РФ гатить по Україні ракетами X-69: у чому особлива небезпека обстрілів восени 2024
- Російський боєприпас, який представили лише у 2022 році, здатен розвивати швидкість до 1000 км/год та долати відстань у понад 400 кілометрів.
- Вперш ворог використав ракети для ударів по території України орієнтовно в лютому 2024 року. У квітні з їх допомогою росіяни знищили Трипільську ТЕС.
- Обстріли у жовтні-листопаді свідчать, що росіяни продовжують встановлювати касетні боєголовки на Х-69.
Ракета із таким спорядженням є особливо небезпечною, адже здатна завдати значно більше руйнувань при влучанні. Крім цього, касетна БЧ значно ускладнює роботу рятувальників, бо саперам треба прибрати суббоєприпаси перед тим як переходити до будь-яких інших робіт. Однак є і інші небезпеки Х-69, навіть не пов’язані з бойовою частиною.
Заборона розповідає про особливості застосування ворогом небезпечної зброї.
Атака РФ у ніч на 8 листопада 2024: чим незвична
Армія РФ у ніч на 8 листопада 2024 року завдала комбінованого удару по Україні. Серед іншого, ворог використав чотири авіаракети Х-59/69 із повітряного простору Бєлгородської області. Українським захисникам вдалося збити всі чотири, доповіли у Повітряних силах ЗСУ.
Мінімум один з боєприпасів, за інформацією Defense Express, мав бойову частину із касетним спорядженням. Отже, росіяни продовжують встановлювати касетні боєголовки на Х-69.
«Кількість суббоєприпасів у складі касетної БЧ до Х-69 та площа їх розльоту поки лишається невідомою. Сама по собі ракета із таким спорядженням є особливо небезпечною, оскільки росіяни могли поставити туди касетну БЧ саме з розрахунку на більші руйнування цивільної інфраструктури при влучанні. Ну і також для ускладнення відновлювальних робіт після влучання. Бо виходить, що саперам спочатку треба прибрати суббоєприпаси, і лише після того можна буде переходити до інших етапів робіт», — пояснили експерти з озброєння.
Читати більше новин в TelegramВажливо! Суббоєприпаси в складі касетної БЧ Х-69 мають форму кульки. Якщо помітили подібний предмет, ні в якому разі не торкайтеся до нього і відійдіть на безпечну відстань. Після цього потрібно одразу ж викликати ДСНС.
Вперш ворог використав ракети для ударів по території України орієнтовно в лютому 2024 року. Вже у квітні з їх допомогою росіяни знищили Трипільську ТЕС. Водночас перше застосування касетної БЧ припадає орієнтовно на 19 жовтня 2024 року.
Х-69: що відомо про ракети
Крилата ракета Х-69 є логічним продовженням розвитку ракет класу Х-59, розроблених ще у Радянському Союзі. Вперше боєприпас було продемонстровано на воєнному форумі «Армія-2022» у 2022 році. Вже через рік її виставили на міжнародній виставці Dubai Airshow 2023.
Х-69 має довжину 4.2 м та розмах крил 2.45 метра. Вона здатна нести 310 кг бойової частини (БЧ) касетного або проникного типу. Має комбіновану систему управління та навігації — зокрема, автономну інерційну систему з коригуванням курсу за даними навігаційної системи ГЛОНАСС та GPS NAVSTAR. Також обладнана оптико-електронною системою самонаведення, яка працює на основі карти місцевості, записаної у пам’ять ракети (DSMAC).
Також боєприпас обладнано спеціальними антенами «Комета-М». Вони, як зазначає виробник, мають вузьку діаграму направленості. Це дозволяє забезпечити стійкість до перешкод, які можуть створювати наземні засоби РЕБ тощо.
Ракета як заявлено, здатна розвивати швидкість до 1000 км/год та долати відстань у понад 400 кілометрів. До носіїв, що здатні завдавати удару цим типом ракет, належать: Су-34, Су-35С, МіГ-35С, МіГ-29К, Су-30МК, Су-57, Су-75. Конструкція дозволяє розміщувати боєприпас у внутрішніх відсіках літаків-носіїв. Однак це не виключає можливість застосування «з-під крила».
Наступниця Х-59: чим ще небезпечна
Одним з важливих нюансів використання боєприпасу є його універсальність. Запуски можуть здійснюватись з переважної більшості винищувачів, які стоять на озброєнні армії РФ. Це фактично нівелює характерну ознаку масштабних ракетних атак, коли Сили оборони України помічають зліт стратегічних бомбардувальників Ту-95МС та МіГ-31К.
Водночас дальності застосування у 400 км достатньо для ураження значної кількості об’єктів на території України з літаків тактичної авіації, які можуть наближатися до кордону чи до лінії фронту.
«На мапі показані виключно гіпотетичні пускові райони, без урахування можливості ворогом використати повітряний простір Білорусі. У випадку, якщо РФ повторить таку практику часів 2022 року із повітряного простору свого сателіта, то до зони ураження можливо додати всю територію України окрім Закарпатської області», — пояснили експерти з озброєння.
Раніше Заборона розповідала про американські боєприпаси, які можуть зупинити виробництво ракет у РФ. Однак отримати їх майже нереально.
Читати більше новин в Telegram