'
Читаєте зараз
Рада повернула 30 000 гривень доплат захисникам

Рада повернула 30 000 гривень доплат захисникам

Yevheniia Kostina
  • Парламентарі 10 квітня 2023 року через правку проголосували за відновлення виплат кільком категоріям бійців.
  • Ці ‘премії’ було скасовано з 1 лютого. За повернення було розміщено кілька петицій, одна з них набрала необхідну для розгляду кількість голосів.
  • Одночасно чиновників обмежили зарплати до 67 000 грн\місяць.

Доплати повернули не лише військовим, а й працівникам ДСНС та поліцейським. Вони діятимуть до кінця періоду дії воєнного стану. Зміни протягли через правку, яка одночасно скорочує зарплати деяким категоріям держслужбовців. Автори правки вважають, що зекономлених грошей вистачить на допомогу військовослужбовцям. Крім того, скасування цих виплат сталося вже після того, як Верховна Рада ухвалила Держбюджет на 2023 рік.

Заборона розповідає про ухвалені зміни.

Виплати військовим в лютому-2023

До внесення змін Міністерством оборони в січні-2023 усі військовослужбовці, включно зі строковиками та курсантами, у тилових регіонах отримували додаткову грошову винагороду у фіксованому розмірі 30 000 гривень. Бійці, які виконують завдання в районах бойових дій, але не беруть безпосередньої участі в боях з противником, також отримували 30 000 гривень. Такі доплати було скасовано з лютого, їх лишили тільки тим захисникам, хто бере участь в боях.

«Розмір виплат напряму залежатиме від районів перебування військовослужбовців. А також складності й специфіки бойових чи спеціальних завдань, які вони виконують», — йдеться в повідомленні Міноборони.

Доплати з квітня 2023: 30 000 та 100 000 гривень

10 квітня 2023 року Верховна Рада 277 голосами підтримала законопроєкт №8312 щодо регулювання окремих аспектів здійснення заходів примусового відчуження майна під час дії правового режиму воєнного стану. За правку про повернення доплат проголосували 254 парламентарів.

Читати більше новин в Telegram

Якщо президент України підпише закон, на період дії воєнного стану військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським щомісячно виплачується додаткова винагорода:

  • в розмірі 30 000 гривень незалежно від покладених на таких осіб завдань чи районів проходження служби;
  • для таких осіб, які беруть участь безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення, зокрема на тимчасово окупованій території, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресорки, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), розмір цієї додаткової нагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Положення цього пункту не поширюється на курсантів військових внз та слухачів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання.

«Якщо коротко, правка повертає надбавку захисникам шляхом економії на скорочені зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств (до 10 мінімальних зарплат). Скоріш за все, потрібно змінювати бюджет. Обмеження на зарплати до 10 мінзарплат — це дуже мала економія. В день на виплати військовим витрачали 2.7 млрд гривень. Тому я б не стверджував, що повернули», — уточнив народний депутат України Ярослав Железняк (Голос).

11 квітня подальше просування документа заблокував парламентар Володимир Цабаль (Голос). Він подав постанову, яка має бути обов’язково розглянута Радою: якщо її не підтримують, закон, що включає повернення доплат, підпише спікер ВРУ і він піде вже на підпис президентові. Через розклад засідань все це може статися не раніше травня.

Зарплати в 10 мінімалок для чиновників

Ухвалена правка торкнеться також службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи держвлади та інші державні органи, крім органів місцевого самоврядування). Зарплати нараховуються у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2023 року. Тобто не більше 67 000 гривень на місяць.

При цьому тут не враховують суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги на оздоровлення, матдопомоги для вирішення соціально-побутових питань та оплата відпустки.

Кого стосується:

  • народні депутати;
  • члени Кабміну;
  • прокурори;
  • НБУ.

Обмеження не застосовується до:

  • військовослужбовців;
  • особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;
  • поліцейським;
  • особам рядового і начальницького складу територіальних воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби.

Раніше Заборона розповідала про порядок та об’єми грошової винагороди українським захисникам з 1 лютого 2023 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій