Призов з 25 років і не тільки: як зміниться мобілізація у 2024 році
- 2 квітня 2024 року президент України підписав низку документів, які стосуються призову, військового обліку та безпосередньо служби.
- Серед іншого, в країні більше не існує статусу «обмежено придатний».
- Акт про електронний реєстр військовозобов’язаних містить кілька суперечливих положень.
В Україні зменшиться призовний вік до 25 років, тобто мобілізувати до лав війська зможуть саме із цього віку (раніше було з 27 років). А от для військових запрацює низка спрощень: в електронний вигляд мають перевести більшість бюрократичних процедур, серед яких отримання статусу УБД чи особи з інвалідністю внаслідок війни.
Заборона розповідає про низку остаточно затверджених законопроєктів, що стосуються мобілізації та війська.
Призов із 25 років: як відбуватиметься
В Україні призовний вік знизиться із 27 до 25 років. Президент України Володимир Зеленський 2 квітня 2024 року підписав законопроєкт №9281 про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», йдеться на сайті Верховної Ради України.
Документ український парламент ухвалив ще в травні 2023 року. З тих під законопроєкт очікував на підпис президента. Тепер він набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Фактично, закон зменшує граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників (строкова служба) до 25 років. Але під час дії воєнного стану відповідний призов не проводиться і мобілізувати призовників не можна.
Читати більше новин в TelegramРіч у тім, що в Україні є два військові обліки:
- призовників;
- військовозобов’язаних.
Людина могла перебувати тільки на одному з них: з 18 до 27 років — на обліку призовників, після — військовозобов’язаних. Тобто тепер до 25 років чоловіків не можуть призвати на фронт, тоді як раніше не могли призвати до 27 (виняток — якщо йдуть добровольцями).
Важливо! Могли мобілізувати до війська до 27 років і раніше, але тільки якщо людина раніше вже проходила строкову службу. В такому разі громадянин набував статусу військовозобовʼязаного.
Електронний кабінет призовника: що це таке
Окрім документа про зменшення граничного віку перебування громадян на обліку призовників, 2 квітня Зеленський підписав законопроєкт про електронний реєстр військовозобовʼязаних. Акт передбачає значне розширення реєстру військовозобов’язаних «Оберіг».
Основні положення:
- наповнення реєстру інформацією про номери телефону, адреси електронної пошти, відомості про володіння іноземними мовами, відомості про документи, що дають право громадянину України на виїзд за кордон та повертатись;
- внесення до реєстру відомостей про наявність водійського посвідчення і права на володіння зброєю;
- внесення інформації про результати медичного огляду і про участь громадянина в бойових діях;
- надання доступу до інформації через електронний кабінет військовозобов’язаного;
- дані в реєстр вноситимуться без згоди громадянина, окрім даних про його членів сім’ї;
- передбачено створення реєстру військовослужбовців.
Останнє нововведення має дозволити спростити отримання статусу учасника бойових дій (УБД) — Необхідні документи для отримання можна буде подати онлайн.
Статус буде надаватись автоматично, після того, як сформується відповідний витяг з реєстру. До нього буде додано унікальний код (QR, штрих, або цифровий). В електронному форматі можна буде набути та статусу особи з інвалідністю в наслідок війни.
Документ підтримали у Міноборони, стверджуючи що він сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також переведе послуги та процеси для військовослужбовців у зручний цифровий формат. Запровадження документа нібито також дасть можливість посилити кіберзахист та надасть право розміщувати ІТ-системи відомства у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО.
При цьому документ містить суперечливі положення. Як-от те саме зберігання даних на серверах країн НАТО, що в теорії може нести загрозу національній безпеці України. Юристи вважають, що внесення до реєстру інформації про здоровʼя, про освіту, про майновий стан є незаконним.
«Закон міг би бути сильно кращім і він не вирішує всіх питань. Питання захисту кінцевих станцій, наскільки я бачу, лишиться відкритим. А це ключове питання з безпекової, технічної та корупційної сторін. Сподіваюсь що рішення там теж буде. Нехай і криве. Інакше армію не цифровізують ніколи», — коментує документ засновник Ukrainian Witness Віталій Дейнега.
Обмежена придатність: чому скасували
Останнім підписаним був документ №10313 «Про зміни до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист». Проєктом закону передбачено скасування статусу «обмежено придатний до військової служби». Тепер військово-лікарська комісія зможе зробити тільки два висновки:
- придатний;
- непридатний.
Громадяни, які мали статус «обмежено придатний» повинні впродовж 9 місяців з моменту публікації закону знову пройти військово-лікарську комісію, за результатами якої буде надано новий висновок.
Документ також передбачає низку інших змін:
- можливість перебувати на лікуванні до 12 місяців (зокрема за кордоном) без проходження ВЛК;
- можливість звільнення військовослужбовців для догляду за хворою дитиною віком до 14 років та відпустки для військовослужбовців у разі народження дитини або після поранення;
- грошове забезпечення для військовослужбовців, визнаних обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
Раніше Заборона розповідала про фінансове бронювання від мобілізації. Уряд має плани зробити відстрочку, яка б залежала від рівня зарплати, або відповідних платежів.
Читати більше новин в Telegram