'
Читаєте зараз
В Україні з’явиться військовий омбудсман: чому це важливо 

В Україні з’явиться військовий омбудсман: чому це важливо 

Daniil Tsarevskyi
  • 3 квітня 2024 року було утворено Центральне управління захисту прав військовослужбовців. 
  • При створенні Офісу військового омбудсмана покладались на досвід Швеції, Норвегії, Австрії, Німеччини, Канади, Ірландії, Чеської Республіки та Бельгії.
  • Найперший у світі уповноважений з прав військових зʼявився у Швеції ще в 1915 році.

Військовий омбудсман — це фактично той же уповноважений з прав людини, але у війську. В Україні він підпорядковуватиметься Міністерству оборони і відповідатиме за дотримання належного забезпечення захисників, медичної допомоги, соціальних гарантій та навіть розбиратиметься з правом на відпустки і його порушенням. Звернутися може будь-хто з військових.

Заборона розповідає про військового омбудсмана в Україні.

Управління захисту прав військовослужбовців: які будуть обов’язки

В Україні 3 квітня 2024 року створили Центральне управління захисту прав військовослужбовців. Воно відповідатиме за розгляд звернень та скарг військовослужбовців, надання первинної правничої допомоги, проведення перевірок та розслідування порушень прав військовослужбовців та членів їхніх сімей, повідомляє Міноборони.

Рішення було ухвалено на нараді з питань захисту прав військовослужбовця під головуванням Міністра оборони України Рустема Умєрова та омбудсмана Дмитра Лубінця. Підпорядковуватиметься нова установа оборонному відомству.

Управління захисту прав військовослужбовців перевірятиме порушення у наступних питаннях:

Читати більше новин в Telegram
  • забезпечення військовослужбовців;
  • дотримання права на відпустку;
  • недопущення зловживання правами командирів;
  • ненадання/недостатнє надання медичної допомоги;
  • соціальні гарантії;
  • порушення гендерної рівності.

«Реалізація цієї ініціативи передбачає комплексний підхід до захисту прав воїнів та членів їхніх сімей, включаючи реагування на конкретні скарги, аналіз конкретних ситуацій, виїзд на місця порушень, проведення перевірок та подальші заходи з відновлення прав», — каже Міністр оборони України Рустем Умєров.

Реагування на проблеми відбуватимуться наступним чином:

  • спочатку управління бачить випадок порушення прав військовослужбовців через соцмережі або на гарячу лінію;
  • міністр оборони віддає наказ про проведення перевірки;
  • у разі, якщо перевірка встановлює факт порушення прав захисника, справа передається правоохоронцям.

Військовий омбудсман: досвід Швеції, Німеччини та Канади

У Міністерстві оборони України кажуть, що під час створення посади військового омбудсмана покладались на досвід Швеції, Норвегії, Австрії, Німеччини, Канади, Ірландії, Чеської Республіки та Бельгії. При цьому в найпершу подібну інституцію відкрив Стокгольм ще у 1915 році.

Швеція перша країна яка відкрила офіс омбудсмана взагалі — це було в 1809 році. Навіть сам термін «омбудсман» —  шведський і означає «представник народу». Інші країни почали відкривати Офіси уповноваженого з прав людини тільки через 100 років.

У Німеччині покладались на її досвід і у сфері оборони, відкривши власний Офіс військового омбудсмана у 1959 році. Так, парламентський уповноважений у справах Збройних сил отримує скарги напряму від солдатів та працює за їх запитом. Він відвідує місця перебування військових із попередженням або без нього перевіряючи дотримання прав службовців. Також готує щорічні звіти для уряду Німеччини, в яких детально описує ситуацію в армії.

Важливою особливістю є висока незалежність від виконавчої влади. Так, у Німеччині він діє за власною ініціативою, а представник не є ні парламентарем, ні чиновником.

У Канаді військовий омбудсман працює схожим чином. Офіс проводить публічні розслідування щодо дотримання прав у міністерстві оборони та збройних силах. Також управління публікує річні звіти, а також звіти про виконання або невиконання держустановами рекомендацій від омбудсмана. До уповноваженого в Канаді можна звернутись зі скаргою кількома способами, а найскладніші випадки розслідуються протягом 60 днів. Так, зі своєю проблемою можуть прийти навіть колишні військовослужбовці, або ті, хто тільки на шляху до вступу до збройних сил.

Раніше Заборона розповідала про реабілітацію військових після ампутації кінцівок. В Україні в таких випадках можна отримати безкоштовну допомогу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій