Психологічна реабілітація військових: як воїнів адаптують до цивільного життя в Україні та у США
- Учасники бойових дій часто стикаються з ПТСР — це стан, що іноді виникає в людини після травматичних подій.
- Є локальні програми, але глобально відновленням ментального здоров’я українських захисників опікується Мінветеранів. Воїни мають право на безоплатну допомогу.
- Ще до повномасштабного вторгнення РФ Україна почала вивчати досвід США для адаптації військових до мирного життя.
В Україні, як і в Сполучених Штатах, діють державні програми для інтеграції оборонців у цивільне середовище. У обох випадках вона надається безплатно, але американський комплекс ширший: зокрема, він охоплює як послуги з відновлення військових, так і тренінги щодо працевлаштування.
Заборона розповідає про програми відновлення психічного здоров’я захисників в Україні та США.
Психологічна допомога воїнам ЗСУ: державна програма
Безоплатна психологічна допомога для військових, ветеранів, їхніх родичів закріплена статтею 11 закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Фахову підтримку таким українцям організовує Міністерство у справах ветеранів.
Станом на березень 2024 року уряд наповнював Реєстр постачальників послуг з психологічної реабілітації. Ними можуть стати спецзаклади будь-якої форми власності (включно з ФОП відповідного спрямування). Своєю чергою Мінветеранів відшкодовуватиме вартість наданих послуг – у 2024 році на це передбачено 160 млн гривень.
Отримати послуги з психологічної реабілітації коштом держави можуть українські громадяни, які мають статус:
Читати більше новин в Telegram- учасника бойових дій;
- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною;
- учасника війни;
- постраждалого учасника Революції Гідності;
- члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
- члена сім’ї загиблого (померлого) захисника/захисниці України.
Крім цього, на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його скасування безоплатна підтримка доступна:
- військовослужбовцям (резервістам, добровольцям ТРО) Збройних Сил, Національної гвардії, військових прокуратур, Управління державної охорони;
- співробітникам СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, Служби судової охорони тощо;
- поліцейським;
- працівникам інших військових формувань, що обороняють Україну від російської агресії, а також членам їхніх родин.
Після повернення з небезпечних районів з усіма військовослужбовцями мають проводити заходи декомпресії. Це початковий етап психологічної реабілітації захисників, які перебували в екстремальних умовах. Практика є обов’язковою, розповів начальник управління психологічного забезпечення Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ Рустам Мамедов.
«Офіцери-психологи проводять індивідуальне психологічне діагностування, роз’яснення та індивідуальні консультації за запитом. За результатами проведення заходів декомпресії визначають військовослужбовців, які потребують реабілітації. Їх направляють до закладів охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, а також в установах та закладах інших відомств за їхньою згодою», – каже Мамедов.
Так, українські військові можуть отримати психологічну допомогу дистанційно, індивідуально, із членами сім’ї тощо. Вона включає:
- групову роботу;
- діагностику;
- інформування;
- психологічне консультування;
- психотерапію.
Підтримка надається на трьох рівнях. Він визначається після початкової діагностики, враховуючи життєві обставини, стан фізичного та ментального здоров’я воїна. Далі для нього складають індивідуальний план, після виконання якого формують акт наданих послуг.
Щоб отримати швидку консультацію, можна звернутись:
- до експертів з психологічної допомоги та оздоровлення Директорату реабілітації та медичного забезпечення Мінветеранів за номером: +38 (063) 230-20-11 (з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 17:00);
- на безплатну гарячу лінію кризової допомоги та підтримки від Українського ветеранського фонду. Телефонувати можна в будь-який день з 10:00 до 20:00 за номером: +38 (067) 400 46 60. Або знайти інформацію на сайті Фонду;
- до територіальних органів Мінветеранів за телефонами, вказаними на інтернет-порталі відомства.
Ментальне відновлення ветеранів: яка система у США
В січні 2024 року Збройні Сили України завершили реалізацію проєкту з психологічної реабілітації та відновлення психологічної стійкості та боєздатності військовослужбовців. Проєкт здійснювали за підтримки програми НАТО з переходу з військової кар’єри на цивільну, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
«Було проведено 65 тренінгів для учасників бойових дій, завдяки чому нам вдалося додатково охопити кваліфікованою психологічною підтримкою понад 2100 військовослужбовців. Відтак ми дуже розраховуємо, що проєктна діяльність НАТО у цьому напрямку знайде своє продовження й у 2024 році», – сказав начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ Владислав Клочков.
Міністерство у справах ветеранів України ще до великої війни вивчало іноземний досвід стосовно адаптації ветеранів у цивільному просторі. Співпраця з фахівцями зі Сполучених Штатів продовжилась і після повномасштабного вторгнення РФ. Уряди обговорювали, зокрема, втілення американської системи медичної та психологічної реабілітації ветеранів в Україні.
У самих Штатах проживає близько 19 млн ветеранів. За інформацією Бюро статистики праці, приблизно дев’ять із десяти — це чоловіки. Переважна більшість з них старше 60 років. У 2023 році на Департамент ветеранів США виділили $303 мільярди. Це другий за обсягом фінансування департамент після Міноборони держави.
Основна програма адаптації в країні називається Transition Assistance Program (TAP). Вона охоплює навчання та ресурси для отримання медичних послуг, пошуку роботи, освітніх можливостей тощо. Крім того, вона надає захисникам інформацію щодо їхніх прав і пільг, забезпечених урядом, пише Мілітарний.
Що стосується психологічного відновлення, це специфіка складової TAP під назвою VA Benefits Briefings. Проєкт надає різну психологічну підтримку для ветеранів: зокрема, по боротьбі з ПТСР, депресією, тривогою та іншими ментальними розладами. Це включає консультації, психотерапію та призначення ліків у разі необхідності. VA також має лінію кризової психологічної допомоги ветеранам. В Україні цим займається Український ветеранський фонд, щоправда, лінія у США надає конфіденційну підтримку цілодобово.
Програма Transition Assistance Program має також інші складові:
- Pre-Separation Counseling надає інформацію про освітні ресурси, медичні та психологічні послуги та допомогу з кар’єрою;
- Department of Labor Employment Workshop – тренінг від Департаменту праці, що вчить створювати резюме, проходити інтерв’ю та ефективно шукати роботу;
- Individualized Initial Counseling – персональна консультація з куратором для визначення особистих цілей людини після військової служби;
- Capstone – завершальний етап проєкту з інтеграції у цивільне життя.
Якщо ветеран не буде готовим до цього після завершення Capstone, для розв’язання проблеми залучать його командування. Для людини можуть провести додаткові консультації або підтримати по-іншому, залежно від індивідуальних потреб військовослужбовця.
Травма внаслідок війни: що таке ПТСР
Посттравматичний синдром – стан ментального здоров’я, що іноді виникає в людини після травматичних подій. Пережитий досвід характеризується нею як шокуючий, страшний або небезпечний. Типові симптоми – нічні кошмари, нав’язливі спогади, асоціалізація та схильність до саморуйнування (йдеться про алкоголь, паління та наркотики).
У багатьох військовослужбовців після першого перебування на фронті виникають симптоми депресії, тривожних розладів, гостра реакція на бойовий стрес або бойову травму. Від 20% до 40% воїнів потребують допомоги психологів, психіатрів, психотерапевтів. Симптоми гострої травми виявляють у 60-80% військовослужбовців, які були очевидцями загибелі побратимів чи мирного населення або бачили тіла померлих. Ризик психічних порушень особливо стосується молодих людей віком 18-24 років, інформує Центр громадського здоров’я.
Симптоми ПТСР розвиваються приблизно у 12-20% військовослужбовців, які перенесли бойову травму, але не звернулися за психологічною допомогою через побоювання зневаги за начебто прояв слабкості або загрозу військовій кар’єрі. Типові ознаки розвитку ПТСР у захисників:
- посилений контроль: компульсивне перевіряння дверей, вікон, транспортних засобів, з метою переконатися, що людина знаходиться в безпеці;
- надмірні переживання воїнів за своїх близьких – батьків, дітей, дружин/чоловіків та інших родичів, ці думки виникають дуже часто.
Військовослужбовці вважаються найбільш уразливими до розвитку ПТСР, якщо:
- вже перенесли психічні травми у минулому, зокрема, пов’язані з насильницькими діями;
- ризик удвічі вищий, якщо проміжок між попередньою травмою і бойовою менший за 5 років.
Якщо посттравматичний стресовий розлад не лікувати, у людини можуть розвинутися соматичні та фізіологічні захворювання, розлади сну. Не виключено погіршення пам’яті та концентрації, розповів військовий психолог Андрій Козінчук.
«Людина поводиться не агресивно, а більш відлюдькувато, закривається в собі, з нею стає тяжко контактувати – вона стає асоціальною. Можуть бути як соматичні, так і психологічні проблеми. Це все накопичується, й людина може дійти до того, що стане безхатьком, або закінчить життя самогубством. Іноді, якщо добра сім’я та стосунки, тобто є величезне коло підтримки, людина навіть і без лікування може вийти з цього стану», – каже фахівець.
Важливо! ПТСР може діагностувати тільки ліцензований спеціаліст з психічного здоров’я або лікар. Існує три основні методи лікування синдрому – медикаментами, психотерапією та комбіноване.
Раніше Заборона розповідала про бізнес-програму для воїнів ЗСУ, розроблену Google. Вона абсолютно безплатна для українських захисників та орієнтований на малий бізнес.
Читати більше новин в Telegram