, у якому головний герой постійно знаходить прості способи, щоб вийти зі складних ситуацій.

Заборона розповідає про найбільш неординарні вигадки українських захисників.

Хитрощі ЗСУ у використанні зброї: оцінка топофіцерів США

Українські оборонці досягли значних успіхів у війні, застосовуючи західну та вітчизняну зброю несподіваними способами, часто імпровізуючи з її використанням в залежності від умов довкола, пише The New York Times.

«Під час найзнаковіших атак, як от затоплення крейсера “Москва” у квітні 2022 року, українські війська використовували зброю у спосіб, якого мало хто очікував», — кажуть експерти та чиновники Пентагону.

Серед найяскравіших прикладів — транспортування ракет вантажівками, щоб швидше доставляти їх на ударні позиції, а також встановлення ракетних систем на легких швидкісних катерах, щоб підвищити бойову міць на морі. 

Читати більше новин в Telegram

Великий подив в американських військових експертів викликає і висока ефективність турецьких безпілотників Bayraktar TB-2 на озброєнні ЗСУ. Попри свою бойову потужність, ці БПЛА вважаються доволі повільними, але Україна продовжує ефективно знищувати ворогів за їх допомогою. 

«Американські військові чиновники досі не розуміють, чому російські багаторівневі системи протиповітряної оборони не були такими ефективними для зупинки безпілотників, які не мають систем самооборони, легко помічаються радаром і летять зі швидкістю лише близько 128 кілометрів на годину», — зазначає видання.

Не меншим відкриттям для чиновників з Міноборони США стали модифікації, до яких вдалися українські воїни з набагато менше потужними недорогими дронами, які вони самотужки підлаштували для скидання гранат та інших легких боєприпасів.

Кейс знищення Москви

Винятковими є і масштабні українські розробки. Так, під час атаки на флагман Чорноморського флоту РФ «Москва» було використано протикорабельну ракету «Нептун» українського виробництва. Вона базується на радянській Х-35, але для потреб ВМС України її значно покращили, збільшивши дальність, оснастивши сучасною електронікою та створивши мобільну наземну пускову установку.

«З “Москвою” вони [українські військові] створили дуже ефективну протикорабельну систему, яку розмістили на задній частині вантажівки, щоб зробити її мобільною та пересувною», — каже старший радник міжнародної правозахисної організації Human Rights First генерал Фредерік Ходжес, який був головнокомандувачем армії США в Європі.

Винахідливість українські військові інженери демонструють і в авіації. Встановили на винищувачі МіГ-29 радянської розробки протирадіаційні ракети AGM-88 HARM, надані США. Такого ніколи не робила жодна авіація у світі. 

HARM призначені для пошуку та знищення радіолокаційних систем протиповітряної оборони. Вони є несумісними з будь-якими радянськими винищувачами, але українцям вдалося переналаштувати датчики наведення так, щоб пілоти могли запускати ці американські снаряди.

«Ви не можете просто повісити будь-яку ракету на будь-який літак — тут задіяно багато авіоніки та інших аспектів польоту та високопродуктивних літаків, а вони це зробили. Адаптація поставлених американських ракет HARM для роботи на МіГах продемонструвала глибину технологічного ноу-хау», — переконаний Ходжес.

Усі ці хитрощі генерал назвав «принципом Макгайвера». Таким чином він натякнув на популярне американське телешоу 1980-х років, у якому головний герой використовує прості, імпровізовані пристрої, щоб вийти зі складних ситуацій.

Раніше Заборона розповідала про імпровізовану зброю, яку вигадують українські захисники. Так, українські механіки створили реактивну артсистему «Відьмак». Також воїни придумали встановлювати на пікапи реактивні пускові установки з трофейних гелікоптерів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій