'
Читаєте зараз
Виклик у військкомат: у ЗСУ пояснили, чи можуть мобілізувати у 18 років

Виклик у військкомат: у ЗСУ пояснили, чи можуть мобілізувати у 18 років

Daniil Tsarevskyi
  • В Україні законом передбачено чотири види повісток, проте на час воєнного стану діє лише три.
  • Чоловіки встають на військовий облік, ще навчаючись у старших класах школи — з 17 років. 
  • Студенти досі мають право на відстрочку від військової служби.

Отримати повістку цілком законно можна з 18 років, але вона не передбачає призову. Річ у тім, що до введення воєнного стану в Україні для чоловіків від 18 до 27 років діяла строкова служба віком, тож фактично вони є непризовними. Однак потрапити до лав ЗСУ такі люди все ж можуть за однієї умови.  

Заборона розповідає про порядок вручення повісток в Україні.

Виклик у ТЦК у 18 років: чи законний

В Україні чоловіки встають на військовий облік, ще навчаючись у старших класах школи — з 17 років. Тож повістку цілком законно можна отримати вже у 18, проте це не означає мобілізацію, розповів начальник служби зв’язків з громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо.

«Так — їм можуть вручити повістку, тоді вони просто з’являються у свій ТЦК та СП, показують довідку про навчання або приходять з приписним свідоцтвом. Краще мати ці всі документи при собі та всі ці питання відразу знімаються. Повістка — це не відправка на фронт. Повістка — це для уточнення облікових даних», — пояснив Фітьо.

18-річних не можуть забрати до армії по мобілізації. До введення воєнного стану в Україні діяла строкова служба для чоловіків віком від 18 до 27 років, тож зараз 18-річні цілком можуть приєднатися до лав ЗСУ добровільно. 

Читати більше новин в Telegram

Повістки: які бувають в Україні

Навіть якщо вам понад 27 років і вручили повістку, це не означає мобілізацію. Згідно з законом, існують чотири види повісток:

  • перевірочна, для уточнення даних — вручається для внесення відомостей до бази щодо нього сімейного стану, працевлаштування, дітей;
  • на медкомісію — зобов’язує призовника пройти медичне обстеження ВЛК. До документа додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій зазначається про придатність чи непридатність до строкової служби;
  • для призову на строкову службу — вказано термін, коли необхідно з’явитися до військкомату (під час дії воєнного стану не вручаються);
  • мобілізаційне розпорядження — вручається військовозобов’язаним чоловікам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби під час оголошення мобілізації.

Варто зазначити, що вручити повістку можуть не тільки представники ТЦК. За розпорядженням від територіального центру комплектації це мають право зробити:

  • виконавчі органи сільських, селищних, міських рад;
  • керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.
Повістка нового зразка, запроваджена в Україні на початку 2023 року. Старі бланки відтепер вважаються недійсними. Фото: Telegraf

Студенти: чи можуть відправити служити

Норма в законі, що стосується мобілізації студентів, одна з найрозмитіших. Серед умов вказано тільки те, що вони повинні навчатися за денною або дуальною формами навчання. При цьому якого ступеня має бути навчання та чи одноразово діє ця норма, не уточнюється.

«Якщо ви будете здобувати вищу освіту, за денною або дуальною формами, в тому числі навчаючись на магістратурі, то ви у будь-якому разі не підлягатимете мобілізації. Вказана норма закону не містить винятків щодо того, це перша чи друга магістратура [чи бакалаврат], бюджет чи контракт, перша чи друга освіта тощо. Відповідно, ви маєте право на звільнення від мобілізації, навіть якщо це буде ваша друга магістратура», — пояснив адвокат Богдан Пересада.

При цьому мобілізації однозначно підлягають студенти, які навчаються на заочній формі. Ступінь здобуваної освіти (бакалаврат чи магістратура) тут не впливає.

Зауважимо, що у Раді ще у вересні-2023 було зареєстровано документ №9672 щодо внесення змін у ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.  Право на відстрочку мають намір забрати у чоловіків, які здобувають другу, третю і так далі вищу освіту за певних умов.

Раніше Заборона розповідала про зміни в мобілізації у 2024 році. Влада планує закрити лазівки, якими користуються ухилянти, звузивши список тих, хто має право на відстрочку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій