'
Читаєте зараз
Рейс до тюрми. Як українців змусили перевозити нелегальних мігрантів — історія з аудіосеріалу «Зі мною це не станеться»

Рейс до тюрми. Як українців змусили перевозити нелегальних мігрантів — історія з аудіосеріалу «Зі мною це не станеться»

Roman Stepanovych
Рейс в тюрьму. Как украинцев заставили перевозить нелегальных мигрантов — история из аудиосериала «Со мной это не произойдет»

MEGOGO Audio разом з редакцією Заборони випустили документальний аудіосеріал «Зі мною це не станеться», присвячений торгівлі людьми. У чотирьох серіях ми розповідаємо історії людей, які потрапили в сучасне рабство — їх змушували продавати наркотики, перевозити нелегальних мігрантів, займатися секс-роботою. У текстовій версії ми публікуємо найголовніше, що вам варто знати про таку форму рабства, й розповіді людей, які пережили це. 

В першому матеріалі ми розповідали про українку, яка потрапила в сексуальне рабство. Ця історія — про українців, яких змусили нелегально перевозити мігрантів. 


2015 рік кардинально змінив долі мільйонів людей та суттєво вплинув на політику й економіку країн Європи. Коли у Сирії та Іраку розпочалася війна, цей конфлікт швидко вийшов за межі регіону. Мільйони біженців були змушені шукати притулку для себе та своїх рідних, починати нове життя. Близько 10 тисяч мігрантів щодня нелегально потрапляли в Європейський союз сухопутними та морськими шляхами, що призвело до чи не наймасштабнішої кризи міграції в сучасній історії.

Віталій Новак також перевозив мігрантів морем у водах Греції. Усе почалося влітку 2016 року в смт Козацьке Херсонської області. Місцеві вже роз’їхалися на сезонні підробітки, адже в самому Козацькому роботи немає з 90-х років.

Віталій — батько двох вже дорослих дітей і одного меншого. Він, як і всі місцеві, постійно шукав можливості заробити у Козацькому. Останні кілька років займався розбиранням вживаних автомобілів: купував старі машини, розбирав їх на запчастини й продавав.

Саме на купівлю такої машини йому бракувало десь 50 тисяч гривень. Порадившись із дружиною, він вирішив узяти гроші в борг у знайомих. Проте серед близьких Віталій такої суми не знайшов — принаймні, так швидко, як сподівався. Чоловік був змушений звернутися до односельця — Олександра Чеховського. Місцеві знали, що в нього завжди знайдуться гроші. 

«Я не знаю, чим він [Чеховський] займався, — розповідає Забороні дружина Віталія Новака Олена. — Але річ у тім, що він два рази притягався [до кримінальної відповідальності] — чи то за згвалтування, чи то за розбій. Я до нього ставилася з підозрою».

Чеховський сказав Віталію, що грошей в нього немає, проте є робота — возити туристів морем. Віталій сказав дружині, що їде у відрядження. З того часу Олена його не бачила: його заарештували й посадили у тюрму.

«Туристи»

Олександр Чеховський попередив Віталія, що йому потрібно набрати більше людей в свій екіпаж — і бажано якомога швидше. Віталій запропонував «гарячу» вакансію своєму другові Сашку, який уже кілька місяців був у пошуках роботи. Той одразу погодився.

Сашко та Віталій приїхали до «пункту призначення» — турецього Бодруму. Це туристичне місто на півдні Егейського моря. Окрім насиченого нічного життя і найкращих пляжів країни, Бодрум також відомий як зупинка для численних яхтових маршрутів — насамперед через близькість грецьких островів. У гарну погоду звідти видно острів Кос. 

«Він [Віталій] два тижні був там, — каже Олена. — Писав, що годують «на убой», що багато гуляють містом. А потім вночі мені прийшло повідомлення: «Скажи, як буде англійською «сиди та не висовуйся»? Я нічого не зрозуміла».

Два тижні Олена не отримувала від Віталія жодного повідомлення. А згодом їй зателефонували з Офісу уповноваженого Верховної Ради з прав людини та сказали, що Віталія й Сашка затримали. Судно, за кермом якого був Віталій, нелегально перевозило десятки мігрантів із Сирії та Іраку. 

«Я була проти цього, — згадує Олена. — Казала йому: «Куди ти прешся?» Але він відповів: «Один рейс — і я буду в шоколаді».

ІДІЛ і мігранти

У 2014-15 роках з’явилася так звана «Ісламська держава», найжорстокіше і наймасштабніше терористичне угруповання в сучасній історії. Терористи стрімко набирали нових людей і розпочали війну з різними державами, народами та інакодумцями. Люди почали масово тікати з захоплених ІДІЛ територій. Найчастіше вони обирали ЄС.

Тим паче ще у 2015-му до Європи можна було потрапити без особливих труднощів. Біженці приїздили до Туреччини, а звідти їхали до ЄС — і Туреччина навіть допомагала їм у цьому. Але потік мігрантів був настільки великим, що умови змінилися вже наступного року. Туреччина уклала угоду з ЄС на 6 млрд євро. За нею країна брала на себе обов’язок допомагати біженцям у самій Туреччині — щоби зменшити міграцію до Європи. 

Та це не допомогло. Мігранти все одно бігли до Європи саме з таких місць, як турецький Бодрум — звідти найпростіше допливти до Греції. Люди пливли на надувних та дерев’яних човнах — це був найдешевший і найкоротший, але також небезпечний шлях. Багато мігрантів загинуло. 

Пересування яхтою було безпечнішим, але його міг дозволити собі далеко не кожен втікач. Маршрут коштував до 5-6 тисяч євро з людини. Втім, в такому випадку кінцевою точкою була навіть не Греція, а Італія — там біженець міг отримати більше захисту та гарантій, ніж у сусідній Греції.

Покарання

Віталія та Сашка затримала грецька поліція у грецьких водах. Віталій згодом розповідав дружині, що його катували — наприклад, поливали ноги спиртом та підпалювали їх. У такий спосіб Віталія змусили сказати, що він віз мігрантів саме до Греції, а не до Італії. 

Потім був суд, який засудив Віталія і Сашка до 25 років тюрми за нелегальне перевезення мігрантів. В Україні такі терміни отримують хіба лише жорстокі вбивці та ґвалтівники. Проте грецька юстиція не обмежується навіть такими термінами: інколи за схожі злочини дають і 80, і 100 років. Фактично це довічне ув’язнення, але без строгого режиму. Все залежить від обставин. 

«До 2019 року особам, які перевозили більш як п’ятьох нелегальних мігрантів, призначали покарання до 25 років позбавлення волі, — каже Забороні голова консульської служби МЗС в Афінах Анна Тіщенко. — Але 2019 року законодавство змінилося: тепер мова йде про 20 років ув’язнення і ще по 7-10 років за кожного мігранта. Тобто, якщо ви перевозили 10 мігрантів, то отримаєте мінімум 90 років ув’язнення. Звідси й беруться ці жахливі цифри у 200-300 років покарання».

Греція — не єдине місце, де українці потрапляли до рук правоохоронців за участь у перевезенні мігрантів. Але в сусідній Італії максимальний термін за такий злочин не перевищує трьох років. Насправді ж через умовно-дострокове звільнення люди виходять з-під варти значно раніше — вже через рік.

Вербувальники

Дружина Віталія Олена каже, що Олександр Чеховський завербував у Херсонській області щонайменше 7 людей. Але вербувальник досі на волі, хоча поліції про нього відомо. Чеховський, каже Олена, спочатку жив у Козацькому, а потім поїхав до Дніпра. 

«Насправді воно не так працює в реальному житті, — зізнається оперативник Департаменту міграційної поліції Юрій (прізвище не вказуємо через те, що він працює під прикриттям). — Не можна просто сказати поліції, мовляв, мене завербувала ця особа, щоб потім суд звинуватив її у торгівлі людьми. В такому випадку навіть адвокат зі слабкими базовими знаннями виграє справу і жодного логічного завершення не буде».

Розслідування та збір доказів, додає Юрій, займає декілька років. Втім, певних успіхів Департамент міграційної поліції все ж досягнув. Юрій розповідає, що оперативники змогли ліквідувати одне з активних угруповань вербувальників громадян України для контрабанди мігрантів. Це транснаціональні угруповання, до яких залучені не лише українці, але й турки, росіяни, греки, італійці по всій Європі. Проте, зазначає Юрій, цей ринок знову заповниться іншими гравцями — це лише питання часу.


У 2021-му році «Ісламської держави» більше не існує, Ірак відновлює свої міста й інфраструктуру, Сирія повільно повертається до мирного життя, наскільки це можливо. Однак масштабна міграція триває.

Європа стоїть на порозі нової кризи, цього разу — через де-факто зниклий уряд Афганістану, який програв війну Талібану. Нові потоки біженців прямують на захід через південний Кавказ у Туреччину, звідки вже видно грецькі острови.

І в когось знову знайдеться 5-6 тисяч євро, щоби безпечно дістатися Європи на турецькій яхті, за кермом якої може опинитися такий самий безробітний Віталій Новак з України. 

Цей документальний аудіосеріал створений за підтримки Канадсько-українського проєкту розвитку поліції. 

Над подкастом працювали: Катерина Сергацкова, Юліана Скібіцька, Роман Степанович. Виробництво MEGOGO Audio.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій